به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

علی طیب‌نیا با حضور در نشست ماهانه جامعه مهندسین با اشاره به برنامه‌ها و سیاست‌های دولت برای دوران پساتحریم عنوان کرد: با توجه به اینکه امروز نتایج مثبت بیشتری در زمینه مذاکرات اعلام شده است شرایط به گونه‌ای است که گزینه خوش‌بینانه رفع تحریم را جدی‌تر می‌گیریم و برای این شرایط برنامه‌ریزی می‌کنیم.  وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه اقتصاد ایران از دو مشکل اصلی دولتی و نفتی بودن ضربه می‌خورد گفت: این دو مشکل ارتباط زیادی با یکدیگر دارند و اثرگذاری بالای تحریم‌ها نیز به خاطر وجود این دو مشکل بوده است. طیب‌نیا ادامه داد: برای آنکه در دوران پس از تحریم به رشد برسیم باید با این دو بیماری مبارزه کنیم. نفتی و دولتی بودن باعث شده که لغو تحریم‌ها فرصت و تهدید بالقوه به وجود آورد.  طیب‌نیا تصریح کرد: ما قصد این را نداریم که آثار مثبت توافقات را از بین ببریم اما لازم است از شرایط آینده برای بازار ارز و تک نرخی کردن ارز استفاده کنیم و در بازار سرمایه نیز برای تامین منابع تولید از شرایط جدید آینده بهره ببریم. نگرانی از رفتارهای هیجانی است که می‌تواند آثار کوتاه‌مدت و منفی را برای اقتصاد داشته باشد.  وی همچنین تأکید کرد وزارت اقتصاد قصد ورود به بازار ارز و تعیین نرخ دستوری را ندارد.

چنانچه در مقاله سیاست ارزی و صندوق توسعه ملی در دوران پساتحریم اشاره شد، حمید زمان زاده، عضو هیات علمی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی در مقاله ای با عنوان سیاست ارزی پس از لوزان می نویسد: در دوران پساتحریم نه‌تنها سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نباید کمرنگ شود؛ بلکه اتفاقا در چنین شرایطی و درست زمانی که اقتصاد کشور با شوک‌های مثبت برون‌زا مواجه می‌شود، پیگیری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در همه حوزه‌های اقتصادی ضرورت و اهمیتی دو چندان می‌یابد. در این میان سیاست ارزی خط مقدم سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در دوران پساتحریم است که شاخص آن حفظ مستحکم ثبات بازار ارز، حفظ ذخایر گرانبهای ارزی و دفاع از تولید ملی در برابر رقبای خارجی است.

بازوی فکری بانک مرکزی طی نشست‌های هم‌اندیشی، با موضوع «شرایط اقتصادی کشور پس از لغو تحریم‌ها» در اولین گام، سیاست‌های مطلوب در بازار ارز را دیده بانی کرده است. به گزارش دنیای اقتصاد، در این نشست تاکید شد که برای تداوم ثبات در بازار ارز باید از ابلاغ سیاست‌های دستوری مانند دستکاری در نرخ سود بانکی پرهیز شود؛ زیرا احتمال گسیل نقدینگی به بازار ارز پس از کاهش نرخ سود وجود دارد. در این نشست مسوولان بانک مرکزی درخصوص یکسان‌سازی نرخ ارز تاکید کردند: یکسان‌سازی نرخ ارز تنها با تکیه بر افزایش منابع ارزی میسر نخواهد بود و در کنار این مورد باید سایر ابزارها تقویت شود. به گفته مسوولان «محدودیت روابط کارگزاری‌ها» و «نبود جریان روان ورود منابع ارزی» یکی از مهم‌ترین دلایل در شکست یکسان‌سازی نرخ ارز در سال‌های گذشته بوده است.

محمدمهدی بهکیش، نایب رئیس و دبیر کل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی،  با بیان اینکه ثابت شدن نرخ ارز مناسب نیست و نرخ باید بر اساس عرضه و تقاضای واقعی تعیین شود و به یک نوعی بازار باید تعیین‌کننده نرخ ارز باشد، گفت: پیشنهاد بنده این است که برای بهبود وضعیت باید رویکرد صادراتی داشته باشیم و تحت تاثیر قرار گرفتن نرخ ارز به دنبال اتفاقات سیاسی بسیار خطرناک است. وی تصریح کرد: آنچه که سبب اشتغال و افزایش نرخ رشد اقتصادی می‌شود، افزایش صادرات غیرنفتی است، باتوجه به اینکه کل ارزش صادرات غیرنفتی کشور حدود 21 میلیارد دلار است که میزان صادرات در سال‌های گذشته رشد منفی داشته است، بنابراین نرخ ارز باید به گونه‌ای مدیریت شود که سبب افزایش صادرات کالاهای غیرنفتی شود.

یحیی آل‌اسحاق عضو اتاق بازرگانی، گفت: تصمیم‌گیری برای نرخ ارز تابع فضای روانی حاکم بر بازار و تاثیر آن بر رفتار عرضه‌کننده و متقاضی است. همچنین موضوع دیگر که بر بازار ارز تاثیر می‌گذارد، واقعیت‌های اقتصادی است. وی افزود: اگر توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 نهایی شود، سیستم غیرمعمول در بازار ارز از بین می‌رود و از سوی دیگر هزینه‌ها در بخش‌های مختلف کاهش پیدا می‌کنند. ضمن اینکه سرمایه‌گذاری در کشور بیشتر می‌شود و به دنبال آن منابع خارجی کشور آزاد و به بازار داخل تزریق می‌شود. آل‌اسحاق در مورد نرخ سود بانکی و تاثیرگذاری آن روی نرخ ارز، افزود: اکنون بخش زیادی از حجم نقدینگی کشور در اختیار بانک‌ها است. اگر تصمیم نادرستی درباره نرخ سود بانکی اتخاذ شود نقدینگی موجود در بانک‌ها به سمت بازارهای دیگر از جمله بازار ارز هدایت می‌شود. آل اسحاق نیز معتقد است: در مقوله درآمدهای ارزی بین صادرات و واردات باید تناسب، تعادل و رابطه منطقی وجود داشته باشد. به‌طور کلی مدیریت واردات باید در جهت تولید برای صادرات صورت گیرد.

غلامعلی کامیاب، معاون ارزی بانک مرکزی گفت: اعتقاد به یکسان‌سازی نرخ ارز در بانک مرکزی وجود دارد، اما یکسان‌سازی به شرایطی نیاز دارد که این شرایط صرفا منابع نیست. کامیاب با بیان اینکه در راستای یکسان‌سازی نرخ ارز ابزار لازم را به اندازه کافی در اختیار نداریم، گفت:‌ وقتی یکسان‌سازی نرخ ارز صورت گرفت، همه نیازها و تاثیرات از سوی بازار تعیین می‌شود، بنابراین امکان جابه‌جایی پول را نداریم زیرا اکنون با بانک‌های محدودی فعالیت می‌کنیم.

ابراهیم نکو عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت گفت: تیم اقتصادی دولت قصد دارد سیاست یکسان سازی نرخ ارز را به نتیجه برساند که یکی از لازمه های انجام این مهم کسب درآمد ارزی حاصل از صادرات است. به اعتقاد وی یکی از راهکارهای رونق بخش تولید حمایت از بخش صادرات است به دلیل اینکه زمانی تولید می تواند به جایگاه واقعی خود در اقتصاد دست یابد که تولید صادرات محور در دستور کار قرار گیرد.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: