به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

اولین نمایشگاه بین المللی صنعت هوانوردی و خدمات فرودگاهی «ایروپرشیا» در تهران آغاز به کار کرد. علاوه بر شرکتهای داخلی فعال در صنعت حمل و نقل هوایی، شرکتهای نامدار آسیایی، اروپایی، استرالیایی و آمریکایی نیز در این نمایشگاه شرکت دارند. برگزاری این نمایشگاه فرصت مغتنمی است تا ضمن حضور پررنگ تر بخش خصوصی در حوزه حمل و نقل هوایی، امکان ارتباط و تعامل نزدیک با شرکای خارجی در این حوزه برقرار شود.

عابدزاده تاجرانبا ورود کشور به دوران پسابرجام و رفع تحریم های ظالمانه بین المللی، تحول بسیار مثبتی برای صنعت حمل و نقل هوایی ما حاصل شد. علی عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمایی کشور می گوید با توجه به شرایط مناسب امروز که موجب کاهش تدریجی ریسک سرمایه گذاری در صنعت هوانوردی شده، بخش خصوصی می تواند در حوزه خدمات فرودگاهی، تامین ناوگان و تجهیزات ناوبری سرمایه گذاری کند. دولت و نیروهای مسلح باید بیش از پیش از نقش تصدی گری خود در حوزه هوانوردی غیرنظامی بکاهند و نقشی نظارتی داشته باشند تا بخش خصوصی بتواند با چالاکی صنعت حمل و نقل هوایی کشور را متحول کند.

عبدالله پور تاجراناصفر عبدالله پور، مدیر عامل شرکت هواپیمایی تابان با اشاره به اینکه نمایشگاه ایروپرشیا فرصت مذاکره مستقیم خطوط هوایی ایران با شرکای خارجی است، می گوید بخش خصوصی شرکتهای درآمد-هزینه ای هستند که با هدف توسعه ناوگان پیش می روند و ارتباط نزدیک با شرکتهای هم صنف می تواند کمک شایانی به رفع چالش های پیش روی این شرکتها بکند. خلبان عبدالله پور ابراز امیدواری کرده که نمایشگاه بین المللی صنعت هوانوردی و خدمات فرودگاهی راههای سرمایه گذاری را تسهیل کند. امید است موقعیت هایی همچون ایروپرشیا شرایط را برای ارتباط عمیق و درازمدت با شرکای خارجی فراهم کند.

هما ایران ایر تاجراندر طول بیش از نیم قرن که از آغاز به کار شرکت هواپیمایی ایران می گذرد، صنعت حمل و نقل هوایی ایران فراز و نشیب های زیادی داشته. هما از بدو تشکیل خود تا زمان انقلاب اسلامی به صورت نسبتا مستقل به کار مشغول بود. در سال های بعد از انقلاب به علت ضرورت های موجود، تصدی گری دولتی افزایش یافت و نبود تعداد کافی نیروهای کارآمد و باتجربه وضعیت را برای صنعت هواپیمایی کشور دشوار کرد. متاسفانه اعمال تحریم های بین المللی هم وضعیت را پیچیده تر کرد. اما اکنون با امکان فعالیت های آزادتر در دوران پساتحریم، باید درهای صنعت حمل و نقل هوایی کشور را بیش از پیش بر روی بخش خصوصی و شرکای بین المللی باز کنیم تا هم از تجربیات شرکت های نامدار بهره ببریم و هم رقابت پذیری این صنعت را افزایش دهیم.

امارات ایرلاین تاجرانبا نگاهی اجمالی به وضعیت صنعت حمل و نقل هوایی برخی از همسایگانمان، اهمیت ارتباط با شرکای خارجی بیشتر روشن می شود. واقعیت این است که تعدادی از کشورهای منطقه که در زمان شکوفایی هواپیمایی ملی ایران بسیار عقبتر از ما بودند، امروز به موفقیتهای چشمگیری دست یافته اند. برای مثال، سالها پس از برقراری اولین پرواز مستقیم هما میان تهران و نیویورک، شرکت هواپیمایی کشور امارات در سال 1985 با دو هواپیما کار خود را آغاز کرد. اما امروز این شرکت یکی از معتبرترین و بزرگترین شرکتهای هواپیمایی است و سال گذشته به عنوان برترین شرکت هواپیمایی دنیا شناخته شد.

همکنون علاوه بر کهنگی ناوگان هوایی کشور (برای مطالعه آمار مقایسه ای، این لینک را مطالعه کنید) چالشهای مهمی که صنعت حمل نقل هوایی کشور با آن روبروست، عدم شفافیت مالی و نبود برنامه های مشخص خرید هواپیماست که با افزودن قیمتگذاری نامتعارف بلیط و تصدی گری نظامی در اداره فرودگاهها، رشد این صنعت را به شدت با چالش روبرو کرده است. با وجود بیش از 10 فرودگاه بین المللی و چندین فرودگاه داخلی در کشور، اداره، تامین امنیت، تسهیل رفت و آمد مسافرین و حمل و نقل بار، نیاز به اقدامات موثر و توسعه گرایانه دارد که لزوم حضور پررنگ بخش خصوصی را رد این حوزه بیش از پیش برجسته می سازد.

 

ایکاو تاجرانبر اساس سند 9562 سازمان سازمان هوانوردی غیر نظامی بین‌المللی (ایکائو)، خصوصی سازی در مديريت فرودگاهها و خدمات ناوبری هوايی باعث بهبود وضعيت مالی فرودگاههای ضعيف و نیز افزایش ضریب ایمنی هوایی می شود. البته این سند تاکید می کند که رعایت استاندارهای بین المللی هوایی و فرودگاهی باید از نزدیک توسط دولت پیگیری شود ولی این امر منافی خصوصی سازی گسترده نیست.

کارهای خوبی برای خصوصی سازی صورت گرفته ولی هنوز راهی طولانی در پیش داریم. به گفته علی عابدزاده، همکنون 95 درصد آموزشهای خلبانی و 90 درصد خدمات فرودگاهی در کشور توسط بخش خصوصی انجام می شود. این ارقام امیدوار کننده است ولی باید توجه داشت که با افزایش تعامل های منطقه ای و فرامنطقه ای، به تعداد پروازها هم افزوده خواهد شد و این امر مستلزم فرودگاه های بیشتر و خدمات فنی و فرودگاهی گسترده تری است که این امر نیاز به وجود فضای رقابتی در صنعت حمل و نقل هوایی را بیشتر می کند.( گزارشی از شهریورماه گذشته حاکی از افزایش 23 درصدی شمار پروازها در فرودگاههای کشور بود.)

نکته ظریفی که باید مورد توجه باشد تفاوت میان نظارت و تصدی گری است. دولت و نیروهای مسلح باید با اطمینان به بخش خصوصی به نقش نظارتی خود بازگردند و از تصدی گری فاصله بگیرند. اگر بخواهیم در مقابل خطوط هوایی کشورهایی همچون دبی و ترکیه حرفی برای گرفتن داشته باشیم باید با سرعت به سمت رقابت پذیر کردن صنعت حمل و نقل هوایی خودمان پیش برویم که این امر تنها از طریق افزایش قدرت گرفتن بخش خصوصی در این حوزه و نیز بهره گیری از سرمایه و فناوری شرکای خارجیمان حاصل خواهد شد. صنعت هوانوردی غیر نظامی از جمله حوزه هایی است که علاوه بر ظرفیت مستقیم رشد، به اشتغالزایی غیر مستقیم هم می انجامد. در واقع کسب و کارهایی همچون گردشگری و کیترینگ و فناوریهای دانش بنیان و حوزه فعالیت های زیرساختی به شدت از صنعت هوانوردی متاثرند. ولی تا زمانی که این حوزه از شکل انحصاری خارج نشود و تا زمانی که اعتماد لازم به بخش خصوصی ایجاد نشود، نمی توان امید چندانی به توسعه این صنعت داشت.

اوجگیری صنایع هوایی در آسمان پسابرجام

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: