به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در چند روز آینده طی یک رأی‌گیری در هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران رئیس جدید اتاق مشخص می‌شود. ریاست پارلمان بخش خصوصی سمت مهمی است و به همین دلیل این انتخابات حائز اهمیت است.  اهمیت این تصمیم گیری بر هیچیک از فعالان اقتصادی پوشیده نیست. با توجه به مشکلات و معضلات اقتصادی موجود و فرصت هایی که با تداوم مذاکرات و توافق های هسته ای رخ خواهد داد ریاست پارلمان بخش خصوصی در مسیر گذار به دوران پساتحریم بسیار پر مسئولیت خواهد بود.

یک رئیس ایده آل چه شاخص هایی باید داشته باشد؟  جمع بندی نظرات مخاطبین وبسایت تاجران و هم اندیشی برخی از همکاران و فعالان اقتصادی در فهرست زیر خلاصه شده است. طبیعتا شاخص های دیگری هم می توانند مطرح باشند اما در این مقطع به ذکر این موارد بسنده می کنیم و از شما دعوت می کنیم نظرات خود را برای انتخاب بهترین گزینه با ما و سایر همکاران در میان بگذارید.

دانش وسیع و تجربه کاری طولانی مدت در خصوص کسب و کار و نظام بنگاه داری.  این مورد برای هر مقطع زمانی شاخصی بدهی است اما در این مقطع زمانی و با در نظر گرفتن پیچیدگی چالش های اقتصادی کشور اهمیت بیشتری پیدا می کند.

تجربه و دانش تجارت بین المللی.  یکی از عوامل اصلی موفقیت در بازسازی اقتصادی کشور استفاده هوشمندانه از فرصت های جدیدی است که با لغو تدریجی تحریم ها در چند ماه آینده با پیشرفت مذاکرات هسته ای بروز خواهد کرد. رئیسی که به تجارت بین المللی احاطه داشته باشد می تواند رهبری بخش خصوصی را برای جذب موفق سرمایه گذاران برای یافتن بازارهای جهانی برای محصولات و خدمات ایرانی به شکلی موفق در دست بگیرد. 

مهارت در ارتباطات. رئیس اتاق ایران باید بتواند در تعامل با جامعه فعالان اقتصادی داخلی و بین المللی منافع جامعه فعالان کسب و کار و مطالبات بخش خصوصی را در سطوح مختلف دولت مطرح کند و پیگیر آنها باشد.

قاطعیت سیاسی. رئیس اتاق ایران برای موفقیت در این سمت باید همچنین بتواند از قابلیت ها و توانایی های مختلف نهادهای سیاستگذار و حلقه های تصمیم گیری و اجرایی در دولت و حاکمیت به نفع جامعه فعالان اقتصادی و بخش خصوصی بهره ببرد.  

انعطاف پذیری. یک رئیس موفق اتاق ایران باید انعطاف پذیر باشد و بتواند در مواقع لزوم تغییرات و اصلاحات سریع را منطبق با شرایط اقتصادی اعمال کند.  آنچه پیش روی ما قرار دارد، علاوه بر معضلات اقتصادی موجود، چشم انداز فرصت ها و چالش های جدیدی است که مدیریتی خلاق و مجرب می طلبد تا در سریعترین زمان بهترین تغییرات را اعمال نماید. 

تعهد به حفظ منافع جامعه کسب و کار و بنگاه های اقتصادی. به نظر بدهی می آید اما در کنار انعطاف پذیری یک رئیس مطلوب این شخص باید همواره منافع فعالان اقتصادی و بخش خصوصی را در نظر داشته باشد.

بصیرت و دانش خصوصی سازی و تعهد به آن. اگر فرض را بر این بگذاریم که اقتصاد ما به سمت بازسازی حرکت می کند، باید به شدت و سرعت در مسیر خصوصی سازی حرکت کند.  رئیس اتاق ایران باید قویا به اهداف خصوصی سازی پایبند باشد و با بصیرت کافی بخش خصوصی را در مسیر اهداف خصوصی سازی رهنمون باشد. 

ذکاوت اقتصادی.  یک رئیس مطلوب برای اتاق باید نسبت به مسائل پیچیده اقتصادی اشراف داشته باشد.

تواضع. هوش و ذکاوت از خصلت های مهم و مطلوبند اما اقتصاد کار فردی نیست و یک رئیس خوب باید از محدودیت دانش و تجربه خود آگاه باشد و نظر کارشناسان را در موارد لازم جویا شود.

وجدان کاری. رئیس اتاق ایران به عنوان یکی از رهبران اقتصادی کشور باید به شعائر اخلاقی مزین باشد و الگوی صداقت و درستکاری برای سایر فعالان اقتصادی باشد.

مدیریت و رهبری. موفقیت رئیس اتاق ایران در نحوه مدیریت او در تعیین اهداف و حرکت در مسیر دستیابی به آن اهداف است.    

امیدواریم با مشارکت خود خصلت های لازم دیگر را یادآور شوید. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: