به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

بدون شک دستیابی به این توافق بزرگ تاریخی بدون واقعبینی و عملگرایی ممکن نمی شد. افزایش مطالبات مردم در چند سال گذشته برای بازتعریف سیاست های کلان و تغییر رویکرد سیاست خارجی و تعهد دولت منتخب به پیگیری آن در کنار تلاش های خستگی ناپذیر تیم دیپلماسی و در سایه هدایات و حمایت های مقام معظم رهبری منتج به یک موفقیت بزرگ برای همه طرفین درگیر در مناقشه اتمی شد.  جهان پیروز این توافق است و این توافق تجلی خردورزی، عملگرایی، تعامل سازنده و احترام متقابل است.  دوران پساتحریم که تا چندی پیش تنها بارقه ای از امید بود امروز به واقعیتی ملموس نزدیک می شود. جمهوری اسلامی ایران با درایت یکی از گردنه های پرمخاطره را در حیات سیاسی خود به سلامت پشت سر گذاشت. این مهم بدون همدلی و همراهی میسر نمی شد.  در عین حال مسیر لغزنده بهبود و رشد و شکوفایی نیاز به تداوم همت همه ما دارد.

مقام معظم رهبری از زحمات و مجاهدات صادقانه و مجدانه‌ی تیم هسته‌ای قدردانی و تشکر کرد.  رئیس جمهوری نیز ضمن تشکر از حمایت‌ها و هدایت‌های ایشان نسبت به دولت و تیم مذاکرات هسته‌ای ابراز امیدواری کرد این مسأله زمینه‌ساز پایان فشارها و رفع اتهامات ناروای دشمنان علیه جمهوری اسلامی باشد و حرکتی جدید در مسیر پیشرفت کشور را بوجود بیاورد.  دکتر روحانی پس از ارائه گزارشی از اقدامات و چالش های دولت با تأکید بر به‌کارگیری همه‌ی توان دولت برای رفع مشکلات مردم و کشور گفت: برای حل مشکلات نیازمند همکاری قوای سه گانه هستیم تا گام‌های باقی‌مانده را با شتاب بیشتری طی کنیم.

دکتر روحانی در گفتگوی زنده رادیو و تلویزیونی خود تأکید کرد که این توافق آغاز یک امتحان است و تأکید کرد: ذیل ماده ۲۵ و نه در فصل ۷ و در مواردی که لغو قطعنامه‌های قبلی است طبق ماده ۴۱. پس از آن مراحلی که در کشورهای مختلف است باید این مراحل ادامه پیدا کند و پس از پایان مراحل در روزی که نامش روز توافق است، در واقع امروز روز بیانیه مشترک بود، چند روز بعد آن زمانی که سازمان ملل و شورای امنیت تصویب می‌کند، روز نهایی شدن است. بعد از حدود دو ماه به روزی می‌رسیم که روز توافق است. روز توافق روزی است که اتحادیه اروپا و آمریکا لغو همه تحریم‌ها را به صراحت اعلام می‌کنند و تصمیم خود را ابراز می‌دارند و از آن زمان است که تازه اقدامات ایران آغاز می‌شود و همراه خواهد بود با اقدامات اجرایی آنها برای لغو تحریم‌ها که آن هم زمانی به طول خواهد انجامید. ممکن است بیش از ۲ ماه به طول بینجامد. آن روز می‌شود روز اجرای توافق یعنی چند ماه دیگر روز اجرای کامل توافق خواهد بود. گر چه این مراحل را پیش رو داریم و امروز یک مرحله است، اما این مهم‌ترین روز در طول ۱۲ سال گذشته است.

فعالان اقتصادی در چند سال گذشته در خصوص اهمیت برنامه ریزی برای دوران پساتحریم سخن گفته اند. هر چند در ماه ها و روزهای اخیر حجم این برنامه ریزی ها و مباحث مرتبط با برنامه ریزی و مدیریت دوران پساتحریم افزایش چشمگیری داشته اما هنوز هم هستند کارشناسانی که معتقدند ایران هنوز برای دوران پساتحریم آماده نیست. این واقعبینی را باید به فال نیک گرفت و در کنار واقعیت دیگر حذف تدریجی تحریم ها گذاشت و از این فرصت حذف تدریجی برای ارتقاء کیفی و کاربردی راهکارهای دوران پساتحریم بهره برد. از سوی دیگر مدیریت مطالبات انتظاری جامعه در این مقطع ضروری است.

علی طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی در این خصوص گفت: بعد از توافق، چند ماه زمان نیاز داریم تا پس از طی مراحل اجرایی از سوی ایران و غرب، آثار برداشته شدن تحریم‌ها به طور کامل خود را نشان دهد، این در حالی است که مردم خسته از فشارهای چند سال اخیر،   انتظار دارند به سرعت مشکلات اقتصادی کشور مرتفع شود. طیب نیا افزود: مردم می گویند مشکلات چند سال اخیر ناشی از فشارهایی خارج از اراده دولت بوده و هم اکنون زمان حل مشکلات فرا رسیده است. با این تفاسیر، هم اکنون در شرایطی بسر می‌بریم که هنوز اتفاقی به طور عملی در عرصه اقتصاد کشور رخ نداده، ولی انتظارات به یکباره افزایش یافته است. وی گفت: از سویی همان طور که قبلا هم بارها گفته شده، اقتصاد ما، با و بدون تحریم از مشکلات ساختاری نظیر بهره وری پایین و ... رنج می برد که از این پس باید جدی تر از قبل به درمان این مشکلات پرداخت. وزیر اقتصاد گفت: البته اتفاق بسیار مبارکی که هم اکنون می افتد، این است که قیود و محدودیت‌های تحمیلی از اقتصاد ما برداشته می شود و دیگر بسته به هنر ما است که چطور بتوانیم از این شرایط مساعد، برای شکوفایی اقتصاد کشور بهره ببریم.

از سوی دیگر محمدباقر نوبخت در حاشیه اولین جلسه عمومی اعضای ستاد برنامه و شوراهای برنامه‌ریزی برنامه ششم در جمع خبرنگاران در خصوص اقدامات دولت در دوران پساتحریم، گفت: برای اینکه بتوانیم در شرایط غیرتحریمی بهره‌مندی بیشتری داشته باشیم باید اهداف و برنامه‌ها شتاب بیشتری داشته باشد. معاون رییس جمهوری در خصوص اینکه باید برای این اهداف در دوران پساتحریم منتظر برنامه ششم بود یا خیر؟ گفت: برنامه ششم با توجه به واقعیت‌های موجود در دست تهیه است و چند ماه طول می‌کشد تا تهیه بشود و از سال 1395 لازم‌الاجرا خواهد بود.

در این میان باید به اقدام مناسب اتاق بازرگانی تهران در ارائه برنامه های دوران پساتحریم تبریک گفت.  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران ضمن ابراز شادمانی بخش خصوصی از چنین اتفاق بزرگی، تلاش می‌کند در راستای ساماندهی فضای اقتصاد پساتحریم و کمک به توسعه کشور، اقدامات زیر را به عنوان مسولیتی مهم و سرنوشت‌ساز به انجام برساند.

ما اعتقاد داریم در دوران پساتحریم نیاز به سه سطح از روابط وجود دارد:

اول: دستگاه‌های اجرایی با توجه به اداره اقتصاد کشور در دوران سخت تحریم‌ها، ساختاری متفاوت از نیازهای امروز اقتصاد کشور پیدا کرده‌اند.  برهمین اساس بازنگری در شیوه مدیریت‌ها و جلوگیری از بروز سوء‌مدیریت‌ها در چنین روزهایی به شدت احساس می‌شود. اقتصاد در دوران پساتحریم به طور حتم فضایی پرنشاط، پویا و توانمند نیاز دارد که در سایه تغییر روش‌ها از اقتصاد بسته و فرسوده به اقتصادی بانشاط می‌تواند چنین مهمی را مهیا سازد.  بنابراین سطح اول نیازهای اقتصاد پساتحریم، بازنگری در شیوه‌های مدیریتی و نظام اداری کشور است.

دوم: جامعه اقتصادی بین‌المللی با توجه به تحریم‌های ظالمانه طی تمامی سال‌های گذشته، شناخت دقیقی از پتانسیل‌ها و توانمندی‌های اقتصادی ایران ندارد. به همین دلیل امروز نیاز است تا تلاش‌های مشترک و وسیعی برای شناساندن توانمندی‌ها و امکانات اقتصاد ایران به جامعه اقتصادی جهانی صورت گیرد. بنابراین در سطح دوم بازتعریف جایگاه اقتصاد ایران در دل اقتصاد جهانی رسالت بخش خصوصی است.

سوم: با توجه به اداره اقتصاد کشور در محیطی نسبتاً بسته و البته با محدویت‌های تحریم‌های سال‌های گذشته، بخش خصوصی و بدنه تولید کشور از فضای اقتصاد بین‌المللی فاصله گرفته است. به همین جهت نیاز دیگر اقتصاد پساتحریم بازسازی فضای روابط بین بخش خصوصی ایران و اقتصاد جهانی و هم سطح سازی دانش اقتصادی میان اقتصاد ایران و اقتصاد جهانی است. برهمین اساس سطح سوم نیازهای اقتصادی کشور در دوران پساتحریم، افزایش دانش بخش خصوصی متناسب با جامعه جهانی است.

برهمین اساس اتاق تهران تلاش می‌کند طی زمان‌بندی کوتاه‌مدت و میان‌مدت اقدامات زیر را در جهت بهره‌برداری مناسب از فضای اقتصادی پساتحریم صورت دهد:

یک: تاریخ اقتصاد ایران و اقتصاد بین‌المللی نشان داده است که در چنین مقاطع حساسی، فعالیت‌های بخش خصوصی می‌تواند زمینه‌ساز توسعه روابط اقتصادی بین کشورها باشد. برهمین اساس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با راه‌اندازی مراکز مختلف مشاوره‌ای از جمله «کمیته جذب سرمایه‌گذاران خارجی» تلاش می‌کند در دوران پساتحریم نقش فعال و موثری را در روند جذب مشارکت‌های اقتصادی خارجی و سرمایه‌گذاران بین‌المللی به کشور برعهده گیرد. همچنین اتاق تهران با توجه به سطح گسترده روابط خود با سفارتخانه‌های کشورهای مختلف جهان تلاش می‌کند با برگزاری نشست‌های مشترک زمینه‌های انتقال فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران را به سرمایه‌گذاران بین‌المللی مهیا سازد.

دو: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران به سرعت اقدام به شناسایی گلوگاه‌ها و موانع توسعه کسب‌وکار در کشور می‌کند. برهمین اساس گزارش‌های فنی اتاق تهران از موانع تولید در اختیار نهادهای اجرایی برای ساماندهی این وضعیت در دوران اقتصاد پساتحریم قرار می‌گیرد. همچنین اتاق تهران به عنوان نماینده بخش خصوصی آمادگی دارد تا با تشکل کمیته‌های مشترک همراه با حضور دستگاه‌های اجرایی کشور اقدام به ارائه راهکاریی برای تسهیل شرایط سرمایه‌گذاری در دوران پساتحریم کند.

سه: امروز اقتصاد ایران بیش از هر دوره تاریخی دیگر نیاز به اجماع، همراهی، همدلی و توجه به تحلیل‌های کارشناسی دارد. به همین دلیل اتاق تهران با همفکری جامعه اقتصاددانان و دانشگاهیان کشور اقدام به برگزاری نشست‌های تخصصی مشترک در جهت تدوین استراتژی‌های اداره اقتصاد در دوران پساتحریم می‌کند. نتیجه این نشست‌ها و بحث‌های کارشناسی به صورت گزارش‌های مدون در اختیار دستگاه‌های اجرایی کشور قرار می‌گیرد.

چهار: به طور حتم تجارت و تولید در دوران پساتحریم نیاز به آموخته‌های تازه‌ای دارد. برهمین اساس اتاق تهران تلاش می‌کند با جلب مشارکت نهادهای بین‌المللی، در جهت افزایش سطح توانمندی جامعه اقتصادی ایران برای استفاده از فرصت‌های دوران پساتحریم گام بردارد. نیاز به آموزش، فهم مفاهیم توسعه‌ای در اقتصادهای رو به رشد، اطلاع از قوانین و مقررات بین‌المللی و همچنین روش‌های مذاکره مدرن و موثر خواسته‌ای اجتناب‌ناپذیر است. اتاق تهران تمامی توان خود را در جهت برگزاری دوره‌های آموزشی و انتقال چنین مفاهیمی به جامعه اقتصادی کشور به کار می‌گیرد.

امروز فصل جدیدی در اقتصاد ایران گشوده شده است. بخش خصوصی کشور ضمن آنکه خوشحالی و شور خود از چنین دست آورد قابل ستایشی را پنهان نمی‌کند، آگاهانه سعی می‌کند تا نقش ماندگاری بر تابلوی درخشان اقتصاد ایران برای فردای فرزندان این سرزمین ثبت کند. تا رسیدن به چنین روزی نباید از پا ایستاد.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: