به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در علم اقتصاد و بازارهای مالی 10 درصد سقوط ارزش بازار سهام معمولا کورکشن یا اصلاح نامیده می شود. با این تعریف بازار بورس تهران متأثر از به نتیجه نرسیدن مذاکرات هسته ای و عدم امضای توافق نهایی با 14 درصد افت ارزش تدپیکس در این چهارچوب می گنجد و به عبارت دیگر خودش را کورکت  یا اصلاح کرد. البته، روند کند مذاکرات تنها عامل موثر در این اتفاق نبود. تصمیم اوپک مبنی بر عدم کاهش تولید که متأثر از تصمیمات خودسرانه عربستان سعودی بود در کنار کاهش رشد اقتصادی چین باعث افت بهای نفت در بازار جهانی شد که این عوامل تأثیر قابل توجهی بر شاخص بازار بورس داشت و چالش های متعددی برای امور مالی دولت ایجاد کرده است.

دلایل کارکرد نامطلوب بازار بورس تهران بر کسی پوشیده نیست و تحلیل های بسیار توسط کارشناسان در مطبوعات و رسانه ها ارائه شده است. در عین حال به نظر می رسد به یکی از عوامل مهم کمتر توجه شده است.

افت ارزش ریال در مقابل دلار، ضعف های ساختاری و تحریم ها همچنان تلاش های بخش های مختلف اقتصادی را برای جذب سرمایه کذاری خارجی، چه سرمایه گذاری مستقیم خارجی و چه پورتفولیو، بی اثر کرده و می کند.  بازار ناسالم و پرنوسان، خبر خوشی برای سرمایه گذاران نیست. باید از خود این سؤال را پرسید که چرا یک سرمایه گذار باید بازار پرمخاطره و نامطمئن ما را در مقایسه با سایر بازارهای مالی موجود انتخاب کند؟ اخیرا در ارتباط با یکی از شرکت های بزرگ ترکیه از آنها پرسیدم که چرا در بازار سهام ما سرمایه گذاری نمی کنند. جواب آنها خیلی قاطع و روشن بود. عدم شفافیت و تحریم ها دو مانع بزرگ از دید آنها بود. وقتی پرسیدم که از زمان آغاز به کار دولت یازدهم شاهد تحولات سریع بوده ایم، گفتند: تحرک بازار صرفا به دلیل دستکاری دولت در بازار سهام و برخی دیگر از پروژه های سرمایه گذاری بود که تحرکی در بازار ایجاد کرد اما از این طرف هنوز تحریم ها را داریم و نرخ تبدیل ارز جذاب نیست و در واقع قابلیت عملی سرمایه گذاری هم وجود ندارد. این شخص اضافه کرد: تصمیمگیری ما بر اساس تیتر روزنامه ها و رسانه ها نیست که در یکسال گذشته مرتبا اعلام کرده اند که شرکت های خارجی مایلند در ایران سرمایه گذاری کنند. یک نمونه آن را در عمل ندیدیم. کدام شرکت به ایران آمد؟ همه منتظرند یا متمایل هستند. این برای ما کافی نیست.

به عنوان یک تاجر بین المللی باید اذعان کنم که با این دوستان ترک موافقم. قبول دارم که رشد اقتصادی 4 درصدی در نیمه اول سال جاری تحسین برانگیز است اما به نظر می رسد در حال حاضر امکان رشد بیشتر برای ما وجود نداشته باشد. تلاش های کابینه دکتر روحانی برای بازگرداندن اقتصاد از لبه پرتگاه تحریم ها به نوعی یک حماسه اقتصادی بود اما امروز برای تداوم این حماسه نیاز به رفع تحریم ها داریم. به عبارت دیگر رشد اقتصادی که شاهد آن بودیم حداکثر رشدی است که در شرایط تحریم می توان انتظار داشت. اینک نوبت آغاز فصلی دیگر است.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: