به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

این مطلب را آقای عادل طاهرخانی، نماینده و عضو سابق پارلمان جهانی جوانان و اتاق بازرگانی قزوین برای وبسایت تاجران ارسال کرده اند. با تشکر از حمایت ایشان از بسط گفتمان اقتصادی

جوان مغز پویا و محرک جامعه است و می تواند در راه توسعه و ارتقاء سطح قدرت جامعه ی خود با ابداعات و ابتکارات و جرثومه ی جسارت ها و قدرت بالای ریسک که باید در مسیر منطقی خود هدایت شود و تحت تعلیمات خردمندان جامعه قرار گیرد ، موثر باشد.

عقیده ی برخی از منتقدان بر وجود اتاق بازرگانی جوانان این است که جوانان هم می توانند در اتاق بازرگانی واحدی که در کشور وجود دارد حضور داشته باشند و در روند توسعه ی اقتصادی کشور مداخله کنند و توان و استعداد خود را در این حوزه ابراز نمایند، اما آنچه که مشهود است در پاسخ به این دوستان باید گفت: اولا حضور قدرتمند پیشکسوتان که هرگز پند خردمندانه ی حضرت حافظ خوشایندشان نبوده است که : چون پیر شدی حافظ از میکده بیرون رو ، جهت استمرار حضور خود گاهاً آیین نامه ها را نیز تغییر داده اند و از این حیث مجال حضور برای جوانان فراهم نیست، دوما ً استقلال بخشی به جوان موجب تعامل موثر با بزرگان خواهد بود . ثالثاً اصلا قرار نیست اتاق بازرگانی جوانان در امور مربوط به اتاق بازرگانی کشور مداخله و یا موازیکاری کند بلکه تمرکز فعالیت آن بیشتر راجع به مباحث اشتغال و اقتصادیجوانان و بحث آموزش و حمایت خواهد بود.  رابعاً جوانان به دنبال انحصار طلبی نبوده و روح مشارکت را بیشتر پذیرا هستند و ارزش والاتری برای دموکراسی و برابری قائلند.

هدف از تشکیل اتاق بازرگانی جوانان اولا بحث آموزش و ثانیا حمایت های لازم جهت حضور در بازار و حفظ استمرار این حضور است که از این جهت منافع ذیل محقق خواهد شد:

تشویق خود اشتغالی جوانان

وقتی عرصه  برای حضور در مشارکتهای اجتماعی و اقتصادی برای جوانان فراهم شود و انگیزه ی دخالت در حوزه های مدیریتی تشکل صنفی خاص برای ایشان مهیا شود اشتیاق به حضور در این حوزه منجر به اشتغال آفرینی ایشان خواهد بود و نیز مدیریت این اتاق و رایزنی های بعدی ، سیاست های دولتی را بر مبنای نیاز سنجی این قشر پیش خواهد راند.

کاهش هزینه های دولت

رونق و اثر بخشی به این اتاق کاهش هزینه های دولت را در پیش خواهد داشت به شکلی که فرآیند اتخاذ تصمیمات راجع به این حوزه دموکراتیزه شده و پس از بررسی های علمی و عملی در اختیار قوای سه گانه قرار خواهد گرفت.

شناسایی بازارهای جدید

با توجه به روحیه ی تنوع طلبی و اشتیاق ماجراجویی اندیشه های عملگرای جوانان با تشکیل فضای معقول و امن برای توسعه ی تجارت انگیزه های لازم را برای این رشد آماده کرده که می تواند حضور ایران را در بازراهای ناشناخته و جدید تضمین کند .

ارتقاء سطح تجارت

با دانش به روز و فعالیت های خلاقانه ی این نسل ، ضمن بها دادن به تلاش ایشان و کنترل آن با تصویب قوانین مناسب ، که می تواند علاوه بر کنترل نمودن فعالیت ها در مسیر توسعه ی پایدار و ارتقاء سطح روابط تجاری هدایت کرده تا از این طریق سطح مشارکت جامعه را نیز افزایش داده و بیشتر به اهداف توسعه ایی کشور نزدیک شویم.

حاکمیت دموکراسی اقتصادی

اولین عنصر بسط دموکراسی اقتصادی ، اصل  مشارکت می باشد . با رسمیت بخشیدن به حضور جوانان که خیل عظیمی از افراد موثر در جامعه می باشند ، می توانیم با حضور متخصصانه و پور نشاط ایشان بستر بازار را برای مشارکتهای بعدی فراهم کرده تا بستر دموکراسی را در اقتصاد فراهم آوریم.

توسعه تجارت الکترویک

جوانان بسیار سریع تر و با رغبت بیشتری در پی استفاده از دانش جدید و استفاده از تکنولوژی در امور اجرایی خود هستند و باور دارند که استفاده از تکنولوژی مانع پیشرفت و منفعت نیست و نیز در راستای توسعه ی زیرساخت های تجارت الکترونیک مشارکت و سرمایه گذاری خواهند داشت.

علی الحال باید اذعان داشت که جوانان مدیران بعدی کشور و خادمان آتی ملت هستند که می بایست با بها دادن به ایشان و قرار دادن در زیر چتر حمایت بزرگان آینده ی کشور را تضمین کرده و ضمن آموزش اصول اخلاق حرفه ای به دانش به روز ایشان احترام گذاشته تا با تعاملی خردورزانه مسیر را برای همگام شدن برای توسعه ی کشور هموار کنیم.

اگر از جوانان علاقمند اتاق بازرگانی هستید می توانید به فیسبوک جوانان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران بپیوندید و در این موارد بیشتر گفتگو کنید. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: