به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

مناظره دوم انتخابات ریاست جمهوی 96 سایت تاجراندومین مناظره کاندیداهای ریاست جمهوری در حالی پایان یافت که قرار بود از جمله در خصوص سیاست خارجی مواضع و برنامه های نامزدهای ریاست جمهوری را بشنویم.  هر چند تصویر روشنی از برنامه های سیاست خارجی این نامزدها به دست نیامد اما آنچه مسلم است همه بر اهمیت جذب سرمایه گذاری خارجی تأکید دارند.

شاید مناسب باشد که یادآوری کنیم که تا حدود چهار سال پیش دولتمردان و سیاستگذاران ما به رابطه مستقیم اقتصاد و سیاست خارجی کمتر توجه داشتند. به حدی که در مناظره های آن سال مناقشه هسته ای در چارچوب سیاست خارجی مورد بحث قرار می گرفت و تحریم ها در چارچوب مباحث اقتصادی. این در حالی است که  بدون نرمش قهرمانانه در سیاست خارجی و اتخاذ دیپلماسی فعال بر پایه تعامل سازنده که منجر به پیروزی ملی و توافق تاریخی و عزتمند برجام شد تحریم ها که مانع اصلی حرکت اقتصاد ما به سوی دره فروپاشی بود برداشته نمی شد و صحبت از احیا و شکوفایی اقتصاد کشور در حد توهم یا همان شعارهای عوام فریبانه باقی می ماند.

از آن روز به بعد فعالان اقتصادی با امید به گشایش های دوران پساتحریم بیش از پیش به دیپلماسی اقتصادی و تجاری توجه دارند و جذب سرمایه گذاری خارجی برای تولید و اشتغال در اولویت های برنامه ریزی و اقدامات اجرایی دولت و بخش خصوصی است.

سیاست خارجی رهبر انقلاب سایت تاجراناما جذب سرمایه گذاری و سرمایه گذاران خارجی به عوامل متعددی بستگی دارد و این سرمایه گذاران علاوه بر سودآوری به مسئله امنیت سرمایه گذاری و ریسک ها و مخاطرات موجود نیز نگاه می کنند.  مقام معظم رهبری در یکی از بیانات اخیرشان تأکید کردند: انتخابات یک وسیله چندمنظوره برای نظام جمهوری اسلامی است. انتخابات، هم شأن مردم و حقّ مردم و قدرت مردم در تشکیل رأس حکومت و مسئولان اجرائی حکومت را اِحیاء می کند و این قدرت را به مردم می دهد که انتخاب بکنند، هم دشمن را از تعرّض به کشور و ملّت بازمی دارد. حضور مردم مانع تعرّض دشمن و برای مصونیّت کشور است. معنای حضور مردم این است که این ملّت بزرگ، یکپارچه ایستاده است. دشمن وقتی این را می بیند، جسارت خودش را از دست می دهد، توانایی تحرّک و تعرّض خودش را از دست می دهد.

باید این نکته را به بیانات مقام معظم رهبری افزود که انتخابات تنها برای ترساندن دشمنان نیست بلکه دوستان بالقوه ما هم ناظر به انتخابات ما هستند و در میان آنها سرمایه گذاران خارجی نیز به روند انتخابات به عنوان یکی از شاخص های تشخیص میزان ریسک سرمایه گذاری نگاه می کنند.

اگر انتخابات ما به دور از اغتشاش و منظم برگزار شود، این یک پیام مثبت است. وقتی شفافیت و پاسخ پذیری وجود داشته باشد، این یک پیام مثبت است. وقتی انتقال قدرت در صلح و آرامش صورت پذیرد، این یک پیام مثبت است. وقتی مر قانون اجرا شود، این یک پیام مثبت است. حضور خبرنگاران رسانه های خارجی برای بازتاب حقایق و واقعیت های جامعه در کوران انتخابات یک پیام مثبت است. 

دور زدن ممنوع اقتصاد پساتحریمدوراهی انتخابات پیش رو برای فعالان اقتصادی چیست؟ اخیرا نامه سرگشاده اساتید دانشگاه شریف به مردم در رسانه ها منتشر شده است. در ابتدای متن این نامه آمده است: کشور ما در آستانه یک انتخاب تاریخی قرار گرفته است، انتخابی که بین دو یا چند نامزد ریاست جمهوری نیست بلکه بین دو راه کاملا متفاوت برای آینده کشور است و هرکدام از این دو راه که برگزیده شود، به احتمال زیاد بازگشتی از آن در آینده نزدیک متصور نیست و به همین جهت سرنوشت نسل ما و فرزندان ما را رقم خواهد زد. انتخاب ما تعیین خواهد کرد که آیا کشور ما راه اعتدال، ثبات، امنیت و توسعه پایدار را طی خواهد کرد یا به عقب بازخواهد گشت و به تکرار اشتباهات گذشته در خواهد غلتید. منطقه ما اکنون در گیر تنش ها و مستعد درگیری های بسیار خطرناک و زیانبار است. دور نگاه داشتن ایران از این تنش ها نیازمند ادامه راه اعتدال، عقلانیت و گفتگوی سازنده  با جامعه جهانی  است.

کارشناسان تاجران از اقدام این اساتید و اقدامات مشابه سایر فعالان دلسوز اقتصادی استقبال می کنند. به خصوص توجه این عزیزان به مسائل منطقه بسیار حائز اهمیت است. حال اگر صحبت از جذب سرمایه گذاری و سرمایه گذار خارجی می شود باید دید کدام راه ما را در مسیر توسعه و جذب سرمایه گذاری خارجی قرار می دهد. 

همانطور که ریاست جمهوری در اولین مناظره انتخابات عنوان کرد، اکنون عمده درآمد کشور ناشی از فروش نفت و عواید مالیاتی است و هر چند در این زمینه ها می توان پیشرفت هایی حاصل کرد ولی راه حل اصلی پیگیری طرح های صنعتی و زیرساختی از طریق سرمایه گذاری مستقیم خارجی است. برای رسیدن به رشد 8 درصدی ما به بیش از 150 میلیارد دلار سرمایه احتیاج داریم. این امر بدان معنی است که ما باید دستکم میزان کنونی سرمایه گذاری را 5 برابر کنیم.

احمد جمالی اقتصاد پساتحریم مقاومتیخوشبختانه در دوران پسابرجام، شرایط برای سرمایه گذاری فراهم تر شده و با رفع تحریم ها و کاهش موانع بانکی، امکان جذب سرمایه تسهیل شده است. به رغم دشمنی هایی که از سوی برخی از بازیگران خارجی دیده می شود در کل فضای مثبتی برای ورود به بازارهای ایران وجود دارد و لازم است از این ظرفیت های ایجاد شده حداکثر استفاده صورت گیرد. سال گذشته احمد جمالی، مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری خارجی گفته بود کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا، انگلستان، چین و امارات متحده عربی بیشترین سرمایه گذاری را در دوران پسابرجام در ایران داشته اند و در این میان بیشترین حجم سرمایه‌گذاری مصوب از  کشور آلمان صورت گرفته است.

هر چند بیشترین سرمایه گذاری خارجی در حوزه انرژی بوده ولی بخش خودرو، دارو، بهداشت و درمان، حمل و نقل و ارتباطات و گردشگری نیز شاهد جذب سرمایه بوده است. متنوع سازی اقتصادی و فرا رفتن از اتکا به صادرات نفت کار یک دولت و دو دولت نیست و باید جزء محورهای سیاست های اقتصادی همه دولت ها باشد. در این راستا کاندیداها باید با خلاقیت از راهکارهای خود برای تحکیم ارتباط با شرکای کنونی و یافتن شرکای جدید در عرصه منطقه ای و بین المللی سخن گویند.   

به رغم تمایل سرمایه گذاران خارجی برای ورود به بازارهای کشور، ما هنوز نتوانسته ایم به اهدافی که برای رشد اقتصادی تعیین کرده ایم برسیم. سال گذشته با پیگیری حدود 80 پرونده سرمایه گذاری، امکان جلب حدود 12 میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی در طرح های اقتصادی کشور فراهم شد. علی طیب نیا، وزیر اقتصاد ابراز امیدواری کرده با رفع مشکلات بانکی موجود، در آینده نزدیک زمینه جذب و تحقق 50 میلیارد دلار سرمایه خارجی به صورت فاینانس فراهم شود. اگر بتوانیم سالانه 50 میلیارد دلار جذب سرمایه خارجی کنیم در آن صورت می توانیم به رشد اقتصادی پایدار 8 درصدی امیدوار باشیم ولی این امر علاوه بر ایجاد تسهیلات بانکی، مستلزم ایجاد فضای امن برای حضور سرمایه گذاران خارجی است.

شافعی اتاق بازرگانی سایت تاجرانفعالان اقتصادی همواره بر لزوم تعامل موثرتر با شرکای خارجی و بهره گیری از امکان سرمایه گذاری خارجی تاکید داشته اند و این امر از صرف تعامل اقتصادی فراتر می رود. اخیرا حسین سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق ایران در یادداشتی تأکید کرد: تعامل و سازگاری با دنیا خواسته اصلی بخش خصوصی است.  غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران نیز در دیدار با سفرا و رؤسای نمایندگی‌های خارجی مقیم تهران گفت: با توجه به سال جاری سال «اقتصاد مقاومتی؛ تولید-اشتغال» نام گرفته و با توجه به لزوم برنامه ‌ریزی و تمرکز بر روی نقاط کلیدی، امیدواریم با فراهم شدن زمینه فعالیت‌های اقتصادی و روند رو به رشد کنونی بتوانیم شاهد گسترش روزافزون تعاملات اقتصادی- فرهنگی و همکاری‌های جدی در زمینه‌ گوناگون از قبیل صنعت، معدن، بازرگانی، کشاورزی، گردشگری و حوزه سلامت باشیم.

اشاره آقای شافعی به تعاملاتی فراتر از ارتباطات تجاری بسیار حائز اهمیت است زیرا که ما علاوه بر رفع تحریم ها و موانع بانکی، باید فضای امنی برای حضور سرمایه گذاران فراهم کنیم. مهندس جهانگیری در اولین مناظره ریاست جمهوری، با اشاره به حمله گروه های خودسر به سفارت عربستان سعودی، از تبعات منفی این امر در جذب سرمایه و گردشگر زیارتی سخن گفت. همه کاندیداها باید از طرح های خود برای ایجاد امنیت سرمایه گذاری سخن بگویند و با شفافیت روش های تیم خود را برای تشویق حضور سرمایه گذاران در بازار کسب و کار کشور ارائه دهند.

انتخابات سایت تاجران اساتید شریفهم سند اقتصاد مقاومتی و هم برنامه پنج ساله توسعه بر لزوم تعامل نزدیک ایران با شرکای خارجی و حضور در بازارهای بین المللی تاکید دارند. این اسناد بالادستی و تاکید مقام معظم رهبری بر تولید و اشتغال اهداف کلی را مشخص کرده و اکنون نامزدها باید راه های پیشنهادی خود برای رسیدن به این اهداف را با مردم در میان بگذارند. مردم نیز باید از میان دو راه یکی را برگزیند.  یادمان باشد که به قول اساتید شریف «به احتمال زياد بازگشتی از آنها در آينده نزديک متصور نيست.»

 

برنامه کاندیداها برای حفظ دستاوردهای دوران پساتحریم چیست؟

دعوت از کاندیداهای ریاست جمهوری برای ملاقات با فعالان بخش خصوصی

نامزدهای ریاست جمهوری باید صدای بخش خصوصی واقعی باشند

تأملی بر نقش اتاق های بازرگانی و اصناف در گفتمان سیاسی و روند انتخابات

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: