به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

دومین همایش دیپلماسی تجاری با محوریت پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی، سه‌شنبه پنج خرداد ماه، با استقبال گسترده فعالان اقتصادی، اساتید و صاحب‌نظران حوزه تجارت گذشته برگزار شد. در این همایش، موانع و مشکلات پیوستن ایران به سازمان جهانی تجارت و راهکارهای تسریع الحاق ایران به این سازمان توسط سخنرانان و حاضران در نشست به بحث گذاشته شد و در دو پانل تخصصی مورد بررسی قرار گرفت. سید حامد واحدی، عضو هیات رییسه و خزانه‌دار اتاق تهران، به عنوان نخستین سخنران پشت تریبون رفت و از ضرورت‌های الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی سخن گفت.

به گزارش سایت خبری اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران، واحدی با تاکید بر لزوم حضور پررنگ‌تر ایران در عرصه تجارت جهانی گفت: «در سال‌های گذشته، رقابت شدیدی میان کشورها برای پیوستن به این سازمان وجود داشته است. این رقابت و الحاق به این نهاد بین‌المللی از آن جهت یک موفقیت تلقی شده و حائز اهمیت به نظر می‌رسد که توسعه و تجارت ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند.» او افزود: «از سال 2005 که کارگروهی برای بررسی وضعیت الحاق ایران به این سازمان تشکیل شد، ایران هنوز نتوانسته به سازمان جهانی تجارت بپیوندد. دیدگاهی وجود دارد و آن این است که تشدید تحریم‌ها مانع دستیابی به این هدف شده باشد. به هر روی سازمان تجارت جهانی یک سازمان اقتصادی و سیاسی است و پروتکل‌های سیاسی بر آن اثر گذار است. به نظر می‌رسد اگر تنش‌های بین‌المللی ایران کاهش پیدا کند، فرآیند الحاق نیز با سرعت بیشتری انجام شود.» این عضو هیات رییسه اتاق تهران در ادامه «وجود تعرفه‌های بالا» را به عنوان یکی دیگر از موانع پیوستن به تجارت جهانی برشمرد و عنوان کرد که انتظار این است که دولت این موانع را برطرف کند. او در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «ارزش صادرات ایران در سال 2014 به 88 میلیارد دلار رسیده است که با این حساب، 47 صدم درصد صادرات در جهان را به خود اختصاص داده است. سهم واردات ایران نیز 3 دهم درصد کل واردات جهان را شامل می‌شود.» واحدی با اشاره به رتبه بین‌المللی ایران در شاخص‌های کسب و کار این پرسش را مطرح کرد که آیا کاهش تعرفه‌ها راهی جز این دارد که وضعیت فضای کسب و کار بهبود پیدا کند و دست دولت از اقتصاد کوتاه شود؟

او به مسئولیت‌های فعالان اقتصادی و اتاق‌های بازرگانی در این زمینه اشاره کرد و افزود: «برنامه اتاق در دوره هشتم این است که صرفا به عنوان مشاور، ظاهر نشود و به عنوان یک مطالبه‌گر خواهان واگذاری امور به بخش خصوصی باشد.» واحدی همچنین گفت: «الحاق ایران به سازمان جهانی تجارت، به ثبات اقتصادی کشور کمک می‌کند و راه ورود به بازارهای جهانی را هموار می کند. ضمن اینکه چنانچه قوانین این سازمان بر تجارت را در کشور حاکم کنیم، فسادهای مالی و اقتصادی نیز کاهش می یابد. مزیت دیگر الحاق به این سازمان نیز این است که دیگر کسی یک شبه برای فعالان اقتصادی قانون وضع نمی‌کند، و سطح کیفی تولیدات با استانداردهای جهانی منطبق می شود.»

در این همایش که به همت انجمن علمی بازرگانی و با همکاری اتاق تهران برگزار شد، پس از سخنان هیات رئیسه اتاق تهران دو پانل تخصصی نیز با حضور اساتید دانشگاه در حوزه تجارت و امور بین‌الملل برگزار شد که با مشارکت فعال و حضور پررنگ فعالان اقتصادی و دانش‌پژوهان مواجه شد.

مقالات مرتبط:

دیپلماسی اقتصادی - تجربه موفق برزیل

دیپلماسی تجاری و فضای کسب و کار

گزارش مخاطرات جهانی و رقابت پذیری داووس

نقش وزارت امور خارجه در دیپلماسی تجاری

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: