سرمایه گذاری

برغم حاشیه‌های زیادی که توافق 25 ساله چین با کشورمان ایجاد کرد، متاسفانه در عمل این توافق‌، گشایش جدیدی برای تجارت با چین ایجاد نکرد، زیرا مقام‌های پکن نهایتا تمایلی ندارند بطور یکجانبه انزوای اقتصادی ایران را بشکنند و تجارت خود با غرب را فدای تعامل اقتصادی با ما بکنند. سیاست «نگاه به شرق» زمانی جواب می‌دهد که ما از سر ناچاری به چین پناه نبریم، بلکه به عنوان بازیگری که امکان انتخاب داشته، با شرق وارد تعامل شویم. ما از شعار «نه شرقی و نه غربی» به سیاست «فقط شرقی» راضی شده‌ایم، غافل از اینکه تنها با سیاست «هم شرقی و هم غربی» است که می‌توانیم تعاملی سازنده و عزتمندانه با چین داشته باشیم.

شکی نیست که سند همکاری 25 ساله با چین می‌تواند آغازی برای تغییراتی ژئوپولیتیک در منطقه و بازی برد-برد برای ما و چین باشد، ولی با توجه به سکوت مقام های چین و ادامه انزوای اقتصادی ایران، نمی‌توان به عملی شدن توافق ها در کوتاه مدت امیدوار بود. متاسفانه یک نوع شکاف میان اظهارات و عملکردها وجود دارد و از یک سو گفته می شود که توافق همکاری 25 ساله در مراحل پایانی برای اجراست و چین آماده سرمایه گذاری 400 میلیارد دلاری در ایران است و از دیگر سو، در عمل حتی کوچکترین نقل و انتقالات مالی با مشکل روبروست.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از وضعیت وخیم بودجه این وزارتخانه شکایت کرده و افزوده ما در حوزه میراث فرهنگی بالغ بر 32 هزار اثر ثبت شده داریم و اگر بودجه وزارتخانه را به این تعداد اثر تقسیم کنیم، هر بنا را با سالی 5 میلیون تومان حفاظت و حراست می‌کنیم. به گفته مونسان، در ایران حدود 100 هزار سایت تاریخی شناخته شده وجود دارد. سایت‌های تاریخی اصلی‌ترین جاذبه گردشگری ایران است و اگر در بحث جذب گردشگر جدی هستیم باید بازنگری اصولی درباره بودجه تخصیصی به حوزه میراث فرهنگی داشته باشیم.

در کشورهایی مانند فرانسه و ایتالیا و یونان تلاش‌های مستمری برای حفظ بناهای تاریخی صورت می گیرد و بسیاری از این تلاش ها از سوی بخش خصوصی است. تنها برای بازسازی یک بنای تاریخی در شهر باستانی پومپئی در ایتالیا، سالانه 10 میلیون دلار هزینه می شود. البته مقام های میراث فرهنگی ایتالیایی هم از نبود بودجه شکایت دارند و از همین روست که استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی مطرح شده است. بازسازی کلیسای نوتردام در فرانسه نمونه جالبی است زیرا نشانگر اهمیت فوق العاده حفاظت از بناهای تاریخی در این کشور است. تنها دو روز پس از آتش سوزی در کلیسای نوتردام در بهار سال گذشته، بیش از 100 میلیون دلار برای بازسازی آن جمع‌آوری شد و مجموع کمک ها اکنون به یک میلیارد دلار رسیده است.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

به رغم این که گزارش ها حاکی از رکود اقتصادی در ترکیه و بی اعتمادی سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری به دلیل وجود تنش های ژئوپولیتیکی و بی اعتمادی به بازار سرمایه آن کشور است و بسیاری از سرمایه گذاران خارجی درحال بیرون کشیدن پول خود از بازارهای مالی ترکیه هستند، ایرانی ها همچنان به بردن سرمایه های خود به آن کشور و خرید مسکن و ملک در آن جا ادامه می دهند.

در شش ماه نخست سال جاری، ایرانی ها بیشترین میزان خرید ملک در ترکیه را در مقایسه با سایر اتباع خارجی داشته اند، و این میزان که به گزارش خبرگزاری آناتولی در سه ماهه نخست سال جاری میلادی برابر با 1864 واحد مسکونی بوده، ایرانی ها را در بالاترین رده خریداران خارجی املاک مسکونی درترکیه قرار داده و مقام اول که پیش‌تر از آن عراق بود را نصیب اتباع ایرانی نموده است. به گزارش روزنامه ترکی دیلی صباح، یکی از علل جلب ایرانی ها برای خرید مسکن در ترکیه  افزایش نجومی قیمت مسکن در ایران است.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد، با تاکید بر اینکه سیاست دولت، صیانت از بازار سرمایه است گفت: «صیانت معنی خاصی دارد و نباید با تضمین اشتباه گرفته شود.» براستی منظور جناب دژپسند از صیانت بورس چیست؟ واقعیت این است که هرچند درستکاری در قیمت‌ها جرم تلقی می شود، ولی دولت با اقداماتی که آنها را صیانت از بازار سرمایه نامگذاری می کند، عملا در روند طبیعی کشف قیمت دخالت می‌کند و در درازمدت باعث سلب اعتماد مردم نسبت به بازار بورس می شود.

دژپسندبازار بورس عرصه ای است برای افزایش شفافیت قیمت ها، که این امر از طریق امکان روند طبیعی عرضه و تقاضا صورت می گیرد. البته تلاطمات و هیجان‌های بازار، میان ارزش حقیقی و ارزش واقعی سهام شکاف ایجاد می کند و در این شرایط است که می توان از حباب های کاذب بازار سرمایه سخن گفت. در این میان اما تصحیح بازار هم باید روند طبیعی و آلی خود را طی کند و در بسیاری از موارد شاهد بوده ایم که مداخله‌گری‌های دولت (از اختلال در هسته معاملات گرفته تا عرضه متورم حقوقی ها و غیره) در این روند طبیعی اختلال ایجاد کرده است.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

حدود دو سال است که بازار مسکن با افزایش سرسام آور قیمت روبروست و روند جهشی این افزایش به حدی بوده که حتی ویروس کرونا و تعطیلی این بازار نیز نتوانست از این افزایش جلوگیری کند. متاسفانه با روندی که اکنون در بازار مسکن وجود دارد، حتی با فرض ثابت ماندن قیمتها و شرط افزایش دستمزدها با تورم سالانه، بیش از 22 سال طول می کشد تا یک خانوار ایرانی صاحب یک خانه 100 متری شود، آن هم مشروط بر پس‌انداز 30 درصدی از کل درآمد خانوار.  ناگفته نماند که براساس تجربیات گذشته، فرض ثابت ماندن قیمت مسکن فرضی محال است، و به عنوان نمونه در تهران 50 سال طول می کشد تا کسی بتواند صاحب خانه شود. 

مسکنرکود ساختمانی طی چند سال گذشته باعث کسری عرضه آپارتمان شده و این امر به یکی از اصلی‌ترین عوامل تورم‌زای بازار مسکن تبدیل شده است. ولی باید توجه داشت که مهمترین ریشه عدم توازن عرضه و تقاضا، سبقت گرفتن تقاضای سرمایه‌ای بر تقاضای مصرفی در بازار مسکن است که این امر خود ناشی از عدم امنیت در دیگر بازارهای سرمایه گذاری است. اخیرا هم که بحش قابل توجه نقدینگی به بازار سرمایه مهاجرت کرده، بجای اینکه این امر باعث کاهش قیمت‌ها در بازار مسکن شود، به هیجان بورسی گروهی از فروشنده‌های مسکن انجامیده و به یک عامل تورم‌زای جدید تبدیل شده است.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: