به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

با امضای قرارداد اعطای خط اعتباری بیش از 8 میلیار یورو از سوی اگزیم بانک کره جنوبی به کشورمان، بزرگترین وام خارجی در دوران پساتحریم به کشورمان داده شد. کره جنوبی یازدهمین اقتصاد جهان است و واگذاری وام جدید از سوی این کشور نشان از موفقیت تلاش ها در دوران پساتحریم برای بهبود وجه کشور و گسترش و تعمیق روابط با شرکای بین المللی دارد. اعطای چنین وامی شرایط را برای دیگر همکاری ها با کره جنوبی و دیگر کشورهای همسو فراهم می کند و شایسته است که ما با اقداماتی سنجیده و از سر تدبیر، ضمن تثبیت اعتمادی که اکنون نسبت به کشور ما ایجاد شده، گام های لازم را برای افزایش همکاری ها برداریم. همکنون که ما از فاز امنیتی وارد فاز دیپلماتیک شده ایم، فاصله گرفتن بیش از پیش از کشورهایی همچون کره شمالی و افزایش همکاری ها با کشورهایی همچون کره جنوبی در جهت منافع ملی ما خواهد بود.

همانطور که یانگهون چنگ، مدیر اجرایی اگزیم بانک هم گفته، واگذاری وام به ایران بر مبنای تامین منافع مشترک دو کشور است و از همین رو می توان این موافقتنامه را در راستای پیگیری بازی برد- بردی تلقی کرد که در دستور کار اقتصادی و دیپلماتیک دولت یازدهم بود و در دولت دوازدهم هم پیگیری می شود. آقای چانگ تصریح کرده که پروژه های متعددی با تایید بانک مرکزی و سازمان سرمایه گذاری ایران می توانند از خط اعتباری واگذار شده بهره مند شوند.

ایران کره جنوبی

خط اعتباری کره جنوبی آخرین نمونه از موفقیت های ما در جذب سرمایه خارجی طی دو سال گذشته است و شاهدی بر لزوم تداوم سیاست تعامل سازنده.  پیش از رفع تحریم ها هم مذاکراتی میان ایران و کره جنوبی برای دریافت وام جریان داشت و توافق هایی هم صورت گرفت. ولی توافق های آن دوران مربوط به وامی کمتر و در سطحی محدود به حوزه بهداشت و درمان بود. ولی در دوران پساتحریم، مذاکرات بانک مرکزی و سازمان سرمایه گذاری خارجی با طرف های کره جنوبی در شکلی وسیعتر به ثمر رسید و اکنون امکان استفاده از وام اعطا شده در حوزه های مختلف عمرانی و انرژی و بهداشتی و غیره وجود دارد.

پیش از برجام نه تنها ارائه خطوط اعتباری جدید برای تامین مالی پروژه های عمرانی و تولیدی کشور متوقف شده بود، بلکه بازپرداخت برخی از وام های دریافت شده سابق هم به دلیل از میان رفتن کانال های پرداخت با مشکل مواجه شده بود. اکنون با موفقیت تلاش های دیپلماتیک، شاهد آغاز روابط دوستانه با ایران هستیم و شایسته است دستاورد حاصل شده با اقدامات سنجیده، هم در نحوه سرمایه گذاری وام های اعطایی و هم در همکاری های آتی با دیگر کشورهای سرمایه گذار، همراه شود.

ایران ونزوئلا

در زمانی که شرایط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشور زیر بار تحریم های برنامه هسته ای ایران هر لحظه پرالتهاب تر می شد، فرهنگ غلط و مضر دور زدن تحریم ها باعث شده بود تا نه تنها کاسبان تحریم به منافع ملی صدمات جبران ناپذیری وارد کنند بلکه شرکای تجاری ما نیز محدود به کشورهای چون کوبا، ونزوئلا و کره شمالی شده بود. خوشبختانه با درایت نرمش قهرمانانه مقام معظم رهبری و تدبیر و امید دولتی که به پشتیبانی ملت در مسیر مذاکره و حل مناقشه هسته ای گام برداشت، کشور از پرتگاه سقوط فاصله گرفت. به قول دکتر مسعود نیلی، ایران اقتصادی مثل ونزوئلا داشت ولی ونزوئلا نشد. آنچه به قول آقای محسن جلال پور و بسیاری دیگر از فعالان دلسوز اقتصادی حیاتی بود، تغییر ریل راهبردی اقتصاد کشور بود که باعث شد ما مسیر کشورهایی همچون کوبا و ونزوئلا را نپیماییم.

با بهبود وجهه ایران در سطح بین المللی و کاهش ایران هراسی، ما لازم نیست در حلقه شرکایی همچون کره شمالی باشیم که مخاطرات زیادی را برای اقتصاد و امنیت کشور در بر دارند، زیراکه اینگونه ارتباطات دیگر نه فی نفسه سودی برای ما دارد و نه سازگاری با همکاری هایمان با کشورهایی همچون کره جنوبی خواهد داشت. ما در گذشته هم هزینه زیادی برای ارتباط با کشوری همچون ونزوئلا پرداختیم که نهایتا در راستای منافع ملی ما نبود. اکنون شایسته است با درس گرفتن از گذشته، تلاش خود را معطوف به ارتباط با شرکایی کنیم که ضمن احترام به هویت و آرمان های کشورمان، از رشد پایدار اقتصادی ایران حمایت کرده و در عمل شرایط را برای پیشرفت کشور عزیزمان فراهم می کنند.

ایران کره جنوبی

اکنون کشور به شدت به ایجاد فرصت های شغلی جدید نیاز دارد و جذب سرمایه خارجی برای ما بسیار ضروری است. خط اعتباری واگذار شده از سوی اگزیم بانک کره جنوبی گام بسیار مثبتی برای اشتغال زایی در کشور خواهد بود و شایسته است همه قوای کشور شرایط را برای ادامه این روندی که آغاز شده فراهم کنند. وام کره جنوبی نشان از اعتماد جامعه بین الملل به ایران و نظام بانک کشور دارد. تحکیم و تعمیق ارتباط با کشورهایی که از اعتبار بین المللی برخوردارند و همکاری های بانکی با کشورهای که در در سیستم مالی بین الملل اعتبار دارند، بیش از پیش به اعتبار ما خواهد افزود و شرایط را برای رشد پایدار اقتصادی کشور فراهم خواهد کرد.

پیش از ما ژاپن و کره جنوبی الگوهایی از اقتصاد مقاومتی را تجربه کرده اند و ما هم با محور قرار دادن درونزایی و برونگرایی می توانیم راه موفق این دو کشور را پیگیری کنیم. طی دهه های اخیر، همکاری اقتصادی و صنعتیمان با سئول، ما را از نزدیک با راهی که این کشور رفته، آشنا کرده و اکنون هم امید این می رود که این همکاری ها با قدرت بیشتری پیگیری شود. انشاالله وام دریافتی از اگزیم بانک مقدمه ای برای همکاری های بیشتر بانکی ایران با کره جنوبی و دیگر کشورهایی باشد که همکاری با آنها مسیر تولید و اشتغال را در کشور هموار خواهد کرد.

مخاطرات جبران ناپذیر اشتباه محاسبه در روابط منطقه ای

تدبیر اقتصادی مانع از تبدیل ایران به ونزوئلا شد

ایدئولوژی نان و آب نمی شود

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: