به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

ماه گذشته مقام‌های صندوق ضمانت صادرات اعلام کردند ضمانت‌نامه‌های این صندوق مورد پذیرش گمرک قرار می‌گیرد. رئیس گمرک هم بر پذیرش این ضمانت‌نامه‌ها تاکید دارده ولی در عمل مشکل حل نشده و مراجعه کنندگان به گمرک با در بسته مواجه می شوند. اکنون چندین سال است که مطالبه فعالان اقصادی از گمرگ این بوده که ضمانت‌نامه های صندوق ضمانت صادرات برای کالاهای ورود موقت (که بعد از پردازش مجدد صادر می شود) را بپذیرند ولی برغم پیگیری‌های وزیر صمت و نظر مساعد وزیر اقتصاد، هنوز این مهم به درستی اجرایی نشده است.

صندوق ضمانت صادراتتسهیلات صادرات روی دیگر سکه تسهیلات تولید است ولی شاهدیم که همزمان با انزوای اقتصادی و سیاسی کشور، حجم صادرات نیز کاهش یافته است. بررسی آمار تجارت خارجی برای سه ماه نخست سال نشان می دهد که صادرات کالاهای غیر نفتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 45 درصد کاهش داشته است، و بر همین اساس حجم تجارت خارجی کشور در بهار امسال حدود 14 میلیارد دلار بوده که از این مقدار، رقم صادرات غیرنفتی شش میلیارد دلار است که حاکی از نصف شدن درآمد صادراتی کشور نسبت به سال گذشته است. به عبارت دیگر، در سه ماهه نخست سال، 22 میلیون تن کالا به ارزش 6.3 میلیارد دلار صادر شده که در مقایسه با 11 میلیارد دلار سال قبل نشان دهنده کاهشی 45 درصدی به لحاظ وزنی، و افتی 44 درصدی به لحاظ ارزی است.

در سه ماهه نخست سال جاری، بیشترین صادرات ایران به ترتیب به کشورهای چین، عراق، امارات، افغانستان و ترکیه بوده است که سهم چین از صادرات ایران حدود 29 درصد، عراق 23 درصد، امارات 15 درصد، افغانستان حدود 8 درصد و ترکیه 4 درصد بوده است.  به گفته رئیس کل گمرک، علت کاهش 87 درصدی صادرات به ترکیه در5 ماه نخست سال که منجر به سقوط این کشور از سومین مقصد صادراتی ایران به پنجمین شد، بسته شدن کامل مرزها میان دو کشور در دو ماه نخست سال، و کاهش 29 درصدی به چین نیز به دلیل شیوع ویروس کرونا بوده است. سید مهدی میراشرفی می‌گوید بر اساس آمارها روند کاهشی صادرات از اواخر خرداد ماه کند شده و در حال بازگشت به روال عادی است. 

چین به عنوان نخستین مقصد صادراتی کشور در دو ماه نخست امسال پذیرای 4.3 میلیون تن کالای ایران به ارزش حدود 2 میلیارد دلار بوده که همانطور که گفته شد نسبت به مدت مشابه سال قبل حاکی ازکاهشی 29 درصدی از لحاظ ارزش، و کاهشی 43 درصدی از نظر وزن کالاهای صادر شده است. عراق در میان کشورهای همسایه بزرگترین خریدار کالاهای ایرانی است، با این حال، صادرات 1.1 میلارد دلاری ایران به عراق در دو ماهه نخست سال جاری نشان دهنده کاهشی 39 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.  از سوی دیگر، امارات توانسته با افزایشی 19 درصدی از نظر ارزش و افزایش 34 درصدی از نظر وزنی سهم خود از صادرات ایران را ارتقاء دهد و عنوان سومین مقصد صادراتی ایران را از آن خود کند. افغانستان نیز با این که در سال جاری از نظر وزنی دریافت کننده 3 درصد کالای بیشتری از ایران بوده است، از نظر ارزشی صادرات به آن کشور 8 درصد کاهش یافته است. 

سال گذشته میزان تجارت خارجی ایران 85 میلیارد دلار بود، اما افت صادرات در نخستین ماه های سال جاری و درحالی که دولت بیش از گذشته به درآمدهای ارزی حاصل از صادرات غیر نفتی نیاز دارد حاکی از وضعیتی است که صادارت کشور ممکن است در سال 99 با آن روبرو شود. به رغم خوش بینی حسین مدرس خیابانی، سرپرست وزارت صمت مبنی بر این که صادرات غیر نفتی امسال با وجود همه مشکلات تحریم ها و شیوع کرونا به 42 میلیارد دلار خواهد رسید، پیش بینی پدرام سلطانی این است که در سال 99 حجم صادرات ایران در مقایسه با سال گذشته 10 تا 12 میلیارد دلار کاهش خواهد یافت.  از این منظر، سلطانی سناریوی دولت برا ی افزایش صادرات غیر نفتی را غیرواقع بینانه خوانده است.    

کاهش صادرات، به ویژه به کشورهای همسایه، منجربه منفی شدن تراز تجاری کشور به میزان 1.3 میلیون دلار و کاهش درآمد های ارزی شده است. در این شرایط انتظار این بود که دولت تعامل سازنده تری با صادرکنندگان داشته باشد ولی متاسفانه با فرافکنی و تهمت‌زنی، بیش از پیش صادرات را دشوار کرده است. به گفته حسین سلاح ورزی  تلاش های غیراصولی دولت برای بازگرداندن ارز ناشی از صادرات ممکن است منجر به کناره گیری بازگشت ناپذیر برخی از فعالان اقتصادی اصیل ، خوشنام و با آبرو ازمیدان صادرات شود که  در این صورت با افت چشمگیر صادرات غیر نفتی درماه های پیش رومواجه خواهیم بود.

بیشتر بخوانید:

صادرات با اعمال شاقه

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: