به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

مقام های کشورمان از تلاش های دولت برای جذب سرمایه گذاری خارجی سخن می گویند و در این راستا طرحی را به تصویب رسانده اند که بر اساس آن اتباع خارجی که حداقل معادل 250 هزار دلار در ایران سرمایه گذاری یا سپرده گذاری کنند، مجوز اقامت پنج‌ساله دریافت خواهند کرد. ولی مهمترین مشوق برای سرمایه گذار، امنیت سرمایه است و متاسفانه با بالابودن ریسک سرمایه گذاری در ایران، به نظر نمی رسد ارائه مشوق اقامت 5 ساله، تاثیر مثبتی برای ورود سرمایه های خارجی به کشور داشته باشد.

بر اساس آخرین ارزیابی سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه، میزان ریسک سرمایه‌گذاری خارجی در ایران پس از اعمال تحریم های جدید علیه ما افزایش یافته. بر اساس جدیدترین اطلاعات ارائه شده از سوی صندوق ضمانت صادرات، پس از برجام، شاخص ریسک سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران از 7 به 5 رسید ولی پس از خروج آمریکا از برجام بار دیگر رده ایران در این حوزه یک شاخص افت داشته. گزارش های مرکز آمار ایران نشان میدهد هرچند در سال 1397 تعداد طرحهای مصوب در هیات سرمایه گذاری خارجی افزایش یافت، ولی حجم کل سرمایه گذاری خارجی با کاهش چشمگیری روبرو بود.

سرمایه گذاری

محمد حسن دیده ور، عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با مقایسه وضعیت ما با همسایگانمان می گوید ترکیه نیز طرح مشابهی با ایران دارد ولی باید توجه داشت که سرمایه‌گذار پولش را جایی می‌برد که بتواند روابط اقتصادی داشته باشد نه جایی که مبادلات خودش هم با مشکل مواجه است. گزارش ها حاکیست طی چند سال گذشته، سرمایه گذاران ایرانی مقام اول را در خرید شهروندی ترکیه داشته اند و بعد از عراقی ها، بالاترین درصد خارجی هایی را تشکیل داده اند که در ترکیه خانه مسکن خریده اند. بررسی‌های ایرنا نشان می‌دهد ایرانی‌ها  تنها طی 6 ماه، 2 هزار و 202 خانه در ترکیه برابر با 550 میلیون و 500 هزار دلار خریده‌اند. خانه‌هایی که اگر با میانگین قیمت دلار 12 هزار تومانی محاسبه شود، قیمت هر کدام از آن‌ها حداقل 3 میلیارد تومان است. با این حساب 8 هزار و 724  میلیارد تومان از منابع ارزی کشور تبدیل به خانه در ترکیه شده‌ است.

مصوبه دولت برای اعطاء مجوز اقامت به سرمایه گذاران خارجی باید با دیگر تمهیدات برای کاهش ریسک سرمایه گذاری همراه باشد. همانطور که محمد حسن دیده ور خاطر نشان کرده، باید به سرمایه گذاران خارجی تضمین دهیم که تحت هیچ شرایطی سرمایه آن‌ها آسیب نمی‌بیند تا رغبتشان برای سرمایه‌گذاری بیشتر شود. در ضمن باید همچون کشورهای عربی امتیازاتی به سرمایه گذاران خارجی بدهیم و از آنها مالیات دریافت نکنیم و تسهیلات خاصی برای آن‌ها قائل شویم.

سید محمد واعظی، عضو اتاق بازرگانی ایران و کارشناس عرصه صادرات در گفتگو با ایسنا تصریح کرد: امروز تمامی شرکت‌هایی که در سطح بین المللی قصد سرمایه گذاری دارند، ارزیابی‌های خود را در سه سایت بین‌المللی انجام می‌دهند. این سایت‌ها که جایگاه خود در عرصه اقتصاد بین‌الملل را قطعی کرده‌اند، مرجع تمام ارزیابی‌ها به شمار می‌روند. آنچه در سال‌های اخیر اتفاق افتاده این روند است که یکی از این سایت‌ها در هفت سال گذشته هیچ ارزیابی از اقتصاد ایران ارائه نکرده و دو سایت دیگر نیز ریسک سرمایه‌گذاری را بالا اعلام کرده‌اند. در همین حال، غیب ما در سیستم رتبه اعتباری جهانی نیز مشکل ساز است. همانطور که دکتر پیمان مولوی یادآور شده 36 هزار ميليارد دلار پول سريع براي سرمايه گذاری در جهان و 120 ميليارد دلار پول سخت براي سرمايه گذاری و تامين مالی در جهان وجود دارد که كليد دسترسی اوليه به اين منابع حضور در سيستم رتبه اعتباری بين المللی است که متاسفانه ما در این زمینه کم کاری کرده ایم.

ریسک سرمایه گذاری

سید محمد واعظی در توضیح میزان اهمیت شاخص‌های ریسک در جذب سرمایه گذار، توضیح داد: برای مثال کشوری مانند قطر در حال حاضر برای سرمایه‌گذاری جدید یک کشور با ریسک بسیار پایین طبقه‌بندی می‌شود؛ از این رو وقتی این کشور اعلام می‌کند که یک پروژه جدید را برای سرمایه‌گذاری عرضه خواهد کرد، حتی در صورتی که ضریب بازده پیش‌بینی شده برای این طرح دو تا سه درصد باشد، با این وجود تعداد زیادی شرکت برای سرمایه‌گذاری اعلام آمادگی می‌کنند اما وقتی ریسک سرمایه‌گذاری بالا باشد، حتی با بازده بیش از 15 درصد نیز تعداد سرمایه‌گذاران متقاضی زیاد نخواهد بود و حتی امکان دارد هیچ کسی اعلام آمادگی نکند.

بر اساس آمارهای آنکتاد (کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل)، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی انجام شده در ایران در سال ۲۰۱۸ برابر با سه میلیارد و ۴۸۰ میلیون دلار بوده که نسبت به سال ۲۰۱۷، بیش از ۳۰ درصد کاهش یافته است. البته مجموع سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در دنیا در سال ۲۰۱۸ نسبت به ۲۰۱۸ از بیش از ۱۴۹۷ میلیارد دلار به حدود ۱۲۹۷ میلیارد دلار کاهش یافته و شاید بتوان گفت کاهش FDI ایران نیز در همین راستا بوده است. با این حال، سهم ایران از مجموع FDI در دنیا بسیار ناچیز و در هر دو سال، کمتر از یک درصد بوده است.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: