به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

غلامحسین شافعی در آخرین جلسۀ هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در سال 95 گفت عدم وجود سرمایه چالش عمده ای است که اقتصاد ایران و محیط کسب و کار با آن روبروست. شافعی افزود اختلال در اولویت های اقتصادی که به علت دخالت گروه های ذی نفع به وجود آمده، نظام مالی و بانکی را در راستای حمایت از آن گروه ها و در مسیری مخالف با فعالیت های مولد اقتصادی قرار داده است.  گروه های غیرمولد ذی نفع که اقتصاددانان آنها را به عنوان واسطه یا دلال می نامند باید به گفته شافعی از بخش های مولد اقتصادی که پیشرو و توسعه آفرین هستند جدا نمود.

شافعی با اشاره به نقش اثر گذار بانک ها خاطر نشان ساخت با قبول این واقعیت که اقتصاد کشور ظرفیت پذیرش این همه بانک و موسسه مالی و اعتباری را ندارد باید ادغام بانک ها را مورد توجه قرارداد.

سایت تاجران مهدیار اسماعیلیمحمد رضا مهدی یار، متخصص اقتصاد اسلامی در دفاع از اصل طرح ادغام می گوید که نظارت بر یک فرزند راحت تر از نظارت بر 10 فرزند است. به عقیدۀ مهدی یار با ادغام و تعداد محدود تری از بانک ها، بانک مرکزی بهتر می تواند به تعهدات استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی پایبند بماند که این امر به خودی خود به پایبندی به تعهدات گروه ویژه مالی (FATF) و سایر نظام های بین المللی مالی نیز می انجامد.

گزارش ها حاکی از آن است که هفت هزار موسسه مالی و اعتباری غیر مجاز در کشور فعالیت می کنند.  به گفته معاون سابق نظارتی بانک مرکزی حمید رضا تهرانفر دولت تنها بر فعالیت 70 درصد از موسسات مالی و اعتباری نظارت دارد. سئوال در اینجاست که چه عاملی باعث شد سپرده گذاران پول های خود را به موسسات غیر مجاز بسپارند؟  پاسخ به این سئوال وعدۀ بهره های بالاتر و اغلب به دور از حقیقت است.  شروع مشکلات تعدادی از این موسسات ولی الله سیف را ناگزیر به پادرمیانی کرد.  یکی از این موسسات  یعنی موسسه اعتباری کاسپین که قبلا آرمان ایرانیان نامیده می شد حاصل ادغام چندین موسسه اعتباری ناموفق در سال 1394 بود.  با دعوا بر سر موسسه آرمان مردم در مقابل بانک مرکزی در خیابان میردادماد مجتمع شده و شعار دادند "سیف بیا جواب بده، نمی تونی استعفا بده." 

در دولت نهم و دهم مردم به دنبال راهی برای افزایش سرمایه های خود بودند و به همین منظور اموالشان را به موسسات اعتباری بی شماری که وعدۀ بهره های بالاتر می دادند و هر روز هم بر تعدادشان افزوده می شد سپردند و برای دولت روحانی جای تاسف است که این مشکلات را از دولت پیشین به ارث برده است. صرف نظر از دلایل چنین وضعیتی، این شلوغی ها و تجمعات در همه جای کشور می تواند به مشکلات امنیتی بی انجامد.

نظرات و عقاید اما در این زمینه متفاوت است.  به گفتۀ معصومه آقاپور علیشاهی، عضور کمیسیون اقتصادی مجلس، ادغام بانک ها در مقطع فعلی به صلاح کشور نیست.  خانم علیشاهی که نمایندۀ آذربایجان شرقی در مجلس می باشد بر این باور است که برخی از بانک ها صورتهای مالی شفافی ندارند و بحث تعیین بدهی دولت به سیستم بانکی هنوز به سرانجام نرسیده است.  خانم علیشاهی می گوید اگر به بانک هائی که شرایط بحرانی دارند شوک ادغام نیز وارد شود شرایط اقتصادی بانک ها با مسائل دیگری نیز روبرو می شود.  به گفته خانم علیشاهی بخشی از سرمایه های بانکی به بخش دارائی های ثابت منتقل شده که این موضوع از موانع ادغام بانک ها محسوب می شود.

از طرف دیگر محمد رضا پور ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به وجود ظرفیت قانونی لازم برای ادغام بانک ها می گوید فقدان کفایت سرمایه بانک های ایرانی از دلایل عدم همکاری بانک های بزرگ خارجی با شبکه بانکی داخلی است.  پورابراهیمی بر این باور است دولت در خصوص ادغام بانک های خصوصی نباید تصمیم بگیرد و بانک مرکزی تنها می تواند نهایتا با این کار مخالفت یا موافقت کند. در همین حال پورابراهیمی خاطر نشان کرده مجلس هیچ نقشی در ادغام بانک های دولتی نخواهد داشت.

واقعیت این است که بزودی بانک های ایران بر سر دوراهی قرار خواهند گرفت و ناگزیر به انتخاب گزینه ای نامطلوب می شوند. در مقطع فعلی، ادغام بانک ها بدترین گزینه نیست، به ویژه اگر ولی الله سیف نقش لازم را ایفا کند و بتواند موسسات نافرجام را نجات دهد.  این امر باعث ایجاد شفافیت بیشتری خواهد شد که همه خواهان آن هستند. آنچه امروز در کشور می بینیم تمایل همگانی به بسط گفتمان های شفاف و عمومی در زمینۀ مشکلات کشور است و باید گفت که انتخابات اخیر نقش مهمی در گشودن فضا برای چنین گفتمان هائی داشته است.

مخاطرات اخلال در اقتصاد و لزوم نظارت نهادهای مالی و امنیتی

حال و آینده اصلاح نظام بانکی

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: