به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

تصمیمات دولت در مسیر همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بازدید از مراکز نظامی در چارچوب برجام نشاندهنده تعهد دولت به اصل شفافیت است. شاید زمان آن فرا رسیده باشد که دولت در مورد عدم شفافیت شرکتی در کشور نیز اقدامات لازم را به عمل آورد.

شفافیت مزایای بسیاری دارد. به همان شکل که شفافیت در مورد برنامه های اتمی و نظامی باعث صیانت از منافع ملی و اثبات صلح آمیز بودن برنامه های هسته ای کشور است، حاكمیت شركتی و شفافیت در نظام راهبردی سازمانی دولتی به نفع اقتصاد است و موجب تشویق سرمایه گذاری های داخلی و جذب سرمایه گذاران خارجی می شود. شفافیت همچنین باعث افزایش سطح اطمینان عمومی به شرکت های ایرانی خواهد شد.

دسترسی به اطلاعات یکی از شروط اساسی برای بررسی گزینه های سرمایه گذاری است. سرمایه گذاران و سهام داران که در واقع به مثابه بازرسان مالی هستند باید نسبت به ترازنامه و گزارشات مالی بنگاه های اقتصادی اطمینان داشته باشند و بدانند که سلامت کسب و کار مورد نظرشان تضمین است. گزارش های مالی نامنظم و استانداردهای غیر شفاف حسابرسی که بیشتر بنگاه های اقتصادی به آن دچار هستند باعث جلب اطمینان سرمایه گذاران نمی شود و این امر یکی از عوامل نوسانات شدید بازار بورس است که شاهد آن بوده و هستیم.

اطلاعات در مورد ترکیب مالکیت و سهام شرکت های کشور بسیار اندک است و شرکت هایی که اطلاعات شفاف در مورد ساختار هیأت مدیره و مدیریت خود ارائه می دهند بسیار کم هستند. افزایش شفافیت در این زمینه ها و برخورداری مردم از این اطلاعات نه تنها باعث تشویق و ترویج سرمایه گذاری می شود بلکه می تواند مشکلات و چالش هایی را که سرمایه گذاران با آن مواجهند مانند تضاد منافع و یا فقر حاکمیت شرکتی را نمایان تر سازند تا بهتر بتوان به آنها رسیدگی کرد.

کمبود پژوهش ها و مطالعات در خصوص شرکت ها و صنایع نیز مستقیما با عدم دسترسی آزاد به اطلاعات در ارتباط است. اگر سرمایه گذاران خارجی به اطلاعات کافی در خصوص بنگاه ها و فرصت های سرمایه گذاری دسترسی نداشته باشند چگونه می توان انتظار داشت که شاهد سرمایه گذاری قابل توجه خارجی باشیم؟ سرمایه گذاران خارجی اغلب بیان می کنند که ایران برای استقرار و اشاعه فرهنگ اطلاع رسانی شرکتی تلاش لازم را ندارد و دولت قطعا می تواند برای بهبود این وضعیت با وضع استانداردهای گزارش دهی قدم های سازنده ای بردارد. 

فریدون قربانپور دانشجوی دكتری حسابداری دانشگاه مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی در پژوهشی با عنوان حاكمیت شركتی و شفافیت در نظام راهبردی سازمانی دولتی می نویسد: یكی از الزامات رشد و توسعه اقتصادی ، دسترسی همه ذی نفعان به اطلاعات شفاف است - شفافیت اطلاعات را می توان پدیده ای اجتماعی دانست كه بر روابط اجتماعی متقابل افراد ذی نفع به شدت تاثیر می گذارد حاكمیت شركتی با قراردادن شركت در محوطه ای شیشه ای و شفاف شرایطی را فراهم می نماید كه تمامی ذی نفعان بتوانند از طریق ساز و كارهای حاكمیت شركتی شامل كیفیت اطلاعات مالی، ساختار مالكیت، ساختار هیئت مدیره و شركت را به صورت شفاف مورد مشاهده قرار دهند.

ایران در گزارش سال گذشته سازمان بین المللی شفافیت با امتیاز 27 از مجموع 100 امتیاز در رتبه 136 در میان 175 کشور مورد مطالعه قرار گرفت.  لازم به یادآوری است که بسیاری از صاحبنظران بزرگترین مانع خصوصی سازی در ایران را عدم شفافیت در مورد هویت صاحبان جدید و همچنین عدم تعهد دولت نسبت به واگذاری واقعی به بخش خصوصی عنوان کرده اند.  امیدواریم دولت تدبیر و امید با توجه به تعهدات خود در دوران پساتحریم متمایز از دولت های گذشته عمل کند.

اطلاعات مرتبط

مرکز ترویج حاکمیت و مسئولیت شرکتی

حاكمیت شركتی و شفافیت در نظام راهبردی سازمانی دولتی

شفافیت شرکتی در ایران و عوامل مؤثر بر آن – حمید خالقی مقدم و علیرضا خالق

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: