به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

محسن جلال‌پور با اکثریت آرا به عنوان رئیس اتاق ایران برگزیده شد. پدرام سلطانی، مسعود خوانساری، محمدرضا انصاری و غلامحسین شافعی نواب رئیس اتاق ایران انتخاب شدند. حسین پیرمؤذن، خزانه دار و کیوان کاشفی منشی اتاق بازرگانی ایران انتخاب شدند. 

رئیس جدید اتاق بازرگانی ایران با اشاره به برنامه‌های جدید خود برای اتاق، گفت: در هشتمین دوره اتاق بازرگانی ایران به‌دنبال اعتلای جایگاه بخش خصوصی واقعی و به‌ویژه اتاق بازرگانی ایران است. محسن جلال‌پور افزود: برای آمادگی کشور در شرایط بعد از تحریم، دفتر پساتحریم در اتاق بازرگانی دوره هشتم تشکیل می‌شود.

کارشناسان تاجران ضمن تبریک به هیئت رئیسه اتاق بازرگانی و آرزوی موفقیت برای آنها و همه فعالان اقتصادی به خصوص از پیشنهاد مبتکرانه جلال پور مبنی بر تشکیل دفتر پساتحریم استقبال می کنند.

چندی پیش در مقاله ای این سؤال را مطرح کردم که دوران پساتحریم را چه کسی مدیریت کند؟ دولت؟ یا بخش خصوصی؟  در حدود دو سال گذشته لزوم برنامه ریزی برای دوران پساتحریم بارها جسته و گریخته توسط برخی از فعالان اقتصادی و اتاق بازرگانی تهران مورد تأکید قرار گرفته بود اما ذهنیت عمومی با در نظر گرفتن شرایط مزمن تحریمی و چشم انداز نامطمئن رفع تحریم ها چندان پذیرای آن نبود و این مهم در اولویت برنامه ریزی فعالان اقتصادی، دولت و یا وزارتخانه ها و نهادهای مربوطه قرار نگرفت. اما پس از تفاهم لوزان و ملموس تر شدن احتمال رفع تحریم ها در ماه های اخیر تحرکی سازنده در ذهن فعالان اقتصادی ایجاد کرده است و شاهد تبلور افکار و تبادل اندیشه ها در مسیر برنامه ریزی لازم برای این دوران هستیم. در عین حال سامان دادن به این راهکارها و دستیابی به یک برنامه ریزی جامع با مشارکت فعالان اقتصادی بخش خصوصی و سیاستگذاران دولت حیاتی به نظر می رسد.

بسیاری از کارشناسان و فعالان اقتصادی بر این باورند که دوران پساتحریم می تواند دورانی طلایی برای بخش خصوصی باشد. دولت نیز در خصوص میدان دادن به بخش خصوصی و واگذاری اقتصاد به بخش خصوصی و دست کشیدن از تصدی گری اقتصادی وعده های بسیاری داده و البته قدم های مثبتی هم در این راه برداشته است، هر چند که دراز است ره مقصد و ما نو سفریم.  اما در مورد مقوله برنامه ریزی و مدیریت دوران پساتحریم هماهنگی و همکاری نزدیک دولت و بخش خصوصی لازم است.  دوران پساتحریم به منزله حیات جدیدی برای ملت ایران است.  به قول محمد فاضلی، معاون مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری،  همه آنها که واقعیات نظام بین‌الملل و ناسازگاری‌های گفتمان سیاست خارجی ایران و عرصه بین‌المللی را عامل بروز بحران‌ها تلقی می‌کنند، در فردای حصول و عملی شدن توافق، باید راهکارهایی برای اصلاحات درونی ارائه کنند و دولت‌ها نیز شجاعت درافتادن با شبکه گسترده نیروهای منتفع از ناکارآمدی را در خود بپرورند. بدین سان، دنیای پساتوافق و پساتحریم، عرصه دیگری از حیات ایرانی با ملزومات اندیشه‌ای متفاوتی خواهد بود. اتفاقاتی در ذهن‌ها و نگرش‌ها رخ خواهد داد که خود موتور محرک تغییرات بزرگ‌تری خواهند شد.

دو سال پیش در چنین روزهایی شاهد تب و تاب رقابت های انتخاباتی بودیم و این موضوع برای فعالان اقتصادی جذابیت ویژه ای داشت چراکه برای اولین بار در طول چند سال پیش از آن شاهد تحولی چشمگیر در گفتمان اقتصادی بودیم. این تحول را هادی حدادی در سرمقاله ای که در دنیای اقتصاد به چاپ رسید به عنوان پیروزی بخش خصوصی در تغییر گفتمان اقتصادی تعبیر کرد. حرکت منسجم بخش خصوصی و فعالان اقتصادی در تعیین، ارائه و پیگیری مطالبات خود و تعیین اولویت های کاری پارلمان بخش خصوصی که تأکید ویژه ای بر رفع تحریم ها دارد نمونه هایی از تلاش های موفق در این زمینه است. 

اتاق بازرگانی تهران هم در مقاطع مختلف پیشگام مطرح کردن برنامه ریزی برای پساتحریم بود. بررسی الگوی تجاری ایران در دوران پساتحریم به ابتکار مجیدرضا حریری و دعوت یحیی آل اسحاق از شرکت های ایرانی برای آماده شدن برای پساتحریم نمونه هایی از این اقدامات است.  امروز هم هیئت رئیسه اتاق بازرگانی و در رأس آن محسن جلال پور از تعهد اتاق بازرگانی نسبت به ائتلای جایگاه بخش خصوصی می گویند. تشکیل دفتر پساتحریم هم از جهت هم اندیشی و هم افزایی و همچنین از جهت تسهیل امور می تواند بسیار مؤثر و موفق عمل کند. 

نمونه موفق مشارکت بخش خصوصی و فعالان اقتصادی با دولت را در تهیه بسته سیاست های اقتصادی برای خروج غیرتورمی از رکود دیدیم. البته اخیرا شش اقتصاددان در نامه ای سرگشاده توصیه های مکملی تحت عنوان نسخه غیر تورمی رکودزدایی به دولت ارائه کردند. این نوع هم افزایی ها باید تقویت شود و در همین مسیر است که تشکیل دفتر پساتحریم می تواند نقشی کلیدی برای تسهیل برقراری این ارتباطات حیاتی میان فعالان اقتصادی و کارشناسان بخش خصوصی و سیاست گذاران دولتی ایفا کند. 

جای خوشوقتی است که رضا ویسه اخیرا اعلام کرد که دولت برنامه مکتوب و مدونی برای پساتحریم دارد و برنامه دومی هم در چارچوب برنامه ششم توسعه در حال تدوین است. نقش دفتر پساتحریم به خصوص در ارتباط با شورای اقتصاد و 30 گروه کاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی بسیار حیاتی خواهد بود. بخش خصوص نیز باید نقطه نظرات و توصیه های خود را به شکلی مدون و سیستماتیک با سیاستگذاران در میان بگذارد. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: