به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

برنامه ریزی برای دوران پساتحریم و مدیریت تهدیدها و فرصت های این دوران در سطح کلان سیاستگذاری های وزارتخانه ها و نهادهای ذیربط است. دولت تدبیر و امید اعلام کرده که برای دوران پساتحریم برنامه دارد. از سوی دیگر دولت تدبیر و امید خواستار مشارکت مردم و به خصوص حضور جدی بخش خصوصی در تصمیمگیری ها و سیاستگذاری هاست.  پرداختن به شمار جلسات و همایش های تخصصی متعدد در خصوص دوران پساتحریم از حوصله این مقاله خارج است.

نکته ای که هنوز نیاز به بررسی و توجه دارد این است که چه کسی باید متولی فرصت شناسی، برنامه ریزی و مدیریت دوران پساتحریم باشد؟ دولت؟ وزارتخانه ها و نهادهای دیربط؟ مجلس؟ بخش خصوصی؟ نقش اتاق های بازرگانی و فعالان اقتصادی در این میان چیست؟ در چه شرایطی بهترین نتیجه برای بهره گیری از فرصت های پساتحریم و پیشگیری از عواقب احتمالی عدم آمادگی برای آن حاصل خواهد شد؟

بدون شک فضای پساتحریم تجربه جدیدی برای کشور است و استفاده بهینه از این فرصت مستلزم هم اندیشی و همفکری همه اقشار و صنوف است. خوشبختانه سطح گفتمان اقتصادی و مشارکت کارشناسان، اقتصاددانان و فعالان اقتصادی به مراتب نسبت به دو سه سال گذشته افزایش داشته است.  اخبار و گزارش های روزانه حاکی از اعلام آمادگی و برنامه ریزی برای دوران پساتحریم در سطوح مختلف است. هر روز اقتصاددانان یا صنعتگران و بازرگانان با گرایش های مختلف و تخصص های متفاوت در خصوص بایدها و نبایدهای سیاستگذاری دوران پساتحریم مطلب می نویسند و به غنای این گفتمان کمک می کنند. اما در این میان جای یک پایگاه واحد برای جمع آوری و تدوین یک بسته منسجم پساتحریم از طرف بخش خصوصی خالی است.

اتاق بازرگانی باید در این خصوص پرکارتر از گذشته عمل کند. ایده هایی چون تأسیسی دفتر پساتحریم یا ستادهای پساتحریم ایده های مناسبی برای رسیدن به انسجام لازم هستند. همچنین نشست های تخصصی که تا کنون برگزار شده از اقداماتی مثبت در این راستاست.

اسحاق جهانگیری در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه هم اکنون در آستانه ورود به دوره‌ی پرامید تحت عنوان دوران پساتحریم هستیم تصریح کرد: بخش خصوصی واقعی باید به صحنه بیاید و نباید دولت و یا هیچ شرکتی دولتی عرصه را برای فعالیت بخش خصوصی محدود کند. معاون اول رییس جمهور خطاب به بخش خصوصی و فعالان اتاق بازرگانی گفت: انتظار دولت از اتاق بازرگانی این است که مطالب و نظرات مطرح شده را جمع‌بندی کرده و به شکل مکتوب در اختیار ما قرار دهند تا تیم‌های کارشناسی برای بررسی این مسائل مشخص شده و کارها را دنبال کنند.

محمد نهاوندیان، رئیس دفتر رئیس‌جمهور، نیز در چهل و نهمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی ضرورت نگاه هوشمندانه و همگرایانه همه بخش‌های اقتصادی در این زمینه را یادآور شد و گفت: تقسیم کار بین دولت و بخش خصوصی برای در هم تنیده شدن منافع متقابل و انجام بازی برد–برد باید در شورای گفتگو انجام شود. نهاوندیان در بخش دیگری از سخنانش از توانمندسازی و سالم‌سازی اتاق‌های مشترک سخن به میان آورد و بر باز بودن درهای ورود و خروج به این اتاق‌ها و اصلاح مقررات در صورت لزوم تأکید کرد و گفت: قوت بخش خصوصی به انسجام آن متکی است، لذا باید صدایی که از بخش خصوصی در بیرون انعکاس می‌یابد صدایی کارشناسانه، ملی و راه‌حل‌گرا باشد.

بنابرین به نظر می رسد حاصل هم اندیشی های کارشناسان و فعالان اقتصادی می تواند در قالبی منسجم و مکتوب از کانال اتاق های بازرگانی به شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی منتقل شود. از سوی دیگر نهادهایی چون مرکز پژوهش های مجلس نیز باید در این گفتمان نقش فعالی داشته باشند.

یکی از نمونه های خوب اخیر، ارائه بسته پساتحریم شیوه ای است که دکتر حسن درگاهی تحت عنوان رویکردی بر اقتصاد سیاسی و مدیریت اقتصادی پساتحریم انتخاب کرده است.  ایجاد پایگاه واحدی برای جمع آوری راهکارها و پردازش و ارائه آنها به شکلی سیستماتیک می تواند ما را به یک سند راهبردی برای دوران پساتحریم برساند و یا دست کم سند مکتوبی از مطالبات بخش خصوصی در این دوران باشد.

بسته پساتحریم بخش خصوصی هنوز بسته نشده است. هم اکنون در دوران پساتوافق هستیم و دوران پساتحریم به زودی از گرد راه خواهد رسید. باید در این چندماهه باقیمانده حاصل تلاش های این سه سال اخیر فعالان اقتصادی در سیاستگذاری های بهینه متجلی شود.

دوران پساتحریم را چه کسی مدیریت کند؟ دولت؟ بخش خصوصی؟

بسته پساتحریم بخش خصوصی باید چه نکاتی را در بر داشته باشد؟

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: