به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

حمایت از تولیدکننده داخلی بدون حمایت از صادرکننده میسر نخواهد شد، ولی شاید بهترین حمایتی که دولت می تواند از صادرکننده بکند، کاهش مداخله گری ها می باشد. در این راستا باید لغو ناگهانی مراسم روز ملی صادرات از سوی وزیر صمت را به فال نیک گرفت و به جای اینکه فعالان اقتصادی منتظر قدردانی دولت از صادرکنندگان بمانند، اتاق بازرگانی باید مستقلا وارد این عرصه شود و با استاندارهای اقتصاد رقابتی، صادرکنندگان برتر را انتخاب کرده و مورد تجلیل قرار دهد.

شافعیبه گفته رئیس اتاق بازرگانی ایران، ابتدا قرار بوده که مراسم روز ملی صادرات امسال بطور کامل توسط اتاق ایران برگزار شود ولی بعدا مسئولان اتاق متوجه شده اند که حدود 60 درصد کار توسط وزارتخانه انجام شده! جناب شافعی افزوده «همه کارها و هماهنگی‌ها برای برگزاری این نشست انجام شده بود که متوجه شدیم وزارتخانه تصمیم گرفته این مراسم در اواسط آبان برگزار شود. این حرکت از ابتدای تعیین چنین روزی در تقویم ملی کشور بی‌سابقه است...»

غلامحسین شافعی و بسیاری از فعالان اقتصادی نسبت به لغو ناگهانی مراسم روز ملی صادرات اعتراض کرده اند، ولی باید توجه داشت که تصمیم وزارت صمت، تنها نمادی تلخ از نحوه تعامل دولت با بخش خصوصی است که در آن، صادرکننده باید بطور منفعلانه منتظر تصمیمات خلق الساعه دولت باشد. متاسفانه سال گذشته شاهد بسیاری از این تصمیمات ناگهانی و مخرب بودیم. همانطور که کیوان کاشفی اشاره کرده، سال گذشته در پی نوسانات بازار ارز و وضع ممنوعیت صادرات بسیاری از کالاها و وضع تعرفه بر آنها، شاهد بروکراسی‌های اداری و موازی‌کاری‌ها بودیم، ولی برای حفظ بازارها و افزایش صادرات غیر نفتی، این سوء مدیریت ها و مداخله گری ها باید پایان یابد.

حریریلغو ناگهانی مراسم روز ملی صادرات هرچند بی سابقه بوده، ولی شاید چندان هم دور از انتظار نباشد. مجیدرضا حریری، رئیس اتاق مشترک ایران و چین معتقد است تا زمانیکه بخش خصوصی به دریافت جوایز دولتی دلخوش کند و تا زمانیکه فعال اقتصادی، نوع فعالیتش را بر اساس تشویقها، رانتها و مزایای اهدایی انتخاب نماید، (و نه بر اساس مهارت، مزیت و یا توانمندی های خود)، حتما اختیار را به میزبان داده و میزبانی که قرار بوده مفتخرش کند، حق دارد در مورد زمان مراسم اهدای افتخار نیز تصمیم بگیرد.

مجیدرضا حریری و برخی دیگر از فعالان اقتصادی پیشنهاد کرده اند که اگر اتاق بازرگانی میخواهد نماینده بخش خصوصی واقعی باشد، بهتر است مستقلا، از فعالان حوزه صادرات قدردانی کند و در این قدردانی، رشته فعالیت های مختلف را در نظر بگیرد و رقابت اقتصادی و ملاک های کیفی را مبنا قرار دهد.

اتاق های بازرگانی در راستای تلاش و پیگیری مطالبات بخش خصوصی واقعی از حاکمیت شکل گرفته اند و در این راستا، اتاق ایران باید رهبری گفتمان اقتصاد رقابتی را پیش ببرد. همانطور که در جریان انتخابات اتاق نهم نیز تاکید داشتیم، اتاق در مقام پارلمان بخش خصوصی واقعی باید به گونه ای مطالبه گر، و نه سهم خواه، با دولت وارد تعامل و گفتگویی جدی شود و بر شفافیت و مقابله با انحصار تاکید کند. ولی واقعیت این است که تعامل با دولت به هیچ وجه کافی نیست و اتاق باید به روش های مختلف، قدرت و استقلال خود را افزایش دهد. انتخاب و تجلیل از صادرکنندگان نمونه که متعهد به استاندارهای اقتصاد رقابتی بوده و فرزندان خلف بخش خصوصی واقعی هستند، گامی کوچک در این راستاست. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: