به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

جذب گردشگران خارجی و رونق صنعت گردشگری از زمان توافق برجام وارد فاز تازه ای شده است و می توان آن را یکی از دستاوردهای سیاست خارجی مناست دانست. ایران دهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری را از ۱۸ تا ۲۱ بهمن ماه در تهران برگزار می‌کند. مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی به افزایش شرکت کنندگان خارجی در دو سال گذشته اشاره کرده است.

سال گذشته توسط سازمان جهانی جهانگردی دیدگاه تازه ای را در مسیر نقش صنعت گردشگری در توسعه با عنوان یک میلیارد گردشگر، یک میلیارد فرصت، ارائه کرد.  در داخل کشور هم لزوم برنامه ریزی برای گردشگری در پساتحریم مورد تأکید معاون اول رییس جمهوری قرار گرفت. متعاقبا، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی از چارچوب کلی این برنامه ریزی ها گفت که به تعبیر دنیای اقتصاد منشور گردشگری در پساتحریم بود.

اخیرا مسعود سلطانی فر، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که در قالب هیات همراه رئیس جمهوری اسلامی ایران به مالزی سفر کرد در گفت وگویی، تاکید کرد پس از برجام مذاکرات در مورد گردشگری جنبه اجرایی و عملیاتی پیدا کرده است. وی در مناسبتی دیگر گفت: ما خودمان را موظف می دانیم تا همه امکانات لازم را برای توسعه فعالیت های گردشگری فراهم کنیم و در این راستا تمام مجموعه دولت و شخص رئیس جمهور پیگیری های جدی و مستمر دارند.

وی همچنین گفت: افزایش زمان ویزای فرودگاهی از 15 به 30 روز، پیگیری فرآیند لغو روادید توسط وزارت امور خارجه از جمله برنامه هایی است که در بخش تسهیلات صدور ویزا انجام شده است، همچنین برقراری پروازهای جدید توسط ایرلاین ها، خرید هواپیماها و بازسازی شبکه حمل و نقل ریلی از جمله اقداماتی است که در بخش حمل و نقل در حال شکل گیری است. وی گفت: آسان شدن قوانین گرفتن ویزا، باعث باز شدن درها برای بازگشت دوباره گردشگران خارجی به ایران خواهد شد.

معاون گردشگری کشور، مرتضی رحمانی موحد نیز در مراسم بزرگداشت روز جهانی گردشگری که با حضور رئیس جمهور در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد، اظهار داشت: در سه سال گذشته بیش از 16 میلیون گردشگر خارجی به ایران سفر کردند و نیم میلیارد ایرانی در داخل کشور به سفر پرداختند. وی افزود: گردشگران خارجی که در سه‌ونیم سال گذشته به ایران سفر کردند، هر یک 1500 دلار هزینه‌کرد داشتند که درآمدی برابر با 24 میلیارد دلار عاید کشورمان شده است. وی همچنین اظهار کرد: صنعت گردشگری جزو معدود صنایعی بود که اثرات مثبت برجام را به نمایش گذاشت. ما امیدواریم این صنعت، سیر صعودی خود را برای سال‌های آتی حفظ کند.

همزمان با این تحولات، شیوه نامه اجرایی طرح همیار گردشگر مطابق تفاهم نامه امضا شده میان سازمان و وزارت آموزش و پرورش به منظور فرهنگ سازی و عملیاتی نمودن پاسداشت میراث ارزشمند فرهنگی، مذهبی، طبیعی و تاریخی و نیز افزایش سطح دانش آموزان و خانواده‌ها در زمینه سفر و همچنین حفاظت از آثار تاریخی، جاذبه‌های طبیعی و گردشگری به امضای رحمانی موحد و حمیدرضا کفاش رسید.

محمد سبز علی پور، رییس مرکز تجارت جهانی ایران بر این باور است که با گشایش های پسابرجام، ما می توانیم سالانه بین دو تا سه میلیون گردشگر خارجی جذب کنیم. هر چند وی از جمله کارشناسانی است که معتقدند صنعت گردشگری در کشور مغفول مانده است اما برنامه های کشور را در مسیری دانست که این صنعت را به دومین منبع درآمد کشور بعد از نفت تبدیل کند.

 چندی پیش، رئیس انجمن تورگردانان ایران، ابراهیم پورفرج، با اشاره به درآمد حاصل از گردشگران مذهبی گفت: در این میان تنها درآمد حاصل از گردشگران مذهبی به حساب نمی آید و اروپایی ها در میان گردشگرانی که از کشور بازدید می کنند رتبه اول را دارا هستند. وی همچنین گفت، در ژانویه 2016م و پس از توافقات هسته ای ایران با کشورهای 1+5 تعداد گردشگران خارجی که از ایران بازدید کرده اند دو برابر شده است.

ابراهیم بای‌سلامی، عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری، درباره آمار ارزآوری گردشگران به ایران توضیح داد: هر گردشگر ۸۰۰ دلار ارزاوری برای ایران دارد در حالی که استاندارد جهانی ۱۵۰۰ دلار است. همچنین سالانه در ایران ۵ میلیون گردشگر وارد می‌شوند که گردشگر ارزاور فقط ۲۵۰ هزار نفر است چرا که باقی از کشورهایی مانند عراق، افغانستان، اذربایجان و... به ایران وارد می‌شوند که میزبان برای آن‌ها خرج می‌کند. وی گفت: مشکل توسعه صنعت گردشگری در ایران بحث کمبود هتل‌های مناسب است. بر اساس گزارش شورای رقابت‌پذیری و گردشگری مجمع جهانی اقتصاد ایران بر حسب شاخص "زیرساخت خدمات گردشگری" وضعیت مطلوبی ندارد و در رتبه ۱۱۹ از میان ۱۴۱ کشور قرار گرفته است. از نظر شاخص تعداد اتاق‌های هتل بر حسب هر ۱۰۰ نفر که یکی از ارکان شاخص پیشین است رتبه ۱۱۳ را در میان ۱۴۱ کشور دارد. این شاخص رتبه برای عربستان ۳۷، ترکیه ۶۳، امارات متحده عربی ۳۴ ومالزی ۴۷ است. جالب است که بدانید در ایران ۱۰۳۷ هتل وجود دارد که فقط سه درصد آن‌ها چهار و پنج ستاره هستند.

در اوائل سال جاری، محمد حسن حبیب الله زاده، کاردار جمهوری اسلامی ایران در انگلیس در نشست مجمع جهانی دیپلماتیک گفته بود: ایران در صدد است تا سال 2025 میلادی دست کم 20 میلیون گردشگر خارجی را جذب کند که به موجب آن بتواند 30 میلیارد دلار سرمایه به کشور وارد کند.

در عین حال برخی از کارشناسان صنعت گردشگری مانند مینو حسنی اصفهانی معتقدند گرچه و بی شک بازشدن در های ایران به روی گردشگران پس از سال ها اتفاق بسیار خجسته ای است اما سؤال ها و البته نگرانی هایی نیز در این زمینه وجود دارد. مهم ترین سؤال این است که اصولا قبل و پس از بازشدن در های ایران به روی خیل گردشگران مشتاق، چه مقدار زیرساخت و با چه کیفیتی برای پذیراشدن گردشگران بیشتر وجود داشته یا به وجود آمده است؟ سؤال دیگر این است که اهداف گردشگری پساتحریمی مان چیست و قرار است با تکیه بر چه منابعی به این اهداف برسیم؟ آیا ما می توانیم فقط با تأکید پیشینه ضعیف تجربی و تاریخ گذشته مان، تجربه ای مشابه کشورهایی مانند مالزی، ترکیه، یا حتی تانزانیا و مالدیو را داشته باشیم و در کمتر از یک دهه به مقصدی شناخته شده و موردپسند بازارهای موردنظرمان تبدیل شویم؟ 

وی می گوید: گردشگری بدون برنامه ریزی علمی و اجرائی صحیح نه تنها ارزآوری قابل توجه و بلندمدتی نخواهد داشت و به هیچ کدام از منافعی که پیش تر ذکر شد، نمی رسد، بلکه می تواند مجموعه ای از تخریب های زیست محیطی، آسیب های اجتماعی و آثار جبران ناپذیر فرهنگی از خود به جای بگذارد. اینکه گردشگران بیشتری در این روزهای پساتحریم در میدان نقش جهان و در مسیر قله دماوند می بینیم را باید با نگاهی انتقادی تر بررسی کرد؛ نگاهی وسیع که بتواند نه تنها نتایج واقعی گردشگری پساتحریم، بلکه چشم انداز پساپساتحریم گردشگری ایران را واقع گرایانه و دور از سطحی نگری های غیرکارشناسانه ببیند، بررسی و پیش بینی کند.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: