به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

کنفرانس جهانی گاز (WORLD GAS CONFERENCE) که یکی از بزرگترین گردهمایی های فعالان صنعت گاز جهان به شمار می رود امسال در پاریس فرانسه در روزهای 11 الی 15 خردادماه 94 در شهر پاریس در حال برگزاری است.  هیأتی بلندپایه نیز از ایران به سرپرستی معاون وزير نفت و مديرعامل شرکت ملي گاز ايران، حمیدرضا عراقی در این کنفرانس شرکت دارد.

به گزارش شرکت ملی گاز ایران، در کنفرانس امسال، شرکت ملی گاز ایران ضمن برپایی و تجهیز غرفه ای اختصاصی، توانمندی های جمهوری اسلامی ایران و این شرکت را در حوزه های پالایش، انتقال، توزیع و تجارت گاز طبیعی در معرض دید مخاطبان قرار داده است. علاوه بر سخنرانی مهندس عراقی در میزگرد راهبردی کاهش گازهای فلر و اداره یکی از جلسات، مقالات کارگروه PGC F نوآوری های پژوهش و فناوری توسط مدیر پژوهش و فناوری شرکت ارائه خواهد شد و ریاست کارگروه WOC 5 کاربری های گاز طبیعی به مدت سه سال به نماینده شرکت ملی گاز ایران مدیر امور مهندسی شرکت مهندسی و توسعه گاز محول خواهد شد.  انجمن مهندسی گاز ایران نیز در سالن نمایشگاه حضور دارد.

در کنفرانس جهانی گاز که هر سه سال یکبار به همت اتحادیه جهانی گاز (International Gas Union) برگزار می شود بیش از 4 هزار شرکت کننده از 100 کشور جهان حضور خواهند داشت.  نقش گاز طبیعی در بازار جهانی انرژی رو به افزایش است و این امر فرصت مناسبی برای اقتصادهای در حال رشد ایجاد می کند تا با استفاده از گاز طبیعی بتوانند انرژی لازم برای توسعه پایدار را با حداقل آسیب های زیست محیطی تأمین کنند.

جدا از اهمیت گردهمایی هایی اینچنین برای کسب آگاهی از آخرین تحولات بازار گاز طبیعی لازم است به تغییرات کلی در بازار جهانی گاز طبیعی نیز حساس باشیم.  استرالیا و آمریکا در حال تبدیل به دو قدرت صادرکننده گاز در جهان هستند که می تواند بر معادلات تجارت گاز طبیعی تأثیرگذار باشد.  سرمایه گذاری 200 میلیارد دلاری استرالیا در دهه گذشته این کشور را تا دو سال دیگر به تولید 86 میلیون تن گاز مایع خواهد رساند و با این رقم استرالیا از قطر به عنوان بزرگترین عرضه کننده گاز مایع پیشی خواهد گرفت. از سوی دیگر آخرین برآورد انرژی موسسه Energy Information Administration حاکی از این است که آمریکا تا دو سال دیگر به صادرکننده اصلی گاز مایع بدل خواهد شد.

وزیر نفت، مهندس بیژن نامدار زنگنه، در مناسبات متعدد و از جمله کنفرانس امنیت انرژی که چندی پیش در برلین برگزار شده بود تأکید کرد: آنچه پس از لغو تحریمها اهمیت دارد این است که ما بار دیگر سهم خود را از بازار جهانی به دست آوریم. وی همچنین با بیان این که قیمت گاز در اروپا سبب می‌شود که پروژه‌های زیرساختی مانند خط لوله به صرفه نباشد، اعلام کرد که انتقال گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) به اروپا گزینه مورد ترجیح ایران است.

در عین حال رکن الدین جوادی، معاون وزیر نفت، از توقف پروژه ایران LNG به دلیل نبود شرایط سرمایه گذاری خبر داد. وی خاطرنشان کرد: امیدواریم امسال بتوانیم با به نتیجه رسیدن مذاکرات، قرارداد ادامه توسعه ایران LNG را منعقد کنیم و تا پایان دولت آن را به نتیجه‌ای برسانیم.

اوپک گازی، دیپلماسی، ال ان جی

ال ان جی، جایگزین صادرات مستقیم گاز مایع

خطوط انتقال گاز طبیعی و چالش صادرات ایران

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: