به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

از آغاز سالجاری، زنجیره‌ای از آتش سوزی‌ها در نقاط مختلف غرب و جنوب کشور و ادامه آن در روزهای اخیر که بخش هائی از جنگل زاگرس را به نابودی کشانده، کشورر ا با بحران زیست محیطی عمده ای مواجه ساخته است که تبعات آن دامنگیر زیستگاه های حیات وحش، گونه‌های جانوری، نخلستان‌ها، مراتع و باغات میوه شده است. این نخستین بار نیست که شاهد از بین رفتن هزاران هکتار از زمین‌های کشاورزی، مراتع و جنگل‌ها بوده‌ایم و متاسفانه بار دیگر حاکمیت نشان داد که در تامین امنیت زیست محیطی ناتوان است.

آتش سوزی زاگرسحفاظت از منابع ملی همچون جنگل‌ها و مراتع از مصادیق کالای عمومی است که حاکمیت موظف به تامین آن است. متاسفانه حاکمیت در کشور ما مشغول بنگاه‌داری و تصدی‌گری‌های اقتصادی و فرهنگی است و کرده و عملا از تامین کارآمد کالای عمومی باز مانده است. در همین حال حاکمیت نگاهی نامتقارن به تامین امنیت دارد و تمرکزی نامتقارن بر توسعه نظامی دارد. به قول پدرام سلطانی، «وقتی تعریف درستی از توسعه نداشته‌باشی، ماهواره با موشک بالستیک به فضا می‌فرستی و کپسول آتش‌نشانی با قاطر به زاگرس. وقتی تعریف درستی از توسعه داشته‌باشی بیشتر به جنگل می‌پردازی تا جنگ...»

آنچه در تلاش برای محدود کردن دامنه آتش سوزی های اخیر چشمگیر بود کمبود بالگردهای آبپاش و سایر تجهیزات لازم بود، که با درنظرگرفتن شرایط اقلیمی موجود در کشور و امکان تکرار حوادث زیست محیطی نیاز به آن همچنان ادامه خواهد داشت و همانطورکه نماینده مردم بهبهان درمجلس یادآور شده، ستاد بحران باید تامین امکانات اطفای حریق، به ویژه بالگرد را جدی بگیرد. محمد طلا مظلومی می گوید سالانه بطور مرتب در فصول بهار و تابستان شاهد آتش‌سوزی‌هایی هستیم و امسال هم با توجه به بارش‌های خوب و پوشش گیاهی انبوه، آتش سوزی‌های مجدد دور از انتظار نیست، بنابراین باید تدابیر پیشگیرانه مناسب برای حفاظت از منابع طبیعی درمقابل آتش سوزی‌ها اتخاذ شود؛ عرصه‌های طبیعی سرمایه‌های ملی محسوب می‌شوند و باید به طور جدی از آنها محافظت کرد.

به دنبال سیلی که در آغاز سال گذشته باعث ویرانی بسیاری از مناطق کشور شد، مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی عدم توجه به عوامل طبیعی و احداث سازه‌ها و موانع فیزیکی و اشتباه در عملیات آبخیزداری را از عوامل آسیب به محیط زیست خواند و دستگاه‌های مسئول را ملزم به انجام اقدامات مستمر برای صیانت از جنگل‌ها، مراتع و آبخیزها دانست. مرکز پژوهش‌های مجلس همچنین بی‌توجهی به اقتصاد محیط زیست را عاملی برای ایجاد 8.5 میلیارد دلار خسارت سالانه برای کشور می‌داند و می‌گوید با توجه به عدم توجه مسئولان به بخش محیط زیست، احتمال افزایش این رقم در سال‌های اخیر بسیار زیاد است. میزان خسارات وارده از سیل سال گذشته تنها به بخش کشاورزی هفت هزار و 800 میلیارد تومان بود، و با اینکه بین سال‌های 1390 و 1395 کشور شاهد وقوع سیل‌های مخربی بود، بیشترین خسارت مربوط به سیل خوزستان در سال 1395 با حدود 10هزار و 530 میلیارد ریال بوده است.

با این که هنوز نمی توان میزان خسارت کامل ار آتش سوزی های اخیر را تعیین کرد، اما به گفته محمد الموتی، دبیر کل شبکه تشکل های محیط زیست و منابع طبیعی، خسارت 10 روز آتش سوزی در زاگرس دستکم 50 هزار میلیارد تومان خواهد بود و با این که سازمان برنامه و بودجه از تخصیص 15 میلیون تومان برای تامین تجهیزات و خدمات پروازی برای اطفای حریق جنگل ها خبر داده است، به گفته یک کارشناس محیط زیست و توسعه پایدار، مشکلات دیگری مانند بی توجهی سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل‌ها و مراتع نسبت به اهمیت مشارکت مردم محلی از یک سو، و بی‌اعتمادی دولت به تشکل‌های مردمی و شکست برنامه های توانمند سازی و آگاه سازی محلی از سوی دیگر نیز به بحران های زیست محیطی دامن زده است.  

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: