به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

رونمایی از قراردادهای جدید نفتی ایران برای چهارمین بار به تأخیر افتاد.  سید مهدی حسینی، رئیس کارگروه اصلاح قراردادهای وزارت نفت، با اعلام اینکه بر اساس برنامه جدید زمان بندی قرار است کنفرانس بین المللی صنعت نفت ایران مهر ماه (سپتامبر 2015 میلادی) به میزبانی لندن برگزار شود، تصریح کرد: در کنفرانس لندن از مدل و نسل جدید قراردادهای بیع متقابل ایران به منظور جذب سرمایه گذار در بخش پروژه های بالادستی صنعت نفت و گاز رونمایی خواهد شد.

حسینی در اسفندماه گذشته و پس از اختتامیه هم اندیشی قراردادهای نفتی گفت:مذاکرات هسته ای و تحریم ها یک روند مثبت را طی می کند و فرایند شروع شده غیر قابل برگشت است و جذب سرمایه گذاران خارجی باعث رفع تنگنا و ایجاد فرصت برای ظرفیت های داخلی است.  به نظر می رسد این تأخیر با این امید صورت گرفته تا در این فاصله توافق نهایی میسر شود.  

به گزارش نکونیوز، با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، امیدها برای رفع تحریمها و بازگشت شرکتهای بین المللی نفتی به ایران به منظور مشارکت در پروژه ها قوت گرفت و به همین دلیل برگزاری این کنفرانس در اسفند سال ۹۲برنامه ریزی شد. اما علیرغم توافق های ایران و غرب در مذاکرات هسته ای و رفع برخی تحریم ها، زمینه بازگشت شرکتهای غربی فراهم نشد. در واقع گام اول برای بازگشت شرکت های غربی به پروژه های نفت و گاز ایران، رفع تحریم ها بود و گام دوم، اصلاح قراردادها با رفع نقاط ضعف گذشته آن تا امکان حضور مثبت این شرکتها در ایران فراهم شود. اما تحریم ها به طور کامل لغو نشد و کنفرانس لندن به تابستان ۹۳ موکول شد. عدم نتیجه گیری در مذاکرات، برگزاری کنفرانس رونمایی از قراردادهای جدید نفتی ایران را به سوم تا پنجم اسفند امسال موکول کرد، اما گره تحریم ها هنوز باز نشده و همین موضوع برگزاری کنفرانس رونمایی از قراردادهای جدید نفتی ایران را تا آبان ماه سال آینده به تاخیر انداخته است. به نظر می رسد بر خلاف آنچه پس از روی کار آمدن دولت جدید پیش بینی می شد، باز شدن گره تحریم ها و رفع تردیدهای سیاسی شرکتهای غربی بسیار طولانی تر شده اما با این وجود سرنوشت پروژه های نفت و گاز همچنان به تحریم ها گره خورده و این نمی تواند پیام مثبتی برای صنعت نفت ایران باشد.  تا زمانی که سرنوشت قراردادها و پروژه ها با تحریمها گره خورده باشد، نمی توان از فرصتها به نحو مطلوب استفاده کرد و خیلی زود، فرصت دولت کنونی به پایان می رسد.

همزمان خبرهایی از اقدامات شرکت شل برای سرمایه گذاری در پروژه های نفتی عراق به گوش می رسد که فعالان این بخش را به شدت نگران کرده است. این اقدام کمپانی شل شامل انتقال بخشی از سرمایه گذاری هایش از قطر به عراق است.  تأخیر در دستیابی به توافق نهایی یک فرصت سوزی بزرگ برای صنعت نفت کشور است.

تعجب آور و البته تأسف آور است که شرکت های بین المللی نفتی برای افزایش بازگشت سرمایه خود در منطقه به کشورهایی مانند عراق می نگرند که حتی تمامیت ارضی آن در حال حاضر زیر سؤال است! این اقدامات نماینگر میزان آشفتگی ایجاد شده توسط تحریم های کشورهای غربی در بازار است. حتی شرکت بی پی که شریک امپریالیستی پیشین ما بود اذعان کرده که ایران بزرگترین ذخایر گاز جهان را در اختیار دارد. زیرساخت های ما در مقایسه با عراق به مراتب توسعه یافته تر هستند و نیروی کاری ما بسیار تحصیلکرده تر هستند. امنیت ایران در مقایسه با عراق به مراتب بیشتر است و سرمایه گذاران خارجی اقلا با جانشان بازی نخواهند کرد تا سودی به جیب بزنند. تحولات سیاسی منطقه تضاد فاحشی میان ایران و رقبای تجاری ما در منطقه ایجاد کرده است. اگر فقط تحریم ها از سر راه برداشته شوند هیچ شرکت خارجی حتی فکر سرمایه گذاری در کشورهایی مانند عراق، لیبی و یا یمن را در سر نخواهد پروراند. وقت طلاست و این فرصت تاریخی نباید از دست برود. مسئولان محترم امروز مسئولیتی خطیر بر دوش دارند تا از تمام توان خود برای بازگشت کشور به جایگاه شایسته اش در جامعه بین المللی استفاده کنند تا بتوانیم از فرصت های طلایی جذب سرمایه گذاری در دوران پساتحریم نهایت استفاده را ببریم. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: