به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

آرمان خالقی، عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت در مقاله ای در صمت تأکید کرد در تدوین برنامه ششم توسعه بخش معدن باید تشکل‌ها و بخش خصوصی نقش فعالی داشته باشند تا در بهترین وضعیت اجرایی قرار بگیرد.  وی افزود: از سوی دیگر بررسی بازار صادرات مواد معدنی و صنایع معدنی از دیگر عواملی است که باید در برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شود. به اعتقاد خالقی درحال‌حاضر معادن ایران با کمبود فعالیت‌های اکتشافی مواجه است فرآیندی که نیازست از سوی دولت راه‌اندازی شود و کم‌کم شرایط را برای ورود بخش خصوصی فراهم کند. زیرا این بخش به دلیل هزینه‌های که به معدنکار تحمیل می‌کند درآمدزا نیست بلکه در مراحل بعدی با آغاز استخراج مواد معدنی سرمایه‌ها باز می‌شود. این بخش می‌تواند درآمدهایی را به همراه داشته باشد، به همین دلیل باید زیرساخت‌ها از سوی دولت ایجاد شود و هزینه‌های جانبی ناشی از سرمایه‌گذاری در این بخش به حداقل برسد تا برنامه ششم با چشم‌انداز توسعه بتواند اثرگذاری لازم را در بخش معدن داشته باشد.

آیا با نزدیکتر شدن افق دوران پساتحریم، بخش معدن برای جذب سرمایه گذاری خارجی آماده است؟ بسیاری از کارشناسان دیدگاه های خود را در این زمینه در اجلاس معدن و صنایع معدنی ایران (آی ام‌ای اس) ارائه کردند.

بهزاد نظیری‌راد، کارشناس ارشد مطالعات معدنی شرکت سرمایه‌گذاری تامین صدر به صمت گفت: سرمایه‌گذاری در بخش معدن برای سرمایه‌گذاران خارجی جذابیت چندانی ندارد چرا که قوانین معدن دست و پا گیر است و برای مشارکت باید یک شریک ایرانی پیدا کنند و به طور غیرمستقیم در این حوزه فعالیت کنند که این مسئله چندان برای آنها خوشایند نیست. وی افزود: صنایع معدنی به خاطر اینکه نیاز به شریک ندارند و قوانین سختی بر آنها حاکم نیست خارجی‌ها تمایل بیشتری از خود نشان می‌دهند تا در این بخش سرمایه‌گذاری کنند. چراکه دسترسی به صنایع معدنی آسان‌تر است و مشتریان و سود مشخصی دارد در حالی که در معادن شفافیت کافی و لازم وجود ندارد.

طاهر احمدی نژاد، عضو خانه معدن در این خصوص گفت: در سال‌های آینده باید با بسترسازی‌های مناسب حضور شرکت‌های خارجی موفق را در کشور افزایش دهیم در نتیجه شفاف کردن قوانین و مقررات، مشخص کردن نحوه ورود سرمایه و خروج سود از کشور و ایجاد شرایط رقابتی باید سرلوحه کارها باشد و همچنین تجربیات سایر کشورها هم مورد مطالعه قرار گیرد.

بهادر احرامیان، عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد، معتقد است حضور سرمایه‌گذاران خارجی برای هر کشوری یک فرصت خوب تلقی می‌شود چرا که بدین وسیله می‌توان شرایط تجاری و اقتصادی کشورها را تغییر داده و با امکانات و فناوری‌های جدید آشنایی پیدا کرد؛ البته این قضیه در کشور ما زمانی نمود بهتری پیدا می‌کند که تحریم‌ها به طور کامل از میان برداشته شده و ارتباط با کشورها با سهولت بیشتری انجام شود. وی تاکید کرد:  سرمایه‌گذاران خارجی با آگاهی کامل از وضعیت‌های موجود وارد کشور می‌شوند بنابراین می‌دانند باید در چه بخش و حوزه‌ای سرمایه‌گذاری کنند به همین دلیل مسئولان اقتصادی کشور باید درصدد ایجاد ثبات اقتصادی در کشور باشند تا بسترهای لازم برای ورود سرمایه‌گذار خارجی فراهم شود.

رئیس اتاق بازرگانی تهران نیز چهار سؤال در این خصوص مطرح کرد. مسعود خوانساری پرسید: چگونه باید زمینه توسعه معدن را فراهم کنیم؟ چگونه باید سرمایه لازم را برای توسعه معادن در داخل و خارج جذب کنیم؟ چگونه می‌توانیم با توسعه معادن در کشوری که با خطر بحران بیکاری روبه‌روست، اشتغال ایجاد کنیم؟ و اینکه در دوران پساتحریم رفتار ما با حوزه معدن چگونه باید باشد؟ خوانساری در پاسخ به این پرسش ها به استیلای پنهان دولت از طریق وضع قوانین و مقررات نامطلوب از جمله بهره مالکانه 25 درصدی اشاره کرد و افزود: ما برای توسعه معادن و صنایع معدنی نیازمند سرمایه‌گذاری خارجی هستیم. اما سرمایه‌گذار خارجی وقتی تعدد مجوزها، پروانه‌ها و سردرگمی کلاف قوانین و مقررات را می‌بیند، اگر هم علاقه‌ای برای حضور داشته باشد، ترجیح می‌دهد در فضای شفاف‌تر و روشن‌تر سرمایه‌گذاری کند.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: