به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

محسن بهرامی ارض اقدس، عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت : در جلسه رؤسای کمیسیون اتاق بازرگانی تهران که با حضور مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، مقرر شد کلیه کمیسیون‌ها پیشنهادات خود را برای شرایط پساتحریم اعلام کنند. وی افزود: در این جلسه مقرر شد تا برنامه‌هایی که مهم است و دولت باید در این حوزه به اجرا بگذارد تنظیم کرده و در نشستی که در آینده‌ای نزدیک با معاون اول رئیس جمهور برگزار خواهد شد، بصورت مکتوب به ایشان تقدیم شود.

کارشناسان تاجران در سه سال گذشته در خصوص لزوم برنامه ریزی دولت و بخش خصوصی برای دوران پساتحریم تأکید کرده اند.  رئیس جمهوری در ضیافت افطار با اصحاب رسانه و مطبوعات تأکید کرد: دولت از ماه ها قبل برای نحوه استفاده مطلوبتر از امکاناتی که پس از دوره تحریم فراهم خواهد شد، برنامه ریزی کرده است. پیشتر نیز رضا ویسه در این خصوص گفت دولت دو برنامه مکتوب برای پساتحریم دارد. یک برنامه در چارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی و یک برنامه هم در قالب برنامه ششم توسعه در حال تدوین است.

در این میان هر چند صدای مطالبات بخش خصوصی بلندتر شده است اما مشارکت آنها در برنامه ریزی و مدیریت پساتحریم حوزه ای است که نیاز به تحرک بیشتر دارد. از این روست که کارشناسان تاجران از تصمیم اتاق بازرگانی مبنی بر ارائه پیشنهادات کلیه کمیسیون ها برای شرایط پساتحریم استقبال و حمایت می کنند. ارائه اینپیشنهادات مکتوب از طریق معاون اول رئیس جمهور به سیاستگذاران دولت می تواند مقدمه خوب و مؤثری باشد. محسن جلال پور، رئیس جدید اتاق بازرگانی ایران، نیز اخیرا گفت: در هشتمین دوره اتاق بازرگانی ایران به‌دنبال اعتلای جایگاه بخش خصوصی واقعی و به‌ویژه اتاق بازرگانی ایران است. جلال‌پور افزود: برای آمادگی کشور در شرایط بعد از تحریم، دفتر پساتحریم در اتاق بازرگانی دوره هشتم تشکیل می‌شود. 

دوران پساتحریم دورانی ناآشنا برای ملت و نظام است. چند دهه تحریم های ظالمانه به نوعی ما را از روند متداول تجارت و بازرگانی بین المللی دور نگاه داشته است. از سوی دیگر اقتصاد کلان کشور به واسطه رفع تحریم ها با تغییر پارادایم قابل توجهی مواجه خواهد شد. به همین دلایل است که مشارکت و همفکری همگانی میان کارشناسان اقتصادی و فعالان کسب و کار لازم و حیاتی است. 

امیدواریم کمیسیون های اتاق پیشنهادات مکتوب خود را با توجه به حوزه تخصصی خود به گونه ای ارائه کنند که نه تنها راهکارهای عملی ارائه دهد بلکه دامنه مطالبات بخش خصوصی را گسترده تر کند. قبول مسئولیت مدیریت دوران پساتحریم از سوی بخش خصوصی نیز باید بخشی از این پیشنهادها باشد. دولت به تنهایی نخواهد توانست برای پساتحریم برنامه ریزی کند و یا آن را به نحوی بهینه مدیریت کند.

پدرام سلطانی، نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران، درباره آینده اقتصاد کشور و حضور خصوصی‌های توانمند در اقتصاد پس از دوران تحریم، به خبرنگار خبرگزاری موج اظهار کرد: درواقع دوران پساتحریم، دوران جنبش و جوشش فعالان بخش خصوصی در اقتصاد است و اتاق بازرگانی به‌عنوان پارلمان و مجمع تشکل‌های خصوصی، سکان‌داری این جنبش را باید بر عهده بگیرد. سلطانی همچنین تاکید کرد: برای رسیدن به یک نقطه معقول در اقتصاد و البته با کمک خصوصی‌ها، باید تصمیم‌گیری‌های کلانی در اقتصاد اتخاذ شود.

دوران پساتحریم را چه کسی مدیریت کند؟ دولت؟ بخش خصوصی؟

افق پساتحریم پس از لوزان

تلاش تاجران در خرداد ماه برای بسط گفتمان اقتصادی

اقتصاد مقاومتی، اقتصاد پساتحریم

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: