به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

از گوشه و کنار می شنویم که گروهای مختلفی در داخل کشور امید بسته اند که رسیدن به توافق نهایی اتمی و رفع تحریم های بین المللی به سرعت به ترمیم اقتصادی کشور خواهد انجامید. در واقع این سناریو متصور می شود که سرمایه گذاران بین المللی صف کشیده اند و منتظرند تا در حوزه های مختلف اقتصاد کشور سرمایه گذاری کنند و به محض اینکه تحریم ها برداشته شد، در پی بهره برداری از فرصت های جدید اقتصادی بر خواهند آمد. چنین سناریوهایی به این ذهنیت دامن می زند که توافق نهایی اتمی دوای تمامی دردهای اقتصاد ایران است. البته تحولاتی هم در شکلگیری این ذهنیت رخ داده است. برای مثال اخیرا گفته شد که شرکت های خارجی در رقابتند تا بعد از رفع تحریم ها از بندر چابهار استفاده کنند و طرح هایی هم هست تا این منطقه آزاد تجاری به شاه راه فعالیت های پتروشیمی بدل شود و از لحاظ گردشگری هم رونق پیدا کند.

البته موارد زیادی وجود دارد که جا دارد نسبت به آینده اقتصاد کشور خوشبین باشیم. بالاخره نمی توان نادیده گرفت که اکنون با یک فرصت تاریخی روبرو هستیم  اما ما باید با احتیاط ناظر تحولات باشیم و انتظارات غیرمعقولی نداشته باشیم. در واقع نگرانی ما از خوشبینی بی حد و حصر نسبت به تاثیر فوری رفع تحریم ها است، زیرا که تاثیر رفع تحریم ها بر اقتصاد کشور زمان بر خواهد بود و نادیده گرفتن این موضوع می تواند به ناامیدی مردم کوچه و بازار بانجامد. البته در این میان راه هایی هست که دولت می تواند این زمان را به حداقل برساند تا مردم سریعتر شاهد ثمره توافق جامع اتمی باشند. به نظر ما دولت می تواند این امر را از یک سو با تمرکز بر اصلاحات داخلی و از سوی دیگر با اقداماتی برنامه ریزی شده برای ملحق کردن ایران به بازارهای جهانی قابل دستیابی کند.

دولت روحانی می تواند و باید در اقدامی هوشمندانه طی ماههای اولیه پس از توافق جامع اتمی، به اولیت بندی مصارف داخلی کشور بپردازد تا نتایج مثبت و ملموس توافق اتمی را به مردم کوچه و بازار نشان دهد. این تلاش ها می تواند از ناآرامی های اجتماعی که ریشه اقتصادی دارند هم جلوگیری کند. اگر دولت تدبیر و امید حقوق های به تعویق افتاده کارمندان و نیز قرض های شرکت های وارد کننده کالا را بپردازد، آن وقت می توان به موفقیتی فوری نیز دست یافت. در ضمن دولت دکتر روحانی می تواند واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه بخش تولید از کشورهای صنعتی را افزایش دهد. تمرکز سرمایه روی فعالیت هایی زود بازده و ملموس برای عموم، به کارآفرینی نیز خواهد انجامید و به دولت کمک خواهد کرد تا با موفقیت بیشتری تلاش هایش را برای اتمام پروژه های زیر ساختی و حمل و نقل، بازسازی مدارس و درمانگاه ها و مسکن سازی دنبال کند.  

بعد از رفع مهمترین نیازهای اقتصادی کشور، دولت باید روی سرمایه گذاری های درازمدت در حوزه زیر ساختی، صنایع مولد کار و طرح های خلاق امنیتی تمرکز کند. به گفته متخصصان برای جبران آسیب هایی که بخش های مختلف از تحریم ها متحمل شده اند، باید طی ده سال آینده حدود 600 تا 800 میلیارد دلار در اقتصاد کشور سرمایه گذاری شود.

لازم به ذکر است که به همراه این طرح های داخلی، ما باید به خارج هم توجه داشته باشیم و در حالی که فرصت های حضور شرکت های ایرانی را در بازارهای بین المللی فراهم می کنیم، باید راه را برای سرمایه گذاری مستقیم خارجی نیز فراهم نمائیم. کشور ما باید به دیگر بازارهای منطقه ای و جهانی بپیوندد تا همکاری های اقتصادی افزایش یابد و راه برای متنوع سازی اقتصاد هموار شود. در این راستا ما باید محدودیت های قانونی را در داخل کشور بر طرف کنیم زیرا که این محدودیت ها توانایی ما برای جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی را کاهش خواهد داد. دولت می تواند تلاش هایش را برای اصلاح قوانین مربوط به سرمایه گذاری خارجی در بخش انرژی افزایش دهد تا چالش های پیش روی انعقاد قراردادهای تجاری کاهش یابد. در واقع می توان گفت این اصلاحات فرصت هایی ایجاد خواهد کرد که طی سی و چند سال گذشته بی سابقه بوده و شرایط بسیار جذابی را پیش روی سرمایه گذاران بین المللی نفت و نیز بخش های کلیدی همچون کشاورزی و تولید خواهد گذاشت. دولت مشوق هایی همچون معافیت های مالیاتی، اصلاح روند قراردادها و کاهش طول مدت دریافت پروانه تجاری برای سرمایه گذاران خارجی ارائه کرده است. این مشوق ها می تواند توان ما را برای پیوستن به اقتصاد جهانی افزایش دهد.

هر چند این رویکرد دوجانبه تضمین کننده نتیجه ای فوری نیست، ولی ما بر این اعتقادیم که تمرکز بر اصلاحات داخلی که روی زندگی شهروندان عادی تاثیر می گذارد و ضمنا راه را هم برای پیوستن ایران به بازارهای جهانی فراهم می کند، فرصت هایی طلایی فراهم خواهد ساخت تا دولت و ملت بتوانند به بهترین نحو از توافق نهایی اتمی بهره برداری کند.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: