به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

پنجاه سال پیش سازمان ملل، سازمان توسعه صنعتی ملل متحد موسوم به یونیدو را با هدف ایجاد رشد و توسعه صنعتی در کشورهای در حال پیشرفت تاسیس کرد. ایران در سال 1985 عضو یونیدو شد و دفتر این سازمان در سال 1999 در تهران افتتاح گردید. هدف یونیدو در ایران، پشتیبانی از اولویت های صنعتی کشور و ارتباط نزدیک با وزارتخانه ها، ارگان های دولتی، بخش خصوصی، مؤسسات مدنی و تحقیقاتی بوده است. تلاش های یونیدو در چهارچوب توسعه پایدار بوده و در جهت حفظ منابع طبیعی و زیست محیطی می باشد. بر اساس نظام نامه سازمان توسعه صنعتی ملل متحد، این آژانس تلاش های خود را بر محور فقرزدایی از طریق تقویت رشد بهره وری متمرکز کرده است. این سازمان به کشورهای در حال توسعه و اقتصادهای در حال گذار در جدال برای جلوگیری از به حاشیه رانده شدن در دنیای رو به جهانی شدن امروز کمک می کند. در ضمن یونیدو به بسیج دانش، مهارت ها، اطلاعات و فن آوری برای پیشبرد اشتغال مولد، اقتصاد رقابتی و محیط زیست سالم مبادرت می ورزد.

اخیرا تلاش هایی برای افزایش همکاری های ایران با یونیدو و بهره گیری از تسهیلات ارائه شده از طریق این سازمان صورت گرفته است. امید است با افزایش همکاری های بخش دولتی و خصوصی با یونیدو، اقتصاد کشور به طور اصولی تری در راستای رشد باثبات قرار گیرد. لی یانگ مدیر کل یدونیدو اظهار داشته طبق توافق های صورت گرفته، هدف از همکاری های یونیدو با ایران، حمایت از تلاش های کشورمان در جهت کاهش عدم تعادل اجتماعی با ایجاد فرصت های شغلی و نیز افزایش ارزش محصولات غیرنفتی، ترویج توسعه پایدار از طریق توسعه صنایع غیرنفتی و کاهش تاثیر زیست محیطی فعالیت های صنعتی است. در این راستا، کار عمده یونیدو شامل چهار حوزه اصلی راهبردی می باشد: تقویت کسب و کارهای کوچک و متوسط، بهبود فضای کسب و کار، مدرن سازی صنایع روستا- کشاورزی محور، و بهبود کارآیی منابع و رسیدگی به مسائل زیست محیطی و موضوعات مربوط به تغییرات اقلیمی.

فعالان اقتصادی و کشاورزی آلساندرو آمادیو، نماینده یونیدو در ایران را به خوبی می شناسند. آقای آمادیو که متخصص امور کشاورزی است پیشتر رئیس دفتر یونیدو در پکن بوده است. نماینده یونیدو در ایران آشنایی نزدیکی با روش های سنتی کشاورزی در کشور ما دارد و معتقد است بسیاری از این روش های ناکارآمد، مانعی بر سر رشد اقتصادی کشور است. آلساندرو آمادیو با اشاره به اینکه مدیریت آب تا حدی مربوط به اولویت های دولت می شود، اظهار داشته: اگر دولت ايران به ‌دنبال اقتصادی كردن مصرف آب و ايجاد ارزش افزوده باشد به‌دنبال توسعه توليدات گلخانه‌اي مي‌رود. براي مثال، اگر در يك هكتار زمين بذر گندم كاشته شود به‌طور متوسط 2.5 تن گندم برداشت مي‌شود و اگر قيمت هر تن گندم را 250 دلار حساب كنيم درآمد حاصل از كشت يك هكتار گندم 600 دلار مي‌شود. حال اگر در يك هكتار زمين، توليد گلخانه‌اي مانند گوجه فرنگي داشته باشيد نزديك به 60 هزار دلار درآمد خواهید داشت  و این در حالی است که مصرف آب در توليد گلخانه‌ای، يك دهم توليد گندم است. آقای آمادیو در دیدار با هومن فتحی، مدیر کل دفتر امور روابط بین الملل و سازمان های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی گفته است، یونیدو نقش بالقوه‌ای در توسعه ارزش زنجیره و تأمین بخش تولیدات گلخانه‌ای دارد. وی همچنین بر نقش صنعت گلخانه‌ای در ایجاد بستر پایدار برای صادرات و همکاری در زمینه ارتقاء بهره‌وری، آب و شیلات در ایران تأکید کرده است.

همکنون یونیدو تفاهم نامه های مختلفی را با وزارتخانه های کشور به امضا رسانده و همکاری هایی را با نهادهای دولتی و خصوصی آغاز کرده است. گزارش ها حاکی است بر اساس یادداشت تفاهم امضا شده بین یونیدو و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دو طرف در زمینه توسعه مشاغل خرد و کوچک و متوسط همکاری می کنند. توافق تازه ای هم در زمینه اجرای برنامه توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار به امضای معاون وزیر کار و نماینده یونیدو رسیده است.

از جمله همکاری های عملی با یونیدو می توان به اجرای پروژه بهره وری انرژی اشاره کرد که در پنج حوزه صنعتی پالایشگاه نفت، پتروشیمی، آهن و فولاد، سیمان و آجر و در قالب یک دوره تخصصی و کاربردی محک زنی انرژی در صنعت سیمان و با حضور مدرسان بین المللی برگزار می شود. از سوی دیگر در حوزه کشاورزی، مقام های یونیدو از همکاری با اتحادیه تولید کنندگان زعفران خراسان رضوی، درفرایند خشک کردن و بسته بندی زعفران خبر داده اند. اعطای نشان ویژه یونیدو به مدیران جوان هم در راستای تشویق تخصص گرایی و کارآفرینی قابل توجه است.

در همین حال به گزارش شانا، شرکت پالایش نفت تبریز موفق به جلب نظر یونیدو برای اجرای پروژه بهینه‌سازی هوای فشرده در کشور شده است. نسیم شکاری، هماهنگ‌کننده پروژه ملی بهره‌وری انرژی در صنایع کلیدی ایران و یونیدو گفت: پس از فراخوان یونیدو از بین هشت واحد صنعتی متقاضی، شرکت پالایش نفت تبریز به دلیل برخورداری از پارامترهای مدنظر این سازمان، از جمله وجود سیستم آموزشی مدرن، ظرفیت بالای سیستم هوای فشرده و تنوع تجهیزات و امکانات و نیز همکاری تنگاتنگ بخش مدیریت انرژی، به عنوان پایلوت اجرای طرح سیستم هوای فشرده برای نخستین بار در ایران انتخاب شد.

به رغم تلاش های صورت گرفته، ظرفیت های واقعی همکاری با یونیدو هنوز به کار گرفته نشده است. در این میان بخش خصوصی باید عامل موثر برای همکاری با سازمان هایی همچون یونیدو باشد. حال که ما در دوران پسابرجام حضور پررنگتری در صحنه اقتصاد جهانی داریم، باید توجه داشته باشیم که در محیطی بسیار رقابتی تر از گذشته باید فعالیت کنیم و از همین رو همکاری با سازمانی همچون یونیدو می تواند به ما کمک کند تا جایگاه خود را در شبکه گسترده عرضه و تقاضای جهانی بهتر پیدا کنیم. در سطح داخلی هم یوندیو از گروه های صنعتی کوچک و متوسط حمایت می کند و به آنها کمک می کند تا راه های خروج از انزوا و رقابتی شدن و تعامل بیشتر با گروه های فعال در حوزه صنعتی و تولیدی خود را پیدا کنند.

مدیر کل یونیدو گفته است در حال حاضر این آژانس پیشگام کمک به ایران در سازگاری با چالش های جدید در قالب دستور کار 2030 برای توسعه پایدار است و با دولت ایران برای رسیدن به آرمان های توسعه پایدار همکاری می کند. قطعا آرمان های توسعه پایدار در راستای اقتصاد مقاومتی در دوران پسابرجام خواهد بود و امید است با تعمیق و گسترش همکاری های بخش دولتی و خصوصی با یونیدو، شاهد حرکتی سریعتر در جهت این آرمان ها باشیم.   

باور به بخش خصوصی به عنوان عامل اصلی اشتغالزایی

گزارش آنکتاد در خصوص سرمایه گذاری مستقیم خارجی ایران

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: