به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

درحالی که مجلس صلاحیت تیم اقتصادی رئیسی را تصویب کرده، انتظارات زیادی از این تیم وجود دارد زیراکه سرلوحه همه دغدغه‌های کشور حول و حوش مشکلات اقتصادی دور می زند. نقشی که وزیر اقتصاد در کشور ایفا خواهد کرد و برنامه های وی از بسیاری جهات به عنوان نقشه راه آینده اقتصاد کشور مطرح شده است؛ با این حال، به رغم طنین پرمحتوای جملاتی چون «می خواهم به یک دهه تلخ اقتصاد پایان دهم»، و برنامه هائی که برای افزایش نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی، بازگرداندن اعتماد به بازار سرمایه، کنترل نقدینگی، تامین کسر بودجه از روش های غیر تورم زا، مدیریت بازار ارز و تلاش برای رفع تحریم ها به آن اشاره شده است، هنوز از راه حل‌های عملی و چگونگی اجرای این برنامه‌ها سخنی به میان نیامده است. 

تحریماگر واقع بینانه و به دورازهرگونه جناح گرائی و افکار ایدئولوژیکی به اقتصاد کشور نگاه شود، به موازات اصلاح ساختارهای داخلی، کوتاهترین مسیر شفاف و روشن در پیش رو که خواهد توانست چرخهای فرسوده و درگل مانده اقتصاد کشور را دوباره به حرکت آورد و به کاهش مشکلات معیشتی منجر شود، تعامل تجاری با دنیا و تسهیل جذب سرمایه های خارجی است که که علاوه بر انجام کارهای کارشناسی اقتصادی، مستلزم رفع تحریم‌هاست. برقراری تعامل تجاری با دنیا و گشودن درهای کشور برای جذب سرمایه های خارجی، اما تنها در صورت رفع تحریم ها عملی خواهد شد.  درست است که احسان خاندوزی جایگاه وزارت اقتصاد را در خط مقدم خنثی سازی تحریم ها می داند، اما نباید فراموش کنیم که خنثی‌سازی تحریم‌ها تنها در صورتی ممکن می‌شد که ما با نظام جامع تحریم روبرو نمی شدیم ولی در شرایط کنونی، حتی شرکایمان، همچون چین و روسیه، نیز عملا با تحریم‌ها همراه شده اند. همانطور که مقام معظم رهبری نیز تاکید داشتند اگر واقعا بتوانیم تحریم ها را رفع کنیم یک ساعت هم نباید تاخیر کرد.

نتایج یکی از نظر سنجی‌های اخیر مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران (ایسپا) حاکی از ناامیدی بیشتر از نیمی از جمعیت کشور نسبت به بهبود وضعیت زندگی و معیشتشان است. شیوع کرونا، بیکاری، افزایش سرسام آور و بحرانی قیمتها، و عدم حمایت از سوی دولت به این ناامیدی بیشتر دامن زده و به گفته ای مصیبت ها را حداکثری و حمایت ها را حداقلی کرده است که به بسیاری از باورها نتیجه سیاست های نادرست و عدم توجه به راه حل های واقعی اقتصادی طی سال ها بوده است. درعین حال، یافته های روانشناسان در اواخر سال گذشته حاکی از شیوع 67 درصدی افسردگی در کشور و رابطه مستقیم آن با وضعیت معیشتی و ناامیدی نسبت به آینده بود. در همین رابطه، گره خوردن معیشت مردم به تحریم ها اهمیت راه حل های عملی برای پایان دادن به سختی و مشکلات مردم  و درعین حال وظیفه تیم اقتصادی دولت جدید را پر رنگتر میکند، زیرا کمک به معیشت مردم باید یکی از اهداف اصلی و اولیه دولت باشد.

احسان خاندوزی با این هدف که وزارت اقتصاد را به مرکز مقابله با تحریم ها تبدیل کند می گوید به دنبال رفع تحریم ها هستیم، اما معیشت مردم را معطل آن نخواهیم کرد.  آنطور که می بینیم، اما متاسفانه معیشت مردم در حال حاضر معطل تحریم ها است و اهدافی که وزیر پیشنهادی اقتصاد در برنامه های خود ذکر کرده نیز مدتها است که معطل تحریمها بوده اند. ایشان می خواهد از تولید مانع زدائی کند، تورم را مهار کند  تا سفره مردم بزرگ تر شود، بازار ارز را کنترل کند، ارزش پول ملی را بالا ببرد، دیپلماسی را فعال کند و زمینه را برای حضور گسترده سرمایه های خارجی فراهم کند. سئوال اما اینست که چگونه بدون رفع تحریمها پای سرمایه های خارجی به کشور باز خواهد شد و سرمایه های خارجی با وجود محدودیت های تحریمی و بانکی چگونه به تولید در کشور و بزرگ کردن سفره های مردم کمک خواهند کرد؟

بسیاری از یافته‌ها و پژوهش‌ها نشان می‌دهند که اگر تحریم‌ها نبود رشد اقتصادی کشور به مراتب بیش از میزان کنونی می‌بود. به عنوان نمونه، آمارهای بسیاری حاکی ازآن است که در دهه گذشته تنها در سال هائی که برجام اجرائی بوده، کشور شاهد رشد مثبت سرمایه‌گذاری بوده است. پژوهش‌های دیگری نیز نشان می‌دهند که اگر اقتصاد ایران تحت تحریم قرار نمی‌گرفت به عوض رشد منفی رشد اقتصادی 3 درصدی را تا به حال تجربه کرده بود و این میزان می توانست درصورت اصلاح سیاست‌های داخلی و انجام اصلاحات بانکی و مالی و قبول شرایط بین‌المللی برای تسهیل ورود سرمایه به کشور بین 5 تا 8 درصد باشد.

شکی نیست که اقتصاد تضعیف شده ایران چالش‌های بزرگی بر سر راه وزیر اقتصاد و تیم اقتصادی دولت (چه در عرصه داخلی و چه در صحنه بین المللی) قرارداده و عبور از این راه پرمانع را با دشواری‌های بسیاری توام کرده است؛ اما رفع تحریم ها می‌تواند راهگشای مسیری جدید در اقتصاد کشور باشد و امید به رشد اقتصادی را بار دیگر زنده کند. به گفته کارشناس اقتصاد بین الملل، کمیل طیبی، رفع تحریم ها نه تنها امکان سرمایه گذاری، ایجاد شغل و افزایش نرخ اشتغال را به دنبال خواهد داشت و موجب ثبات در بازارهای داخلی خواهد شد، بلکه با برقراری روابط بانکی میان ایران و سایر کشورها جریان سرمایه که لازمه توسعه تجارت است نیز تسهیل خواهد شد.    

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: