به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

شایعات و حاشیه هایی که در خصوص سرمایه گذاری 400 میلیارد دلاری چین در ایران پخش شد، نشان از آن داشت که جامعه ما به شدت تشنه خبرهای تازه در حوزه سرمایه گذاری است و در این خصوص آماده پذیرش هر نوع شایعه ای هم میباشد. رسانه های معتبر داخلی و حتی برخی از فعالان اقتصادی، چنان با شتاب به نقل و بازپخش خبر پرداختند که گویی هیچ درکی از حجم تجارت ایران و چین در دهه های اخیر نداشتند.

 مجیدرضا حریریطرح اولیه این خبر مجعول البته تعجب برانگیز نیست ولی سرعت انتشار آن از سوی رسانه های داخلی قابل دفاع نبود. همانطور که مجید رضا حریری، نایب رئیس اتاق مشترک ایران و چین تاکید کرده، چنین اخباری باید از سوی منابع رسمی ایران و یا چین اعلام شود ولی هیچ یک از این منابع این خبر را تایید نکرده است.

بحث سرمایه گذاری های کلان چین در ایران به اسفند ماه سال گذشته باز می گردد. در نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و چین، فرهاد دژپستند، وزیر امور اقتصادی و دارایی، از ظرفیت های ایران برای سرمایه گذاری چینی ها و امکان ایجاد خط اعتباری سخن گفته بود. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان هم در سفر خود به پکن، با همتای چینی خود ملاقات کرد و از پیشنهاد نقشه‌راه 25 ساله برای شراکت جامع راهبردی دو کشور خبر داد. ولی تاکنون اکثر طرح های سرمایه گذاری در حد وعده بوده و توافقنامه ها هم بیشتر جنبه تشریفاتی داشته.

اخبار مجعولی که در خصوص سرمایه گذاری 280 میلیارد دلاری چین در بحش انرژی منتشر شد، با هیچ منطقی سازگار نیست. در حوزه انرژی متاسفانه چین به وعده های قبلی خود هم عمل نکرده است. پیشتر وزیر نفت کشورمان در پاسخ به این پرسش که آیا پس از تحریم‌ها روسیه و چین در بازار نفت ایران سرمایه گذاری کرده‌اند اظهار کرد: روس‌ها بهتر عمل کرده‌اند، ولی چینی‌ها خیلی فعال نیستند.

جاده ابریشمسرمایه گذاری 120 میلیارد دلاری در بخش صنعت و حمل و نقل هم تنها شایعه ای بیش نیست. باید توجه داشت که دولت پکن در کریدور اقتصادی چین - پاکستان 60 میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده و ما به هیچ وجه در این زمینه برای چین در اولویت قرار نداریم. برای مشارکت در کلان پروژه جاده ابریشم جدید، ایران از ظرفیت های بالایی برخوردار است ولی ما عملا فرصت ها برای تبدیل شدن به کریدور ترانزیت کالا میان آسیا و اروپا را از دست داده ایم. فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان تاکید کرده که ایران از سرمایه گذاران چینی برای حضور در ایران برای پروژه یک کمربند، یک راه استقبال می کند ولی تاکنون در این کلان پروژه، از ظرفیت های ایران بهره برداری نشده. اخیرا محمد راستاد، رییس سازمان بنادر و دریانوردی ابراز امیداوری کرد که چینی‌ها در حوزه بندری و دریایی ایران سرمایه‌گذاری کنند، ولی در این زمینه تنها یک تفاهم نامه تشریفاتی به امضا رسیده است.

البته برغم مجعول بودن خبر سرمایه گذاری کلان چین در ایران و برغم ناموفق ماندن ما در بهره گیری از ظرفیت های طرح «یک کمربند، یک جاده»، باید توجه داشت که نهایتا ما در تعامل تجاری با چین باید مراقب پدیده موسوم به «تله وام» باشیم. وابستگی به سرمایه گذاری ها و کمک های مالی چین می تواند ما را در رازمدت به این کشور وابسته کند. سرنوشت کشوری همچون سریلانکا و اجاره 99 ساله بندر همبانتوتا به چين، تنها یک نمونه از سناریوی تله وام است که ما باید در این حوزه مراقب باشید.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: