به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

آیا فعالان اقتصادی و بخش خصوصی از روند مذاکرات هسته ای و تیم دیپلماسی حمایت لازم را به عمل آورده اند؟

بخش خصوصی در ایران فراز و نشیب های فراوانی در تاریخ معاصر کشور داشته است. کارشناسان و پژوهشگران علل متعدد و مختلفی برای این پدیده متصورند اما با تمام کاستی ها و محدودیت ها این بخش و فعالان اقتصادی در مقاطع مختلف نشان داده اند که مراحل بلوغ و تکامل را در همین محدودیت ها طی می کنند. هر چند هنوز تا رسیدن به جایگاه مؤثر خود در عرصه سیاست گذاری و اجرایی راهی طولانی در پیش است اما در همین چند سال اخیر نشانه هایی از توانایی ها و انسجام نسبی این گروه در مقاطع مختلف به چشم خورده است. 

اتاق های بازرگانی و در رأس آنها اتاق های تهران و ایران نیز در همین مسیر تکاملی گام بر می دارند و هر چند به اعتقاد برخی از فعالان هنوز پارلمان بخش خصوصی نماینده بخش خصوصی واقعی نیست اما نشانه های امیدوارکننده ای از بهبود این روند را نیز شاهد بوده ایم.

اگر به دو یا سه سال گذشته برگردیم می توانیم در مقاطعی نقش تعیین کننده فعالان اقتصادی و اتاق های بازرگانی را حتی در جریانات و رویدادهای سیاسی کشور مشاهده کنیم. نمونه بارز این مشارکت در تصمیم گیری ها تغییر و بسط گفتمان اقتصادی در یک سال منتهی به انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم بود.  حضور کاندیداهای ریاست جمهوری در اتاق بازرگانی و اهمیت گفتمان اقتصادی در این دوره از انتخابات قابل انکار نیست.   تلاش کارشناسان و فعالان اقتصادی برای کمک به دولت برای اصلاح سیاست های ناکارآمد و ارائه راهکارهای مناسب از دیگر نقاط مثبت این روند تکاملی است.

از سوی دیگر در خلاء وجود احزاب متشکل و منسجم سیاسی، اتاق بازرگانی هر چند که رسالتی سیاسی ندارد، نشان داد که بسیار منسجم تر و منظم تر از بسیاری دیگر از نهادها و تشکل ها و احزاب سیاسی عمل کرده است.  انتخابات اتاق بازرگانی در حالی برگزار شد که تشکل ها و ائتلاف های موجود برنامه های مشخصی برای بهبود رویکردها و سیاست گذاری ها ارائه کردند. این مهم را حتی در فعالیت های احزاب سیاسی نیز کمتر می بینیم. مرام نامه های ائتلاف هایی که در انتخابات اتاق شرکت کردند در مجموع روشن و واضح بود و برنامه های آنها نیز شامل جنبه های عملی و اقدامات اجرایی می شد. 

اجماع اقتصاددانان و فعالان اقتصادی به خصوص در یکی دو سال گذشته افق های تازه ای را در گفتمان اقتصادی کشور باز کرد. برنامه ریزی برای دوران پساتحریم و نحوه مدیریت آن مورد توجه قرار گرفت و این روزها بیصبری برای دریافت خبر بزرگ توافق نهایی بیش از گذشته است.  در عین حال به نظر می رسد توجه فعالان اقتصادی بیشتر به آینده معطوف است و کمی از اینکه چگونه این یکی دو قدم باقیمانده را برداریم فاصله گرفته است.  تغییر در رویکردهای سیاسی کشور به خصوص از جانب دولت نیازمند پیگیری و حمایت فعالان اقتصادی است. درست است که به نظر می رسد اراده سیاسی نظام و مقام معظم رهبری در دستیابی به توافقی مطلوب است اما این روزها شاهد سنگ اندازی هایی هستیم که ممکن است آینده بخش خصوصی را در زیر مجموعه آینده نظام و کشور به مخاطره بیاندازد. 

اگر بخواهم روشن تر بگویم، به نظر می رسد بخش خصوصی بعد از پیگیری های مستمر در شناساندن تحریم ها به عنوان یکی از ریشه های اصلی بحران اقتصادی کشور و مطالبه رفع تحریم ها از طرق حل مناقشه اتمی این روزها دست روی دست گذاشته و منتظر است تا دولت توافق نهایی و فرصت های دوران پساتحریم را به آنها هدیه بدهد.  فعالان اقتصادی در این مقطع باید بیش از پیش فعال باشند و ضمن بالا بردن سطح آگاهی عمومی در خصوص چالش ها و فرصت های پیش رو از حمایت تیم مذاکره کننده و روند رسیدن به توافق نهایی لحظه ای کوتاهی نکنند. 

سید حمید حسینی اخیرا به این نکته اشاره کرد که جا دارد ما نیز در اینجا مجددا متذکر شویم. حسینی گفت: ریاست جدید اتاق ایران تاکنون برنامه های اتاق آینده را اعلام نکرده (همانطور که اتاق تهران اقدامی نکرده) و فقط خبر از تأسیس یک دفتر برای دوران پساتحریم داده است که اقدام شایسته‌ای است ولی مهمتر از تاسیس دفتر برای پساتحریم حمایت و موضع گیری از طرف بخش خصوصی در ضرورت لغو تحریم ها و بیان آثار مخرب و فلج کننده تحریم برای اقتصاد کشور دارد که مورد توجه قرار نگرفته و اتاقها کمکی به تیم مذاکره کننده در این رابطه نکرده اند و فقط در صدد بهره برداری از این فرصت هستند.

کارشناسان تاجران در عین حال که از دیدگاه های هیئت رئیسه جدید اتاق استقبال می کنند اما تذکر آقای حسینی را هم بسیار به جا می دانند.  این تذکر نه تنها به اتاق هاست بلکه همه ما به عنوان فعالان اقتصادی باید تمام توان خود را در به ثمر رسیدن تلاش های دیپلماتیک به کار گیریم.  فرصت ها به سراغ ما نخواهند آمد، ما باید فرصت ها را ایجاد کنیم.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: