به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

اتاق تهران سایت تاجرانبا افزایش تولید و صادرات نفت و رسیدن به سقف ظرفیت های تولیدی آن، تاثیر فزاینده درآمد نفت بر رشد اقتصادی کاهش خواهد یافت. در این شرایط، تداوم رشد اقتصادی باید متکی بر بخش غیر نفتی باشد. شکی نیست که توجه بیشتر سرمایه گذاران به بخش انرژی بیش از هر بخش دیگری بوده ولی باید توجه داشت که بخش های بالفعل و بالقوه زیادی در اقتصاد ما وجود دارد که می تواند برای سرمایه گذاران ایرانی و خارجی جذاب و سود آور باشند. جلب این سرمایه گذاران ضروری است زیرا کارشناسان اتفاق نظر دارند که رشد اقتصادی بدون سرمایه گذاری مستقیم خارجی امکان پذیر نخواهد بود.

همانطور که اخیرا در جلسه هیات نمایندگان اتاق تهران عنوان شد، برای عبور از رکود و رسیدن به رشد اقتصادی ۸ درصد نیازمند جذب سرمایه‌گذاری حداقل ۱۰۰ میلیارد دلاری هستیم. از همین رو خوب است در اینجا به چند نمونه از صنایع غیر نفتی که توجه سرمایه گذاران را به خود جلب نموده اشاره کنیم و ظرفیت های موجود را مورد بررسی قرار دهیم.

یکی از صنایع امید بخش برای جلب سرمایه، صنعت پلیمر و رنگ است. سال گذشته انجمن تجارت پلیمر ایران اعلام کرد سرمایه گذاران 7 کشور در پلیمر، رنگ و محصولات جانبی آن سرمایه گذاری نموده اند که ترکیب آن از این قرار است:

حوزه دیگری که از امکان رشد قابل ملاحظه ای برخوردار است صنعت داروسازی است. به گفته قباد شهبازی مدیرعامل شرکت داروسازی نوونوردیسک در ایران، این شرکت جهت ساخت کارخانه تولید داروهای مدرن دیابت در ایران مبلغ 70 میلیون دلار سرمایه گذاری نموده است. شهبازی افزود که این بزرگترین سرمایه گذاری توسط یک شرکت خارجی بعد از انقلاب در ایران است.

یکی دیگر از بخش هائی که می تواند شاهد رشد چشمگیری باشد انرژی های تجدیدپذیراست. خرداد سال جاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران جمعا 27 طرح سرمایه گذاری خارجی به مبلغ 360 میلیون دلار را به تصویب رساند که اغلب آنها در رابطه با احداث و راه اندازی نیروگاه های بادی بود. در همین حال برخی گزارش ها حاکی است کنسرسیومی مرکب از شرکت های ایرانی، کره جنوبی و هندی برنامه های بلند پروازانه ای برای ساخت یک پارک انرژی 10 میلیارد دلاری در استان خوزستان دارند.

بخش سودآور دیگری که از ظرفیت های زیادی برای سرمایه گذاری خارجی برخوردار است استارتاپ های تکنولوژی است. دیجی کالا به عنوان یکی از بزرگترین فروشگاه های اینترنتی مثال روشنی از موفقیت جذب سرمایه گذاری خارجی است. هر چند بسیاری از استارتاپ ها برای جذب سرمایه گذاری در ابتدا با مشکل روبرو هستند ولی در صورت وجود شرایط مناسب اولیه برای رشد تلاش های خلاق، ظرفیت های زیادی برای جذب سرمایه گذاری در این حوزه وجود خواهد داشت. 

موارد فوق تنها یک بررسی کلی از امکانات موجود و ممکن برای جذب سرمایه گذاری خارجی در صنایع غیر نفتی است که در بازار داخلی نیز از کارکردهای گسترده ای برخوردارند و ظرفیت های زیادی برای رشد در سطح بین المللی دارند. 

سرمایه گذاری خارجی سایت تاجران

هر چند نمی توان رشد اقتصادی کشور را که تا حدی ناشی از افزایش سرمایه گذاری خارجی بوده منکر شد، باید یادآور شد که رشد سرمایه گذاری مستقیم خارجی باید در جهت کارآفرینی جمعیت جوان و تحصیلکرده کشور باشد. در حال حاضر حجم سرمایه گذاری خارجی در مقایسه با رشد مورد نیاز جمعیت جوان کشور بسیار ناچیز است. از همین رو باید با رویکردی خلاق به تمامی بخش هایی که امکان سرمایه گذاری در آنها وجود دارد توجه کرد. نکته ای که باید به خاطر داشت این است که سرمایه گذاران خارجی و داخلی همیشه پس از بررسی ریسک های محیط سرمایه گذاری، وارد عمل می شوند. در حال حاضر از دید آنها ایران هنوز درگیر مقررات دست و پاگیر و لایه های متعدد تصمیم گیری است که غالبا با هم در تضاد بوده و به رغم تلاش برای کاهش حجم دولت و برداشتن مقررات ضد توسعه ای، این تلاش ها به طور رضایت بخشی به بار ننشسته است.

سعید لیلاز در بررسی پنج ابرچالش اقتصاد ایران در ایران،به چالش سرمایه نیز اشاره کرده است. به اعتقاد وی تشکیل سرمایه، در چهار سال اخیر از ضعف‌های بزرگ دولت بوده و دولت یازدهم نتوانست نرخ تشکیل سرمایه را در کشور مثبت کند.لیلاز با اشاره به توافق هسته ای و گذار به دوران پساتحریم ابراز امیدواری کرده که شرایط به سال 1385 بازگردد اما خود وی تصریح کرده است که بازگشت به قبل از آن ممکن نیست. وی معتقد است باید روند سرمایه‌گذاری در ایران تسهیل شود. لیلاز می گوید سرمایه‌گذاری، حوزه‌ای فراقوه‌ای و فرابخشی است. یعنی به هیچ وجه در اختیار یک دولت به تنهایی نیست.

در شرایطی که برنامه های دولت دوازدهم در حال ارائه و تنظیم است، شاهد نشانه های امید بخشی هستیم. امیدواریم کابینه دوازدهم و دولت روحانی با تداوم رویکرد برونگرا و تعاملی، بتواند مسیری واقع بینانه تر، جهانی تر و مساعد تری را برای توسعه فضای کسب و کار آینده کشور فراهم سازد. رشد و توسعه در این مسیر تنها زمانی تحقق می یابد که دولت دوازدهم رویکرد توسعه گرای اقتصاد مقاومتی را با شرایط مساعد برای جذب هرچه بیشتر سرمایه گذاری مستقیم خارجی فراهم کند.

دوراهی انتخابات و جذب سرمایه گذاری خارجی

سرمایه گذاری، بخش خصوصی و ذهنیت پساتحریمی

جذب سرمایه مستلزم سرمایه نوازی است

چرا به «نهضت رسانه ای برای سرمایه گذاری» نیاز داریم؟

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: