به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

بنگاه های کوچک و متوسط تجاری و تولیدی موتور محرک رشد و توسعه اقتصادی هر کشور است و بازار کار به شدت به این بنگاه ها وابسته است. بر اساس آمار بانک جهانی، در اقتصادهای در حال رشد، 45 درصد از فرصت های شغلی بوسیله کسب و کارهای کوچک و متوسط تامین می شود. اقتصادهای هند، تایلند و مالزی به خوبی از اینگونه کسب و کارها برای ایجاد شغل استفاده کرده اند و تجربه این کشورها نشان می دهد که موفقیتشان ناشی از تلاش هایی همچون اختصاص منابع مالی و تسهیل امور قانونی و مقرراتی است. در همین حال تلاش برای ایجاد محیط مناسب کسب و کار و توجه به سیاست های صادراتی و رقابتی و تشویق نوآوری و توسعه منابع انسانی از دیگر فاکتورهای موثر در رشد بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط است.

بر اساس تعریف سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی، بنگاه های کوچک شامل واحدهایی است که حداکثر 50 کارگر و کارمند دارد و بنگاه های متوسط حداکثر 100 نفر را به استخدام می گیرند. در کشور ما واحدهای کوچک و متوسط در حوزه های مختلف غذا و کشاورزی، پوشاک، چرم، صنایع چوب و فلزات، مواد شیمیایی، ماشین آلات، وسائل الکترونیکی، تجهیزات پزشکی و غیره فعالیت دارند.

با توجه به وسعت حوزه های فعالیت بنگاه های کوچک و متوسط، لازم است نقش این بنگاه ها در اقتصاد مقاومتی بیش از پیش جدی گرفته شود. علاوه بر اشتغال زایی، افزایش فعالیت های اقتصادی بنگاه های کوچک و متوسط به متنوع سازی تولیدات و کالاها می انجامد. مصرف کنندگان این کالاها هم مستقیما مصرف کنندگان عادی هستند و هم بنگاه های بزرگ. این روند به رقابت بیشتر و مقاوم سازی اقتصادی می انجامد.

باید توجه داشت که حمایت ها از بنگاه های کوچک و متوسط باید در راستای پاگرفتن و توسعه این واحدها باشد و نباید این کسب و کارها را در کنار و در رقابت با بنگاه های بزرگ قرار داد. همانطور که بهمن عشقی، دبیر کل اتاق تهران گفته، یکی از مشکلات عمده اقتصاد ایران که باعث آسیب‌پذیری بنگاه‌های کوچک و متوسط شده این است که روند رشد این واحدهای کوچک به متوسط و سپس بزرگ به طور طبیعی طی نمی‌شود. در واقع در کشور ما بنگاه‌های بزرگ از ابتدا بزرگ و معمولا توسط دولت خلق می‌شوند که پس از مدتی دچار مشکلات کسری منابع، بهره ‌وری اندک و زیان دهی می‌شوند. این در حالی است که در اقتصادهای رقابتی، شرکت‌های موفق و مشهور ابتدا یک بنگاه کوچک بودند که با خلاقیت و نوآوری و تجربه‌اندوزی و استفاده از فرصت‌ها بزرگ شده‌ اند.

سیده فاطمه مقیمی، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران می‌گوید: باید قوانین و مقررات برای رشد کسب و کار کوچک و متوسط متناسب با نیاز این واحدها تدوین و تصویب شود. در ورشکسته شدن واحدهای کوچک و متوسط عوامل خرد و کلان اقتصادی دست به دست هم می‌دهند تا در نهایت این واحدها را به ورطه سقوط می‌کشند. به گفته خانم مقیمی، اولین مشکل کسب‌ وکارهای کوچک و متوسط، مشکلات مالی این واحدهاست؛ موضوع تأمین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط در ایران مسئله روز این واحدهای اقتصادی است. اما واحدهای کوچک و متوسط اقتصادی در برابر واحدهای بزرگ امکان و شانس کمتری برای جذب منابع و استفاده از تسهیلات بانک‌ها دارند. فاطمه مقیمی افزوده است: بانک‌ها مشتری‌های نام‌آشنا و سهل‌الوصول را به مشتریان کوچک و گمنام ترجیح می‌دهند. از طرفی SME ها در شرایط حاضر و به دلیل مشکلات پیش‌ رو از تأمین مالی در بازار سرمایه و بازار پول محروم هستند، لذا دولت باید در تأمین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط، نهادسازی و ایفای نقش کند.

به رغم مشکلات زیرساختی و بی توجهی هایی که طی سال های گذشته به بنگاه های کوچک و متوسط شده، خوشبختانه دولت تدبیر و امید به اهمیت این حوزه توجه کرده و دکتر روحانی تاکید داشته که کسب و کارهای کوچک و متوسط باید با تسهیلات بانکی فعال شوند. علی طيب نيا، وزیر اقتصاد نیز گفته که در بحث تامين مالی پروژه های اولویت دار اقتصاد مقاومتی٬ نگاه دولت بيشتر بر بنگاه های متوسط و کوچک است٬ زیرا که در زندگی روزمره مردم٬ عملکرد و رونق این واحدهای کوچک است که دیده می شود٬ کما اینکه ممکن است با تسهيلات مورد نياز یک پروژه و بنگاه بزرگ٬ بتوان بيش از هزار بنگاه کوچک و متوسط را راه اندازی و احيا کرد.

هر چند میزان کمک های بانکی به واحدهای کوچک و متوسط جای رشد زیادی دارد، ولی از اقداماتی که تاکنون صورت گرفته شده باید استقبال کرد. علی یزدانی، معاون وزیر و رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از انعقاد قرارداد بیش از 10 هزار و پانصد بنگاه کوچک و متوسط تولیدی اقتصادی با بانکهای عامل به منظور دریافت تسهیلات در سال 95 خبرداده است. یزدانی افروده است از تعداد بنگاه های تولیدی کوچک و متوسط معرفی شده به بانکها ، تعداد 10 هزار و 302 مورد موفق به اخذ تسهیلات با اعتبار 78 هزار و 300 میلیارد ریال شده اند و مابقی تا پایان امسال تسهیلات بانکی خود را دریافت می کنند.

ولی الله سیف، رئیس بانک مرکزی هم گفته است میزان تسهیلات اعطایی به بنگاه های کوچک و متوسط از ابتدای سال 95 تاکنون 8 هزار و 800 میلیارد تومان بوده که این میزان تسهیلات به 11 هزار و 766 واحد پرداخت شده است. به گفته آقای سیف این رقم باید به تدریج تا سقف 16 هزار میلیارد تومان به بنگاه های تولیدی تخصیص داده شود و نظام بانکی کشور در این راه با محدودیت خاصی مواجه نیست. در همین حال علی طیب نیا گفته است تامين مالی ۱۶ هزارميليارد تومان برای تعداد هفت هزار پروژه اولویت دار اقتصاد مقاومتی٬ در مقایسه با مجموع ميزان تسهيلات پرداختی سالانه نظام بانکی٬ به هيچ وجه رقم بزرگ و کار دشواری محسوب نمی شود.

از دیگر پیشرفت های صورت گرفته می توان به تفاهم نامه همکاری مشترک بین سازمان صنایع کوچک وشهرک های صنعتی ایران، شرکت بورس کالای ایران وهمچنین صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک یاد کرد که با هدف حذف واسطه ها و ایجاد تحرک جدید در صنایع کوچک و متوسط منعقد شده است.

با توجه به تحولات صورت گرفته در حوزه کسب و کارهای کوچک و متوسط، به نظر می رسد که مسئولان به اهمیت این حوزه در چهارچوب اقتصاد مقاومتی واقف هستند. باید توجه داشت که حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط اساسا مستلزم استقبال از آزادسازی اقتصادی و توجه به رقابت و ریسک پذیری است. قول های بزرگ فن آوری جهان همچون اپل و گوگل روزی بنگاه های کوچکی بودند که با نوآوری و ریسک پذیری رشد کرده و و دیگر رقبا را کنار زندند. کسب و کارهای کوچک و متوسط ما هم اگر فضای لازم برایشان فراهم شود همین روند را طی خواهند کرد و برگ برنده ای برای اقتصاد مقاومتی کشور خواهند شد. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: