به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

اخیرا ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی اعلام کرد در 10 ماه نخست سال جاری، شمار گردشگان خارجی به 8 میلیون نفر رسید که برابر با کل آمار سال گذشته است. گزارش سازمان گردشگری جهانی حاکیست در سال گذشته میلادی، ایران شاهد رشد 27.9 درصدی گردشگر خارجی بوده است. البته این گزارش تاکید دارد این رقم در سال 2020 به علت افزایش تنش‌های سیاسی کاهش خواهد یافت.

علاوه بر رشد تعداد گردشگر، باید به گونه شناسی گردشگران نیز توجه داشت و تلاش کرد تعداد گردشگران تفریحی را افزایش داد. بر اساس برآورد مرکز پژوهش‌های مجلس، 85 درصد از گردشگران خارجی، از کشورهای همسایه مانند عراق، افغانستان، پاکستان و ترکیه هستند که در بسیاری از موارد، گردشگر مذهبی می باشند(برآوردها حاکیست حدود 80 درصد گردشگران خارجی با اولویت فرهنگی و مذهبی به ایران سفر می‌کنند.) باتوجه به اینکه گردشگران مذهبی به طور نسبی ارز آوری پائینی دارند، لازم است تلاش‌ها برای جذب گردشگران فرهنگی و تفریحی باید افزایش یابد. 

هرچند اولویت نخست گردشگران، امنیت مالی و جانی است، ولی تامین این امنیت به هیچوجه افزایش گردشگر را تضمین نمی‌کند و باید علاوه بر امنیت، احساس امنیت و آشنایی را افزایش داد. کارشناسان از این احساس امنیت و آشنایی به «غربت‌زدایی» یاد می‌کنند. تبلیغات مثبت در خصوص یک کشور، عدم تحمیل آداب و رسوم محلی بر گردشگران خارجی و حضور برندهای آشنای بین المللی در کشور میزبان از جمله روش‌های غربت زدایی است. در این راستا، حضور هتل های بین المللی در کشور میتواند ضمن ایجاد غربت زدایی، یکی از پیش‌نیازهای زیرساختی برای رشد صنعت گردشگری را نیز فراهم نماید.

برای ایجاد امنیت صرف، یک کشور باید از ثبات سیاسی و حاکمیت قانون برخوردار باشد ولی برای غربت زدایی، باید کشور میزبان جایگاه مثبتی در ذهن گردشگر خارجی داشته باشد. هرچند کشور ما از لحاظ امنیت در وضعیت مناسبی قرار دارد ولی انزوای سیاسی کشور ما از یک سو، و رفتارهای نامناسب و بی‌تدبیری‌ها در برخورد با گردشگران خارجی باعث شده که مردم اکثر کشورها تمایلی به سفر به ایران نداشته باشند.

البته همانطور که سازمان گردشگری جهانی هم پیش‌بینی کرده، با افزایش تنش‌های سیاسی ما با جامعه جهانی، نگرانی‌های صرفا امنیتی هم مانع از ورود گردشگر به کشور ما خواهد شد. باید توجه داشت که کشورهائی که درگیر منازعات و تنش های داخلی و بی ثباتی سیاسی و قانونی هستند حتی با وجود جاذبه های طبیعی یا فرهنگی در میان مقاصد گردشگری نیستند و ناگزیر به تحمل آسیب‌های اقتصادی می‌شوند. طبق گزارش اخیر سازمان گردشگری جهانی، 51 درصد از گردشگران خارجی در سطح دنیا، اروپا را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می کنند و منطقه خاورمیانه تنها سهمی 4 درصدی در جذب گردشگر خارجی دارد. این سازمان، همچنین شمار گردشگران جهان را در سال 2019 میلادی 1.5 میلیارد نفر اعلام کرده که حاکی از افزایشی 4 درصدی نسبت به سال 2018 می باشد. 

گردشگری   تاجراناتفاقات اخیر مربوط به برجام و اوضاع نابسامان اقتصادی، و وقایع داخلی کشور که با اعتراضات نسبت به قیمت بنزین آغاز و با سقوط هواپیمای اوکرائینی ادامه یافت، آسیب های شدیدی را متوجه صنعت گردشگری کشور کرد و وجود اخبار منفی همراه با تعلیق شمار قابل توجهی از تورهای خارجی به ایران و لغو پرواز هواپیماها بر فراز آسمان ایران ضربات جبران ناپذیری بر پیکر این صنعت وارد نمود. افزون برآن، گردشگری داخلی نیز از آسیب در امان نبوده و با این که به گفته حرمت الله رفیعی، رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران، سفرهای داخلی در کشور 30 درصد کاهش داشته، تحقیقات میدانی و بررسی‌ها نشان می‌دهند که کاهش حجم سفر و تعداد تورهای گردشگری داخلی امسال نسبت به زمان مشابه سال گذشته 50 درصد بوده است.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر این باور است که برغم ضربه بزرگی که رخدادهای اخیر به گردشگری وارد کرده، هنوز هم می‌توان با برنامه‌ریزی‌های تازه از آنها عبور کرد و به حالت طبیعی بازگشت. علی اصغر مونسان ماه گذشته با اشاره به ویژگی های گردشگری که با مشاهده کوچکترین علائم عدم امنیت با مشکل مواجه می شود گفت،  ظرفیت گردشگری آنقدر بالا است که به سرعت مشکلات جبران و ترمیم می‌شوند و از این وضع عبور می‌کنیم و وضعیت گردشگری نرمال و پیش‌رونده می‌شود.  مونسان اطمینان داد که برای تضمین آینده گردشگری از علم و دانش روز استفاده می‌کنیم، و گفت دراین مسیر آموزش و تربیت کارشناسان گردشگری نیزحائز اهمیت است.  مونسان همچنین از اجرای برنامه اقدام فوری گردشگری برای خنثی نمودن تبلیغات منفی و ترمیم چهره کشورخبرداد که هدف از آن اعتماد سازی برای جذب گردشگروعبوراز چالش های موجود است. 

 گردشگری   تاجراندر این راستا، اما هنوز زیرساخت های لازم برای توسعه گردشگری و جبران یا ترمیم مشکلات وجود ندارد و نخست باید به این حوزه توجه شود.  تحولات اخیر که از بسیاری منظرها بیشتر شبیه یک بحران و نه تحول برای صنعت گردشگری است، وچالش های ناخواسته ای که با نا آ رامی های پائیزو به دنبال آن لغو پروازهای خارجی آغازشد و با صدور مالیات سفر ادامه یافته را چگونه می توان با وجود مشکلاتی چون تحریم های بانکی واوضاع نابسامان اقتصادی، وجود زیرساخت های نامطلوب برای گردشگران خارجی، و مهم ترازآن نبود سیاست های لازم برای حل مشکلات موجود، در مسیری سازنده قرارداد وبه آینده این صنعت امیدواربود؟  درست است که کشورما از جاذبه های گردشگری کم نظیری در دنیا برخوردار است، اما موانع فرهنگی و اجتماعی و مشکلات اقامتی که در میان آن ها عدم رعایت استانداردهای جهانی اقامتگاه ها و ضعف مدیریت دراداره و برنامه ریزی هتل ها را باید نام برد، نقش مهمی درسرخوردگی این صنعت ایفا می کنند.  افزون براین مشکلات، درحالی که تعاملات مالی و بانکی ما با کشورهای دیگرزیرفشارتحریم ها است، چگونه می توان از سرمایه گذاری خارجی برای بازسازی زیرساخت ها و دانش روز و فناوری برای شکوفائی این صنعت استفاده کرد؟     

متاسفانه نامزدهای شاخص انتخابات مجلس یازدهم سخنی جدی درباره توسعه صنعت گردشگری نگفته‌اند ولی پیگیری سیاست‌هایی که در راستای غربت‌زدایی است باید بخشی از دستور کار هر نماینده ای باشد که خواستار رشد اقتصادی است. به طورکلی موفقیت گردشگری خارجی در گروی ترسیم تصویر مطلوبی از کشور مقصد در عرصه جهانی و کیفیت روابط آن با کشورهای دیگر، حضور در بازارهای جهانی، مشارکت در تجارت جهانی، و کیفیت سیاست ها و قوانین آن کشوراست. شکی نیست که گردشگر خارجی به کشوری که امنیت ندارد سفر نمی کند، و درست است که به گفته ولی تیموری ایران مقصد امنی برای گردشگران خارجی است، اما کشوری که زیرساخت های ناقصی دارد از نظر گردشگر مکان مناسبی برای سفر نیست، هرچند زیباترین جاذبه های طبیعی در آن کشور وجود داشته باشد، زیرا امنیت تنها امنیت نظامی نیست، بلکه امنیت زیرساخت ها و مکان های گردشگری نیز برای گردشگر مهم است.  

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: