به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در شرایطی که پاندمی کرونا، تقاضا برای نفت خام را بیش از 30 درصد کاهش داده، عربستان و روسیه توافق کرده‌اند بالغ بر 10 درصد از حجم عرضه جهانی نفت را کاهش دهند.  الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه گفته است که وقتی تقاضا برای نفت به حالت عادی بازگشت، اوپک پلاس باید با تغییر استراتژی، در پی بازتعریف بازارهای هدفش باشد. هرچند با پایان خانه‌نشینی‌های اجباری، مصرف سوخت هم افزایش خواهد یافت، ولی احتمالا تا ماه‌ها شاهد ادامه نوسانات غیرقابل پیش‌بینی بهای نفت خواهیم بود و همین امر احتمالا به تعامل نزدیکتر روسیه و عربستان خواهد انجامید.

نفتدر پی تحریم های نفتی، ما عملا از گردونه تصمیم سازان اوپک خارج شده بودیم و اکنون با توجه به تحولات دو هفته گذشته روشن شده که ایران حقیقا جایی در اوپک پلاس ندارد و تحولات نفتی دوران پساکرونا را تعاملات و رقابت‌های نزدیک عربستان و روسیه و آمریکا پیگیری کرد. این تحولات تاکید مجددی است بر اینکه ایران باید با درونزایی و برونگرایی در پی شکوفا کردن تولید داخلی و جذب سرمایه گذاری خارجی باشد.

سقوط قیمت نفت خام آمریکا به منفی 40 دلار برای هر بشکه نشان داد که تولیدکننده حاضر است به خریدار پولی پرداخت کند تا از شر کالای خود که نیاز به صرف هزینه زیاد برای انبارکردن و نگهداری دارد خلاص شود، و با اینکه با کاهش تقاضای جهانی برای نفت، تولید آن از 100 میلیون بشکه در سال گذشته به 29 میلیون بشکه رسیده بود و اوپک و سایر تولیدکنندگان نیز با کاهش تولید تا ده درصد یعنی 10 میلیون بشکه در روز موافقت کرده بودند، دلیل سقوط قیمت تا این حد تاریخی و بی سابقه در خور توجه است. در همین حال، قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز که قبل از بحران کرونا 50 دلار برای هر بشکه بود، با افتی 320 درصدی مواجه شد. 

بسیاری از تحلیلگرن بازار نفت معتقدند که در دوران پساکرونا هم شاهد نوسانات هنجارشکنانه قیمت نفت خواهیم بود. هرچند بحران کرونا منجر به لغو پروازها، خانه نشینی مردم و تعطیلی کسب و کارها شده و سهم بسزائی در کاهش تقاضا برای نفت داشته، اما باید توحه داشت که هنوز تبعات اقتصادی این تعطیلی ها به طور کامل خودنمایی نکرده است و هنوز تاثیر کامل خود را بر تولیدات صنعتی نگذاشته است. با پایان خانه نشینی های اجباری شاهد افزایش تقاصا برای بنزین و خدمات خواهیم بود ولی این امر به معنی بازگشت به میران مصرف دوران پیشا کرونا نیست.

باید توجه داشت که علاوه بر جنبه های فیزیکی تولید و نگاهداری نفت، آنچه باعث سقوط قیمت نفت به زیر صفر شد، تغییر مسیر بازارهای نفتی به دلیل خرید و فروش نفت بر اساس بازارهای آینده بود. در حال حاضر، در بازار آینده تقاضائی برای تولید و یا خرید نفت وجود ندارد، و در حالی که تولید کنندگان می خواهند به تولید ادامه دهند، مشتریان مایل به دریافت نفت نیستند، و چنین شرایط عرضه و تقاضا است که به کاهش شدید قیمت نفت انجامیده است. با توجه به ادامه اثرات مخرب اقتصادی کرونا، معلوم نیست تا چه زمانی هزینه‌های عملیاتی تولید نفت قابل پوشش باشد و همین امر سرمایه گذاری در حوزه نفت را با چالش روبرو کرده است.

آینده، اما چه رغم خواهد زد و وضعیت تولید و قیمت نفت چه خواهد شد؟ سقوط تاریخی قیمت نفت افزایش اندکی را در روزهای اخیر به دنبال داشته و انتظار می رود با تعامل بیشتر میان عربستان و روسیه شاهد ثبات نسبی قیمت ها باشیم. البته راه حل نهایی به گفته تحلیلگر نفت، ادوارد مویا، مستلزم ازسرگیری سریع و چشمگیر فعالیت‌های اقتصادی است که  متاسفانه معلوم نیست دقیقا چه زمانی رخ دهد.

در این میان شاید تکلیف ما نسبت به دیگر تولیدکنندگان نفت روشنتر باشد زیرا ما مدت هاست که از گردونه تصمیم گیران اصلی بازار نفت خارج شده ایم. در دوران پساکرونا شاید ما نتوانیم نفت بیشتری صادر کنیم ولی دلیلی ندارد که نتوانیم گردشگر و سرمایه بیشتری وارد کشور نماییم. تحقق شعار اقتصاد مقاومتی تنها در گرو همراهی درونزایی و برونگرایی اقتصادی است و در دوران پساکرونا، این همراهی درونزایی وبرونگرایی، تنها راه نجات اقتصادی کشور خواهد بود.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: