به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

اکنون دهه هاست که ما در پی مکانیزه کردن صنعت کشاورزی بوده ایم و با توجه به نیازهای غذایی داخلی و نیز لزوم گسترش صادرات غیر نفتی، مدرن سازی کشاورزی از جمله اولویت های اقتصادی ماست. حتی اگر صادرات محصولات کشاورزی در اولیت نباشد، باز هم مکانیزه کردن روشهای زراعی برای پاسخگوی به نیازهای غذایی کشور ضروری می نماید. بنا به برآوردها، در حالی که حدود 20 درصد جمعیت شاغلان کشور در بخش کشاورزی مشغول به کارند، حیات اقتصادی 28 درصد جمعیت کشور به صنعت کشاورزی وابسته است.

با افزایش جمعیت و کاهش منابع آبی، بیش از پیش لزوم بهینه کردن روش های کشاورزی و آبیاری اهمیت می یابد. برای این منظور از یکسو به روز کردن ماشین آلات کشاورزی، و از دیگر سو تلاش برای یکپارچه سازی زمین های کشاورزی باید در دستورکار فوری دولت و بخش خصوصی باشد.

یکی از چالش های مهم مدرن کردن صنعت کشاورزی کشور، عدم یکپارچگی زمین های کشاورزی است. گزارش ها حاکی است، 86 درصد تولیدکنندگان بخش کشاورزی کشور را خرده مالکان تشکیل می دهند و در مدت 40 سال گذشته تعداد واحدهای تولیدی کشاورزی به بیش از دو برابر و اندازه زمین های آنها به یک سوم کاهش یافته است. کوچک شدن اراضی کشاورزی پیامد منفی بسیاری دارد که از جمله می توان به مدیریت نادرست منابع آب، استفاده نامناسب از خاک، نارکارآمدی نیروی انسانی و نیز چالش برای به کارگیری ماشین آلات مدرن اشاره کرد.

یکی از نتایج فاجعه بار عدم یکپارچکی زمین های کشاورزی، ناکارآمدی روش های آبیاری بوده که به کاهش شدید ذخیره آب های سطحی انجامید است. کمبود منابع آب به معنی محدودیت شدید زمین های زیست پذیر است که اکثرا در باریکه های پائینی کوه ها با دسترسی طبیعی به مناب آب واقع شده اند. اسکندر زند، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفته است که اگر در برنامه ششم توسعه بتوانیم یکپارچه سازی زمین های کشاورزی را اجرا و در آن موضوع آب و الگوی کشت را پیاده کنیم کار بسیار بزرگ و زیربنایی را برای کشاورزی ایران انجام داده ایم. به گفته مسئولان امور ارضی کشور، وزارت جهاد کشاورزی در سال 88 قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی و یکپارچه سازی اراضی را به تصویب رسانده است و قرار بر این بوده که از واگذاری جدید زمین های خرد جلوگیری شود و تشویق مالی و تسهیلاتی کشاورزان برای تجمیع و رساندن به حد نصاب مساحت منظور شده به اجرا در آید. اما متاسفانه تاکنون شاهد اجرایی شدن جامع این طرح ها نبوده ایم.

مسئله یکپارچه سازی زمین های کشاورزی چالشی است که مستلزم همکاری های گسترده نهادهای دولتی و غیر دولتی است و در واقع محتاج یک عزم ملی و برنامه ریزی درازمدت است. ولی در کوتاه مدت و میان مدت هم اقدامات مهمی در راستای مدرن کردن کشاورزی کشور می توان انجام داد. در مرحله اول باید از امکانات موجود حداکثر استفاده را بکنیم و کمک های دولتی به بخش کشاورزی هم با توجه به ویژگی های منحصر به فرد این حوزه تعریف شود و سرمایه گذاری مورد تشویق قرار گیرد. همانطور که مجید موافق قدیری، عضور هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اشاره کرده، باید محدودیت موجود در جهت بهره مندی سرمایه گذاران حوزه کشاورزی از تسهیلات متمم یا در گردش که پیشتر از تسهیلات صندوق توسعه ملی استفاده کرده اند، به درستی رفع شود و برای تسهیل فرآیند اعطای تسهیلات، اختیارات صندوق توسعه برای رفع مسدودی به استانها تفویض اختیار شود.

کشاورزی از جمله زمینه هایی است که مستلزم مشارکت حوزه های مختلف است. در این راستا شایسته است وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنایع و معادن همکاری های بهتری داشته باشند تا از ظرفیت های موجود برای تولید و توزیع تراکتور و کمباین ساخت کشور بیشترین استفاده صورت گیرد. همکنون حدود ۵۷ درصد تراکتورهای کشور و ۵۱ درصد کمباین‌ها دارای طول عمری بالاتر از ۱۳ سال هستند و تعویض سریع این ماشین آلات باید در اولویت باشد. خوشبختانه کامبیز عباسی، رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی از تدوین و نهایی شدن طرح جایگزینی تراکتورها و کمباین‌های فرسوده خبر داده و گفته است در قالب این طرح ماشین‌های فرسوده برداشت غلات با انواع نو جایگزین می‌شود.

با ورود به دوران پساتحریم، امکان جذب سرمایه گذاری خارجی در بخش کشاورزی نیز بیشتر شده و ما باید هم در عرصه سخت افزاری و ماشین آلات و هم در حوزه نرم افزاری و ورود دانش تکنولوژیک کارهای زیادی انجام دهیم. کاوه زرگران، رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تهران گفته است ایران امکان تولید انواع محصولات کشاورزی غذایی متناسب با آب و هوای گوناگون را دارد و این موقعیت، کشور ما را به محل مناسبی برای تولید بهینه و سودآور انواع مختلف محصولات غذایی و کشاورزی تبدیل کرده است. آقای زرگران که در نشست بررسی همکاری‌های کشاورزی ایران و اتریش در وین سخن می گفت تاکید کرد شرایط مناسبی  برای سرمایه گذاری خارجی در ایران و همکاری‌های دو جانبه و به خصوص صادرات  محصولات کشاورزی و صنایع غذایی  فراهم است.

قرار است پانزدهمین نمایشگاه بین المللی تکنولوژی و تجهیزات کشاورزی و باغبانی از 23 و تا 26 دی ما برگزار شود. فعالیت هایی از این دست می تواند فرصت مناسبی برای تعامل با شرکای بالقوه خارجی را فراهم کند. در سال 93 که دهمین نمایشگاه بین المللی کشاورزی مشهد برگزار شد رسانه های ایتالیایی از فرصت بالقوه 8 میلیارد یورویی برای شرکت های ایتالیایی سازندگان ماشین آلات کشاورزی و تولیدکنندگان کود خبر داده بودند. در این مدت نشست های مشترکی میان فعالان و دست اندرکاران بخش کشاورزی ایران و ایتالیا صورت گرفته و تفاهم نامه هایی هم امضا شده است. تابستان امسال هم علیرضا کشاورز قاسمی، رئیس اتاق بازرگانی قزوین از دیدار با یک هیئت تجاری و سرمایه گذاری ایتالیایی خبر داد. آقای قاسمی گفته است که با توجه به وجود ظرفیت های تولید محصولات کشاورزی برای صادرات محصول به بازار روسیه، آماده ایم با تجار ایتالیایی وارد مذاکره شویم و کارهای موثری انجام دهیم.

هر چند تلاش های صورت گرفته برای جذب سرمایه گذاری خارجی مثبت بوده، ولی در این زمینه راهی طولانی در پیش داریم. بخش کشاورزی کشور از ظرفیت های بالایی برخوردار است و امیدواریم در این دوران گذار به پساتحریم، تلاش ها از سطح امضای تفاهم نامه فراتر رفته و سرمایه گذارای های خارجی برای مدرن سازی صنعت کشاورزی و استفاده بهینه از منابع آبی کشور بیش از پیش گسترش یابد.

از آب تا آبادانی؛ هیدروپلتیک ایران و دیپلماسی آب

آب و سراب مدیریت منابع آبی

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: