به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نیروگاه خورشیدی همداندست اندرکاران حوزه انرژی کشور به جد در پی توسعه منابع انرژی خورشیدی هستند که این روند ریشه در تمایل به کاهش آلاینده های زیست محیطی و حفظ زخائر سوخت فسیلی کشور دارد. کشور ما از ظرفیت های بسیار بالایی برای تولید انرژی های بدیل و به طور خاص نیروی خورشیدی برخوردار است.

در منطقه وسیعی از کشور به طور متوسط 300 روز آفتابی و صاف است و هر متر مربع مساحت این مناطق قادر به تولید پرتوی با انرژی 2200 کیلووات در ساعت می باشد. از همین روست که معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور اخیرا در محل نیروگاه خورشیدی تازه تاسیس همدان گفت ایران بهترین کشور برای تولید انرژی خورشیدی است و دولت هم برای کاهش آلاینده ها و گازهای گلخانه ای بر گسترش انرژی های تجدیدپذیر تاکید می کند.

هرچند سازمان انرژی های نو ایران (سانا) در سال 1375 تشکیل شد تا مسئولیت توسعه بهره گیری از نیروی خورشیدی و دیگر نیروهای تجدیدپذیر را بر عهده بگیرد، ولی در واقع در سال 88 بود که اولین نیروگاه خورشیدی کشور مورد بهره برداری قرار گرفت. در آن سال نیروگاه خورشیدی شیراز با استفاده از فن آوری متمرکز کننده تابش خورشیدی راه اندازی شد. در این تکنولوژی متمرکز کننده تابش خورشید با عدسی و آینده اشعه خورشید را در مقیاس ریز متمرکز می کند. اولین نیروگاه فتوولتانیک هم در سال 92 در مشهد افتتاح شد.

خوشبختانه در دوران پساتحریم دولت با قدرت بیشتری به سوی توسعه پروژه های انرژی های تجدیدپذیر حرکت می کند و همانطور که پیشتر اشاره کردیم، همکاری های بین المللی را در این حوزه افزایش داده است. شرایط برای فعالیت شرکت های خصوصی هم بخش تحقیق و هم بخش اجرا فراهم تر شده است.

رخشانی مهر سایت تاجرانچندی پیش دکترمهرالله رخشانی مهر، مدیرکل نظارت برطرح‌های عمرانی وزارت علوم گفت در نشستی که با حضور مدیر عامل سانا در سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد، مقرر گردید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی متقاضی جهت احداث نیروگاههای خورشیدی براساس زمین‌های در اختیار و با همکاری سانا نسبت به مشارکت بخش خصوصی به عنوان سرمایه‌گذار جهت احداث نیروگاه‌های خورشیدی اقدام کنند. امید است بخش خصوصی با مشارکت در تولید برق از پنل های خورشیدی، در بخشی از سود ناشی از طرح های مشترک نیز سهیم باشد. در همین ارتباط تفاهمنامه سه جانبه‌ای بین سازمان برنامه و بودجه، وزارت علوم و سازمان انرژی‌های نو ایران  به امضا رسیده  است.

به رغم اهمیتی که دولت برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر قائل شده و هرچند توانایی لازم هم برای ساخت نیروگاه در کشور وجود دارد، اما این حوزه همچنان با محدودیت سرمایه مواجه است. به گفته حمید چیت چیان، وزیر نیرو، با وجود اینکه طی ۱۱-۱۰ سال گذشته مجوزهایی برای احداث ۳۷ هزار مگاوات نیروگاه توسط بخش خصوصی صادر شده، اما امروز تنها ۱۲ هزار مگاوت از این میزان سرمایه‌گذاری صورت گرفته است. باید توجه داشت که در قانون برنامه پنجم توسعه مسئله سرمایه گذاری برای انرژی های بدیل به صراحت مطرح شده بود و در برنامه ششم هم تصریح شده که وزارت نیرو باید مقدمات سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی را برای احداث نیروگاه فراهم کند. خوشبختانه در دوران پساتحریم شرایط سرمایه گذاری های خارجی فراهم شده و کشورهای متعدی هم پیشنهاد سرمایه‌گذاری و فاینانس برای احداث نیروگاه‌های تجدیدشونده داده اند. وزیر نیرو ابراز امیدواری کرده که در کشورمان تا دوازده سال آینده، 7500 مگاوات نیروگاه خورشیدی نصب شود.

محمد صادق زاده سانا سایت تاجراندر بسیار از کشورهای پیشرفته، برای همگانی کردن استفاده از انرژی های بدیل، به خانوارهایی که از این نوع انرژی های استفاده می کنند مشوق های مالیاتی داده می شود. این رویه هوشمندانه ای است که در کشور ما هم آغاز شده و البته باید روند بسیار سریعتری بگیرد. برای مثال، محمد صادق زاده، رئیس سانا، اظهار داشته که برای تشویق خانوارها به استفاده از پنل های خورشیدی، سازمان متبوعش اقداماتی را انجام داده تا گره از بروکراسی دست و پاگیر برای کسب مجوز نیز باز شود. در ضمن دولت هم 50 درصد هزینه خرید پنل را تقبل کرده است.  باید توجه داشت که هر چند کمک های دولتی برای فرهنگ سازی و نیز تقویت اولیه طرح های توسعه انرژی خورشیدی ضروریست، ولی نهایتا این بازار است که سرنوشت کالاهای مربوط این صنعت را تعیین می کند و پنل های خورشیدی عرضه شده در بازارهای کشور باید رقابت پذیر بوده و برای مشتریان جذابیت داشته باشد. خوب است یادآور شویم که یادآور شویم که این اولین باری نیست که سانا کاربران را ترغیب به خرید و نصب پنل های خورشیدی می کند. البته تلاش های قبلی متاسفانه با شکست روبرو شد زیرا که پنل های داخلی از نظر کیفی در حد مطلوب نبودند و پنل های خارجی هم به علت عدم نظارت های لازم مرغوب نبود. برای جلب اطمینان مصرف کنندگان نیاز به جذب سرمایه و کارشناسی خارجی است.

یورگ مایر، رئیس شرکت BSW Solar که در آلمان مستقر است، در گزارش مبسوطی درباره صنعت انرژی خورشیدی ایران می گوید که اراده سیاسی در ایران برای رسیدن به موفقیت در حوزه انرژی خورشیدی کاملا مشهود است. مایر که از سوی وزارت امور خارجه آلمان ماموریت تحقیق در این زمینه به وی محول شده تاکید می کند آنچه اکنون برای شرکت های آلمانی اهمیت دارد سرعت عمل و عزم برای برقراری روابط بازرگانی با ایران است. وی هدف گزارش پژوهشی خود را ایجاد رابطه ای درازمدت با شرکت های انرژی خورشیدی و انجمن های مربوطه در ایران توصیف کرده است.

انرژی خورشیدی میزان تابش

گزارش فوق پیشبینی می کند که بازار تکنولوژی فوتوولتائیک ایران به زودی توسعه خواهد یافت و البته چالش هایی هم بر سر راه است. نرخ بهره بالاست که خود میانگین وزنی هزینه های سرمایه ای را افزایش می دهد و همین مسئله در خصوص نرخ تورم نیز صدق می کند. طبق گزارش، بانک های کشورمان آشنایی چندانی با پروژه های فوتوولتائیک ندارند و به همین علت به آسانی وام در اختیار پیشگامان این تکنولوژی در کشور نمی گذارند. فن آوری فوتوولتائیک در کشورمان هنوز نیازمند کار تخصصی و کارشناسی است و عامه مردم که با چشم تردید به قضیه نگاه می کنند هنوز اطلاع چندانی نسبت به مزایای انرژی خورشیدی ندارند. پس از اجرایی شدن برجام، تفاهم نامه های متعددی با شرکت های خارجی به امضا رسیده که این امر در انتقال فن آوری های به روز بسیار مهم خواهد بود. از قراردادهایی که بیش از یک سال پیش امضا شد می توان به تفاهمنامه با شرکت ایتالیایی فینرژی اشاره کرد که شامل برنامه ای است برای ساخت نیروگاه های فوتوولتائیک در کرمان، یزد و شیراز با ظرفیت 10 مگاوات. 

سید محمد صادق زاده، معاون وزیر نیرو گفته است میزان درخواست سرمایه‌گذاری خارجی برای احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشور حدود ۳ میلیارد دلار بوده که البته تاکنون تنها بخشی از آن محقق شده است. صادق‌زاده افزود: ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر برای مدیریت بار تابستان ۹۶ حدود ۴۵۰ مگاوات است که حدود ۱۰۰ مگاوات آن خورشیدی است و در سه ماهه اول سال ۹۶ به بهره‌برداری می‌رسد. باید توجه داشت هر چند امضای تفاهم نامه های همکاری با شرکت های خارجی گام مثبتی برای صنعت انرژی خورشیدی کشور است ولی باید از این مرحله فراتر رفت و تمرکز را بر قراردادهایی با تضمین ها و مسئولیت های مشخص گذاشت. البته تحولات مثبت هم در سال گذشته کم نبود. یکی از نمونه های موفق، اجرایی شدن توافق ها با شرکت آلمانی Athos Solar  برای احداث بزرگترین نیروگاه خورشیدی در همدان بود. بنا به گزارش ها، در اواخر بهمن ماه سال گذشته نیروگاه های هفت مگاواتی خلیج فارس و امیرکبیر افتتاح شدند. به گفته مقام های این شرکت آلمانی، به رغم مشکلات بانکی، این پروژه کمتر از یک سال از توافق ها به مرحله نهایی رسید.

هدف وزارت نیرو آنست که تا سال ۲۰۳۰ میلادی، صنعت انرژی خورشیدی کشور بتواند ۷۵۰۰ مگاوات برق تولید کند. با توجه به اینکه اکنون تولید برق از منابع انرژی خورشیدی به کسری از این هدف هم نمی رسد، تلاش های زیادی باید در این حوزه صورت گیرد. حضور بخش خصوصی و سرمایه گذاری خارجی از جمله فاکتورهایی است که باید در این روند مورد توجه قرار گیرد. همانطور که فعالان بخش خصوصی یادآور شده اند، متاسفانه احداث نیروگاه های تجدیدپذیر دیگر جزء اولویت های ارائه تسهیلات صندوق توسعه ملی نیست و از همین رو باید تلاش ها برای جذب سرمایه گذاری خارجی بیش از پیش افزایش یابد و در مقابل از محدودیت های تضمین فایناس های خارجی کاسته شود.

ایران خورشیدی تابان دارد

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: