به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

پیش از انتخابات مجلس دهم، سایت تاجران در کنار دیگر فعالان و رسانه های اقتصادی طی چندین نظرسنجی اولویت های مجلس دهم را از دیدگاه فعالان دلسوز اقتصادی  مطرح کرد. در آن زمان نظارت و ضمانت اجرای برجام، پیشبرد صلح و ثبات در منطقه، خصوصی سازی واقعی، تسهیل جذب سرمایه‌گذاری خارجی و مبارزه با فساد مالی، از سوی فعالان اقتصادی مورد توجه بود. چهار سال از آن زمان می‌گذرد. مجلس دهم چه دستاوردی در این موارد داشت؟ لازم نیست در اینجا شرح مصیبت بدهیم اما ناگفته پیداست که مجلس دهم نتوانست چندان توجهی به اولویت‌های بخش خصوصی و پیش‌نیازهای اقتصاد رقابتی توجه کند.

عقلانیت تجارتاکنون در آستانه انتخابات دیگری قرار داریم با این تفاوت که گفتمان سیاسی کشور از گفتمان توسعه و تعامل فاصله گرفته و اقتصاد بار دیگر قربانی سیاست شده است. برجام که پیام آور صلح و دوستی بود امروز به ممیز خودی و غیر خودی تبدیل شده و کسانی که شعار را به شعور ترجیح می‌دهند، انقلابی بودن را در محکوم کردن گفتمان عقلگرایانه خلاصه می‌کنند. برغم این دشواری‌ها و برغم سد نظارت استصوابی، فعالان بخش خصوصی باید اولویت‌ها و پیش نیازهای رشد اقتصادی را گوش زد کنند و نامزدهای انتخابات مجلس را با محک عقلانیت اقتصادی بسنجند.

فعالان بخش خصوصی باید از زاویه اولویت‌های اقتصادی به سنجش کارنامه نامزدهای مجلس بپردازند و با این رویکرد، لیست مورد حمایت خود را ارائه دهند. این لیست نه بر اساس جناح بندی‌های سیاسی، بلکه باید با توجه به میزان درک و حمایت یک نامزد از اولویت‌های توسعه پایدار و پیش نیازهای اقتصاد رقابتی تنظیم شود. قرار گرفتن سیاست در خدمت اقتصاد شعاری بود که دولت و حامیانش در مجلس سر دادند و بر اساس آن رای مردم را از آن خود کردند، ولی اکنون که این شعارها به دست فراموش سپرده شده، جا دارد فعالان بخش خصوصی تلاش کنند نمایندگانی را به خانه ملت بفرستند که سیاست‌ورزی را با سیاست‌زدگی، و اقتصادمحور بودن را با پوپولیسم اشتباه نگیرند و قهرمانانه به خودی گل نزنند!

اطلاعیه اتاق بازرگانی ایران را در 22 بهمن چهار سال پیش به خاطر دارید؟ در آن بیانیه چنین آمده بود: مایه افتخار است که در چهارمین دهه استقرار جمهوری اسلامی در ایران، تدبیر مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی تعلق گرفته است؛ اقتصادی توانمند و مردم سالار که ایران را در جایگاه برتر خاورمیانه خواهد نشاند. همچنین جای خوشحالی است که در آستانه سی و هفتمین بهار آزادی، دولت تدبیر و امید توانست صلح طلبی ایرانیان را به جهانیان اثبات کند و سنگلاخ تحریم ها را از مسیر شکوفایی اقتصادی ایران کنار بزند. مجموع این هدایت ها و تدبیرها، یادآور مسوولیت عظیم بخش خصوصی کشور در پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی و ایجاد فصلی نو در اقتصاد ایران است. اقتصادی که با اتکا به شکوفایی توانمندی های داخلی و تعامل سازنده با اقتصاد جهانی، شاخص رفاه ملی را ارتقا داده و اشتغال پایدار را برای نسل فرزندان انقلاب به همراه خواهد داشت.

رقابتآیا امروز ما در منطقه از جایگاهی برتر برخورداریم؟ آیا در مسیر شکوفایی اقتصادی قرار گرفته ایم؟ شاخص رفاه ملی مان ارتقا داده شد؟ یا اشتغال پایدار برای نسل فرزندان انقلاب فراهم کردیم؟ همه می دانیم که جامعه ما فاقد نظام حزبی متشکل است و نامزدهای انتخاباتی بدون هیچ هرینه‌ای، چه سیاسی و چه اقتصادی و یا اجتماعی، وعده می‌دهند. در فضایی که مساعد پوپولیسم شده باید نگران این وعده ها و خیال پردازی‌ها باشیم. به یاد داشته باشیم که اقتصاد را دستورات اداری خلق الساعه و سیاست‌های حمایتی غیرقابل توجیه شکوفا نمی‌کند. اشتغال را بنگاه‌های مستقل ایجاد می‌کنند نه سازمان های دولتی. از این رو نمایندگانی که به تائید فعالان اقتصادی می‌رسند، باید مبارزه با انحصار اقتصادی و تصدی‌گری‌های دولت در اقتصاد را در اولویت کاری خود قرار دهند.

فعالان اقتصادی باید موارد عملی را در کارنامه نامزدهای انتخابات مجلس پیدا کنند که نشان از حمایت واقعی آنها از اصلاحات اقتصادی دارد، مواردی همچوت: تلاش برای افزایش شفافیت و مسئولیت پذیری نهادهای حکومتی، تعامل با بخش خصوصی در حوزه سیاست‌گذاری، حذف موانع اداری و مقررات دست و پاگیر، حمایت از کسب و کارهای مستقل و استارتاپ ها و غیره. در بخش دیپلماسی تجاری هم مسئله جذب سرمایه خارجی، ایجاد تسهیلات برای دسترسی به زنجیره ارزش جهانی و الحاق کشور به موسسات تجارت بین المللی همچون سازمان تجارت باید مد نظر باشد.

آیا چنین نماینده ای را می شناسید؟ در زمانی که ما از مجلس نهم به مجلس دهم رفتیم حدود 60 درصد نمایندگان تغییر کردند و انتظار اتاق بازرگانی از زبان علاء الدین میر محمد صادقی این بود که مجلس دهم بیش از مجلس نهم با اتاق بازرگانی و صاحب نظران اقتصادی مشورت کند و از نظرات مردم و بخش خصوصی استفاده کند تا تصمیماتی که می گیرد از پختگی و مصلحت بیشتری برخوردار شود.  آیا چنین شد؟ آیا موانع سرمایه گذاری رفع شد؟ آیا خروج غیرتورمی از رکود به نتیجه مطلوب رسید؟  آیا تورم قوانین از بین رفت؟ بروکراسی های زاید و مانع توسعه حذف شد؟ قوانین تجارت، کار، تأمین اجتماعی و مالیات بازنگری و اصلاح شدند؟  آیا توانستیم از چارچوب های برنامه توسعه قبلی خارج شویم و به یک برنامه ریزی منطقه ای دست یابیم که به اعتقاد محمد مهدی بهکیش لازمه اش اختصاص منابع به مناطقی است که از نظر توسعه و تولید برای صادرات در اولویت است؟

اقتصاد سیاستفعالان بخش خصوصی کدام نماینده و نمایندگانی را به مجلس می فرستند؟  بیایید به بخش خصوصی به عنوان یک حزب بنگریم. اگر چنین حزبی وجود داشت، از کدام نماینده یا نمایندگانی حمایت می کرد؟ شعار «اصلاح طلب، اصوالگرا، دیگه تمومه ماجرا» تنها یک شعار سیاسی نیست و تا بیانگر انباشت مطالباتی است که هرگز از سوی هیچ جناحی به آن توجه کافی نشد. فعالان بخش خصوصی نباید انتخابات مجلس را صحنه نبرد حزب مورد علاقه خود ببینند و بعد از پیروزی یک جریان بر جریان دیگر شاد و یا ناراحت شوند. اساس بر این است که برای فعالان اقتصادی، این حزب و یا آن حزب نباید ملاک باشد. چه اصلاح طلب، چه اصولگرا، چه تعادلی، چه بهاری و ... هر که می خواهد رای بخش خصوصی را بگیرد باید کارنامه اقتصادی اش، نحوه برخوردش با بخش خصوصی، دیدگاه های اقتصادی اش و... در راستای ایجاد یک اقتصاد رقابتی باشد.  حزب فقط حزب بخش خصوصی!

از این رو به نظر می رسد، اینک که همه جناح ها لیست انتخاباتی ارائه می کنند، اتاق های بازرگانی هم باید لیست انتخاباتی خود را ارائه دهد. اتاق بازرگانی با سیاستگذاران نشست های فراوان داشته و همیشه بر محورهای اقتصادی تأکید کرده است. آیا زمان آن نرسیده که اتاق به پاخیزد و با قاطعیت بیشتر لیستی پیش روی رای دهندگان قرار دهد و نشان دهد که برای کدام یک از نامزدها، مصالح اقتصادی کشور در اولویت قرار دهد؟ و برای کدام نامزد، مسیر توسعه و شکوفایی اقتصادی با مسیر تنش زدایی و تعامل همراه می شود؟ پیشتر هم گفتیم که تعیین سرنوشت بخش خصوصی تنها به دست خود بخش خصوصی است. میزان رأی ملت است اما اتاق بازرگانی باید به ملت بگوید کدام راه را برای سرنوشت روشن اقتصاد خود می‌تواند انتخاب کند.

اتاق بازرگانی و انتخابات مجلس دهم

چه کسی از منافع بخش خصوصی واقعی دفاع می کند؟

چرا سیاست در خدمت اقتصاد قرار نگرفت؟  

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: