به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

بورس بازها اصطلاحی دارند که می گوید« روند دوست شماست».  این موضوع به رفتار به اصطلاح گله ای در بازار سهام اشاره دارد و به این معنی است که سرمایه گذاران اغلب دنباله روی یکدیگرند. هرچند در بعضی مواقع خلاف جهت بازار شنا کردن ممکن است موفقیت آمیز باشد اما در درازمدت ممکن است زیر دست و پای این حرکت گله ای له بشویم!

تحولات جهانی و مشارکت جامعه بین الملل در مورد تغییرات آب و هوایی یک نمونه از روندهایی است که بر صنایع مختلف تأثیر خواهد گذاشت. همانگونه که اطلاع دارید در تیرماه گذشته لایحه موافقتنامه پاریس به تصویب اعضای دولت رسید، این موافقتنامه که در قالب کنوانسیون تغییر اقلیم تنظیم شده، حاوی یک برنامه جهانی برای مقابله با روند تغییرات آب و هوا، نگهداری افزایش میانگین دمای جهان به زیر ٢ درجه سانتیگراد و افزایش توانایی جوامع به انطباق و سازگاری با عوارض نامطلوب تغییر اقلیم است.

برای آنکه این معاهده اجرایی شود باید حداقل ۵۵ کشور که مسئول انتشار ۵۵ درصد تصاعد گازهای گلخانه‌ای جهان هستند آن را امضا کنند.

آمریکا و چین، دو کشوری که بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گازهای کربنی در جهان هستند در حاشیه اجلاس اخیر گروه بیست که در هانگجوی چین برگزار شد به طور رسمی موافقتنامه پاریس را برای مهار تغییرات اقلیمی به تصویب رساندند.  این حرکت تحول مهمی در مسیر اجرایی شدن این توافقنامه است و شاید آغازگر روندی جدید باشد.

در همین نشست، سران کشورهای جهان از مؤسسه مالی بین المللی بانک جهانی و یکی از زیرمجموعه های آن که شبکه بانکی پایدار است خواستند تا برای تأمین سرمایه برای ایجاد پروژه های انرژی سبز با تمام کشورهای جهان همکاری کند. از دیگر زمینه های فعالیت مؤسسه مالی بین المللی، تأمین سرمایه برای کسب و کارهایی است که منتج به استفاده بهینه از محیط زیست، کاهش زیان های اقلیمی و حرکت در مسیر توسعه پایدار و سازگار با محیط زیست می شود.

مؤسسه مالی بین المللی بانک جهانی در یکی از گزارش های خود اعلام کرده است که کمتر از ده درصد از 50 هزار میلیارد دلار سرمایه بانک ها در کشورهای در حال توسعه به پروژه های سبز اختصاص می یابند.  شبکه بانکی پایدار، که بیست و پنج کشور در آن عضویت دارند در مجموع 41.5 هزار میلیارد دلار سرمایه در بازارهای در حال توسعه را در اختیار دارد و می تواند نقشی اساسی در اجرایی کردن پروژه های رشد سبز ایفا کند.

به طور خلاصه می توان گفت که رقابت بر سر جذب سرمایه های بزرگ رقابتی سنگین است اما همانگونه که پیشتر هم متذکر شدیم بهترین راه دسترسی به بانک جهانی و یا مؤسسات سرمایه گذار وابسته به آن مشارکت شانه به شانه در اجرای اهداف این سازمان است.  یعنی دولت و بخش خصوصی باید طرح های اقتصادی سبز ارائه کنند که همراستا با اهداف برنامه ششم توسعه و سند چشم انداز بیست ساله باشد و هم خواست های بانک جهانی و شبکه موسسات تأمین سرمایه آن را تأمین کند.

مقابله به بحران ها و چالش های محیط زیست بدون همکاری های منطقه ای و بین المللی ممکن نیست و این چالش ها دست کمی از چالش های امنیت ملی ندارند.  دیدگاه هایی که این روزها از خطر به اصطلاح امنیتی همکاری با کارگروه اقدام مالی برای مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم FATF در برخی از محافل خاص و از تریبون های خاص شنیده می شود در مقابل چالش های امنیتی که در شماره اکتبر مجله تغییرات آب و هوایی  Nature Climate Change آمده مانند غیر قابل سکونت شدن کشورهای حاشیه خلیج فارس تا شصت سال دیگر به دلیل رشد میانگین دما و رطوبت در صورت تداوم میزان تولید دی اکسید کربن، رنگ می بازد. به علاوه، پژوهشگران موسسه ماکس پلانک و موسسه قبرس نیز سرنوشت مشابهی را برای خاورمیانه و شمال آفریقا پیشبینی کرده اند که وطن مألوف بیش از نیم میلیارد نفر است.

در چنین شرایطی نمی توانیم سرمان را مانند کپک در برف کنیم (گرمایش هوا برف را به زودی آب خواهد کرد!) و فکر کنیم ما مقاوم هستیم و برعکس تمام همسایگانمان از این مهلکه جان سالم به در خواهیم برد.  بحران آب دیگر در سطح پژوهش های علمی و آینده پژوهی نیست بلکه زنگ خطری که سال ها پیش توسط کارشناسان و محققان دلسوز کشورمان مطرح شده بود امروز با سرعت بیشتری زمین های کشاورزی را می سوزاند و از بین می برد. اتاق بازرگانی حدود دو سال است که در مورد باغ های استان کرمان هشدار داد و در گزارشی عنوان کرده بود که 20 هزار هکتار زمین های پسته این استان خشک شده اند و امروز می بینیم که سرنوشت سیرجان در انتظار کرمان است.

در آستانه هفتاد و یکمین نشست سالانه سازمان ملل متحد هستیم و این فرصت نباید از دست برود. مشارکت گسترده ایران در همکاری های بین المللی برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی باید در صدر اقدامات ما باشد. نگاهی به تحولات ساختاری سازمان ملل نشان می دهد که برای ما فرصت خوبی فراهم است تا با انگیزه انقلابی در فضای بین المللی که به سوی ملی گرایی افراطی یا انزوا طلبی تمایل پیدا کرده وارد شویم و ابتکار عمل را در همکاری و مشارکت های بین المللی به دست بگیریم. ما باید به خصوص در امور منطقه ای فراتر از جریانات سیاسی به تحولات اقلیمی که جان بسیاری را در آینده به خطر خواهد انداخت توجه کنیم و با کاهش تنش ها و افزایش همکاری های منطقه ای دست کم بتوانیم در زمینه تحقق اهداف توافقنامه پاریس و بهبود شرایط زیست محیطی کشور و همسایگانمان گام برداریم.  در این مورد هم باید گفت روند دوست ماست و باید در مسیر روند محافظت از محیط زیست حرکت کنیم. نیم نگاهی هم به سرمایه های موجود در موسسات بین المللی در این راستا داشته باشیم!

در داووس چه گذشت؟

مدیریت جهادی بحران آب

مدیریت آب - روندهایی که آینده اقتصاد را شکل می دهند

هیدروپلیتیک ایران - جغرافیای بحران آب در افق سال 1404

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: