به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد، با تاکید بر اینکه سیاست دولت، صیانت از بازار سرمایه است گفت: «صیانت معنی خاصی دارد و نباید با تضمین اشتباه گرفته شود.» براستی منظور جناب دژپسند از صیانت بورس چیست؟ واقعیت این است که هرچند درستکاری در قیمت‌ها جرم تلقی می شود، ولی دولت با اقداماتی که آنها را صیانت از بازار سرمایه نامگذاری می کند، عملا در روند طبیعی کشف قیمت دخالت می‌کند و در درازمدت باعث سلب اعتماد مردم نسبت به بازار بورس می شود.

دژپسندبازار بورس عرصه ای است برای افزایش شفافیت قیمت ها، که این امر از طریق امکان روند طبیعی عرضه و تقاضا صورت می گیرد. البته تلاطمات و هیجان‌های بازار، میان ارزش حقیقی و ارزش واقعی سهام شکاف ایجاد می کند و در این شرایط است که می توان از حباب های کاذب بازار سرمایه سخن گفت. در این میان اما تصحیح بازار هم باید روند طبیعی و آلی خود را طی کند و در بسیاری از موارد شاهد بوده ایم که مداخله‌گری‌های دولت (از اختلال در هسته معاملات گرفته تا عرضه متورم حقوقی ها و غیره) در این روند طبیعی اختلال ایجاد کرده است.

از بیش از یک سال پیش که هجوم چشمگیر و بی سابقه سرمایه به بازار بورس آغاز شد، این ابهام وجود داشته که آیا بورس کشور با یک حباب کاذب مواجه است و باید منتظر شکست آن بود، یا روند رشد شاخص‌ها منعکس کننده واقعیت های بازار است. ضمن انذار برخی از کارشناسان، عده‌ای هم از همان ابتدا براین باور بودند که ورود نقدینگی بسیار بالا به بورس، عاملی برای افزایش قیمت ها و رشد شاخص ها بوده و حبابی در بازار بورس وجود ندارد. همچنین ، این باور که بازار بورس برخلاف بازارهای رقیب مانند طلا، مسکن و خودرو، سبب افزایش تولید و بالابردن توان اقتصادی کشور خواهد شد، یکی ازعوامل جذابیت این بازار بوده است.

نگریستن به بازار سرمایه به عنوان زیربنائی برای تامین مالی بلند مدت در اقتصاد کشور نیازمند مولفه‌هائی است که باید منعکس کننده ارزش واقعی تولید و کسب و کار در کشور باشد، در غیر این صورت بازار بورس بنگاهی خواهد بود که یک شبه افراد یا شرکت‌هائی را به میلیون ها ثروت برساند و یا نوساناتی به وجود آورد که شرایط سرمایه گذاری را فاجعه بار کند. به عبارت دیگر، پولی که در بازار بورس سرمایه‌گذاری می شود باید صرف تولید و نهایتا اشتغال شود. از همین روست که برخی از کارشناسان معتقدند با توجه به رشد منفی اقتصادی کشور، رونق بازار سرمایه، حبابی است.  

با کاهش درآمدهای نفتی، رویکرد دولت به سیاست های مالیاتی برای تامین مالی و حمایت از رشد اقتصادی، توجه به بازار سرمایه را افزایش داد این امر روند مثبتی بود. در این میان انتقادها به مداخله گری های دولت بوده که باعث ایجاد قیمت های دستوری و حباب سازی شده است. فرهاد دژپسند با اشاره به هدف دولت برای تامین مالی هزارهزارمیلیارد تومانی گفته که 50 درصد آن از بازار سرمایه باید تامین شود. اخیرا نیز محمد باقر نوبخت با اشاره به عدم تحقق درآمدهای نفتی و فشار تحریم‌ها خاطرنشان ساخت که در بودجه 99 تاکنون بیش از 17 هزار میلیارد تومان کسب شده و این امکان وجود دارد که از سهام شرکت های دولتی 100 تا 150 هزار میلیارد تومان دارائی ایجاد شود.

اما آیا روند بازار گویای ارزش واقعی بازار و افزایش سود شرکت های حاضر در بورس است؟ در پاسخ به این سئوال، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه، موسی احمدی، در عین حال که حضور فراگیر مردم و هجوم نقدینگی به بازارسهام را علت بالابردن حجم معاملات و ارزش بازار می داند، می گوید در حقیقت تناسبی میان این دو شاخص وجود ندارد و فاصله زیادی میان آن ها وجود دارد؛ از این رو اگر زیرساخت های سرمایه گذاری تقویت نشود آسیب های ناشی از روند معکوس قیمت ها می تواند مشکلاتی به وجود آورد. 

افت وخیز قیمت ها یک امر ذاتی برای بازار سرمایه است و همانطور که اخیرا دیده شد پس از سقوط 11 درصدی بازار در آخرین هفته مرداد و ضررهای سنگینی که متوجه سرمایه گذاران کوچک شد و این نگرانی که از جانب حقوقی ها و مسئولان دولتی حمایتی در بهبود روند بازار سرمایه به چشم نمی خورد، نهایتا با حمایت فعالان حقوقی بورس حرکات کاهنده شاخص بازارسرمایه به پایان رسید. حسین سلاح ورزی با اشاره به تحولات اخیر بازار سرمایه می گوید این تحولات در ذات بازار سرمایه است و نباید به عنوان ریزش تلقی شود. سلاح ورزی همچنین به سرمایه گذاران توصیه میکند تا دانش بورس را فراگیرند و سرمایه های اصلی خود را به جای بورس در صندوق ها سرمایه گذاری کنند. فعال بازار سرمایه، زهرا کار نیز می‌گوید: بازار سرمایه بعد از رشد چشمگیر در مدت زمان کوتاه به خصوص در ماه‌های خرداد و تیر امسال، نیاز به اصلاح داشت و اکثر تحلیل‌گران این موضوع را پیش‌بینی می‌کردند اما میزان و مدت زمان این اصلاح کمی بیش از پیش‌بینی‌ها بود که به نظرم درس عبرتی برای کسانی بود که می‌خواستند یک شبه ره صدساله بپیمایند. از سوی دیگر، اما کارشناس بازار سرمایه فرزین طهماسبی براین باورست که شرایط فعلی بازار با حجم بالای نقدینگی اجازه اصلاح طولانی مدت را نمی‌دهد.

به رغم اصرار مسئولان بورس در حمایت از بازار سرمایه، یکی ازنگرانی ها این است که با وجود اشتیاق درمیان فروشندگان حقیقی، در واقع حقوقی های بازار، خریداران سهام (آن هم با قیمتی پائین تر) هستند و صف های فروش میلیونی نمایانگر واقعیت نیست. از این رو دولت برای حمایت از بازار سرمایه، می خواهد این شرایطی را مدیریت کند که البته در این حوزه، خواستن لزوما به معنی توانست نیست.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: