به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

پس از توافق تاریخی کشورمان در آذرماه گذشته با گروه 1+5 در ژنو که به برنامه اقدام مشترک موسوم است، بخشی از تحریم های اقتصادی علیه ایران لغو شدند. این اقدام اشتیاق تجار و سرمایه گذاران متعددی را در جهان از جمله در اتحادیه اروپا برای سرمایه گذاری در ایران احیا کرد.   

نخستین مجمع ایران و اروپا، سرمایه گذاری و تجارت در دوران پساتحریم

نخستین مجمع ایران و اروپا با هدف برنامه ریزی برای سرمایه گذاری و تجارت در دوران پساتحریم، به همت موسسه یوروپین ویس در لندن برگزار شد. محمد نهاوندیان، رییس دفتر ریاست جمهوری در نامه ای از برگزاری این مجمع قدردانی کرد. نهاوندیان در بخشی از این نامه ابراز امیدواری کرد که شرکت کنندگان در این مجمع قدم های سازنده ای برای همکاری و هم افزایی میان بخش های خصوصی ایران و اتحادیه اروپا بردارند تا چشم انداز حضور رقابت پذیر ایران در اقتصاد جهانی را ترسیم کرده و با اتخاذ رویکرد برد – برد تعاملات منطقه ای و بین المللی را ایجاد کنند.

نامه نهاوندیان به مجمع ایران و اروپا

به نقل از برگزارکنندگان این مجمع، چشم انداز بهبود روابط سیاسی ایران با جامعه بین المللی، فضای تجاری جدیدی را میان اتحادیه اروپا و ایران ایجاد کرده که بالقوه می تواند فرصت هایی استثنایی برای بسط روابط تجاری در دوران پساتحریم ارائه کند. حضور بیش از 200 نفر از مدیران ارشد و سیاستگذاران مطرح نشاندهنده توجه جدی جامعه بین المللی به بازار ارزشمند و بکر کشورمان است.  امیدواریم که سیاستگذاران کشور نیز در مسیر صیانت از منافع ملی از این فرصت تاریخی نهایت استفاده را ببرند. سال گذشته به انتظار افزایش سرمایه گذاری خارجی در دوران پساتحریم اشاره کردیم و اخیرا نیز مجددا تأکید کردیم جامعه بین المللی در انتظار ایران پساتحریم است و در این مقطع همه شرکت ها، نهادها و وزارتخانه ها باید برای پساتحریم برنامه ریزی و اقدام کنند، فردا دیر است.

در این مجمع 5 میزگرد و 10 کارگاه تخصصی برگزار شد. اهم موضوعات مطرح شده به وضعیت ایران در منطقه و جامعه بین المللی، روابط تجاری ایران و اتحادیه اروپا، منابع انسانی، بازار مصرف در صنایع مختلف از جمله خودروسازی، مخابرات، حمل و نقل، کشاورزی، بهداشت، هوافضا و انرژی اختصاص داشت.  تلاش برگزار کنندگان و شرکت کنندگان در این مجمع رسیدن به درک واقعبینانه تری نسبت به موضوعات زیر بود:

کدام تحریم ها لغو خواهد شد و کدام باقی خواهد ماند؟

تأثیرات توافق نهایی بر کسب و کار و تجارت و روابط ایران و اروپا چه خواهد بود؟

چالش های اساسی انجام کسب و کار در ایران چیست؟

اقتصاد ایران چگونه برای افزایش سرمایه گذاری در دوران پساتحریم آماده می شود؟

این سوالاتی است که جامعه فعالان اقتصادی کشور نیز باید مد نظر داشته باشند.  رییس جمهوری در گفتگوی تلویزیونی اخیر خود گفت:  بعد از توافق ژنو در مصاحبه‌ای که داشتم به کارآفرینان گفتم حالا نوبت شماست ما قدم اول را برداشتیم.  اخیرا نیز اتاق تهران اقدام به برگزاری همایش ملی فرصت سرمایه گذاری کرده و شاهد برگزاری همایش هایی از این دست در استانهای مختلف هستیم.  امیدواریم گره مناقشه هسته ای با تدبیر و امید و با همدلی و همراهی آحاد مردم باز شود و شاهد تحقق حماسه اقتصادی در دوران پساتحریم باشیم.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: