به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

بازرگانی تجارتدر اولین روزهای آغازین فصل پائیز 98، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با 132 رای موافق، 78 رای مخالف و 8 رای ممتنع به کلیات طرح تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی رای موافق دادند. بدین ترتیب، دولت تا آخر امسال، وزارتخانه جدیدی را که اختصاصا مسئول امور تجاری و بازرگانی کشور است تشکیل خواهد داد. نمایندگان موافق طرح تفکیک وزارت صمت، به مسئله تجارت در شرایط کنونی کشور و نیز مسئله کنترل بازار قیمتها تاکید کرده اند، ولی در مقابل، نمایندگان مخالفان به بزرگ شدن دولت و افزایش رانت های صادرات اشاره می کنند. ولی باز هم مثل همیشه، مهمترین تصمیم گیری های حوزه تجارت و بازرگانی، بدون حضور کارشناسان اقتصادی و فعالان بخش خصوصی واقعی صورت گرفت.

وبسایت تاجران نظرات چند تن از صاحبنظران و فعالان اقتصادی را در خصوص تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی جویا شد که در ادامه توجه خوانندگان را به برخی از این نظرات جلب میکنیم:

حریریمجید رضا حریری، رئیس اتاق ایران و چین

با توجه به مداخله گری دولت در اقتصاد، تفکیک جواب مناسب تری است، ولی در شرایط مطلوب، قرار باید بر کم شدن وزارتخانه ها باشد

مجیدرضا حریری در پاسخ به سوال وبسایت تاجران می گوید: طی پنجاه سال اخیر و پس از اینکه نفت نقش اصلی در اقتصاد ایران بازی کرد، بارها شاهد ادغام و تفکیک وزارتخانه های اقتصادی بوده‌ایم؛ وزارت تجارت و اقتصاد ، وزارت صنایع سنگین ، وزارت صنایع و معادن، وزارت صنایع، و آخرین آنها، وزارت صمت. در طی همه این سالها مشخص نیست قرار است چه کنیم و ظاهرا تشکیل نهاد و سازمان و وزارتخانه [به هدف تبدیل شده] بجای اینکه ابزاری برای رسیدن به اهداف معینی باشد، چون فاقد استراتژی هستیم و نمیدانیم قرار است چه مقدار از GDP از تولید (کشاورزی، صنعتی ، معدنی و...) حاصل شود و چه مقدار از خدمات (تجارت داخلی، تجارت فرامرزی، خدمات پولی و مالی، حمل و نقل و ترانزیت...). در نتیجه، تشکیل نهاد و سازمان، خود بجای هدف نداشته نشسته و دیگر ابزار نیست.  
باتوجه به علاقه مندی دولت مبنی بر دخالت در همه امور اقتصادی بنظر میرسد تفکیک در شرایط فعلی جواب مناسب تری است، هرچند که در شرایط مطلوب، قرار بر کوچک شدن دولت و کم شدن وزارتخانه ها باشد.

لاهوتیمحمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران

در برنامه‌ریزی‌ های وزارت بازرگانی، صادرات و واردات باید در خدمت تولید صادرات محور قرار گیرد

محمد لاهوتی در گفتگو با ایلنا، تشکیل وزارت تجارت و بازرگانی را ضروری می داند و تاکید می کند، اهدافی که در ادغام وزارت صنعت و معدن با وزارت بازرگانی (که عملا آنها نیز حاصل ادغام چهار وزارتخانه بودند) تعیین شده بود، متاسفانه امروز هیچکدام محقق نشده است... لاهوتی در حساب توئیتر خود خاطرنشان کرده که در برنامه‌ریزی‌ و شکل‌گیری وزارتخانه جدید، باید صادرات و واردات به عنوان دو بال تجارت خارجی، در خدمت تولید صادرات محور قرار گیرد تا آینده اقتصاد کشور تضمین ‌شود. وی معتقد است بزرگ و یا کوچک شدن دولت ها ارتباطی به تعداد وزارتخانه ها ندارد، بلکه سیاستگذاری های کلان کشور و اجرا دقیق آنست که دولت را به سمت کوچک سازی سوق میدهد.

سوریدکتر داوود سوری، استاد اقتصاد

دولت بیشتر به کنترل بازار از طریق چیزی شبیه مراکز تهیه و توزیع نظر دارد

داوود سوری در پاسخ به سوال وبسایت تاجران می گوید: به طور حتم تشکیل این وزارتخانه با افزایش هزینه های دولت همراه خواهد بود. اما اینکه در حال حاضر چه کسری در امر تجارت خارجی وجود دارد که فقط با تشکیل این وزارتخانه حل می شود را نمیدانم. از فحوی مطالب بر می آید دوستان بیشتر به کنترل بازار از طریق چیزی شبیه مراکز تهیه و توزیع که قبلا وجود داشت نظر دارند و بیشتر نگاه تدارکاتی به تنظیم بازار دارند که می خواهند تشکیلات بزرگتر و منسجم تری برای آن تدارک ببینند. فکر نمی کنم موضوع دغدغه صادرات باشد، [بلکه دغدغه] بیشتر توزیع کالاست.

شریعتیعلی شریعتی، عضو‌ هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران

اساسا تفکیک این ساختار و ساختارمند کردن نظام تجارت خارجی کشور امری صحیح است

علی شریعتی در پاسخ به سوال وبسایت تاجران می گوید: اساسا تفکیک این ساختار و ساختارمند کردن نظام تجارت خارجی کشور امری صحیح است، کما اینکه در این چند سال با اجرای طرح انتزاع و اجرا توسط افراد نابلد کشاورزی، بلاهای جبران ناپذیری به کشور وارد شد که از این حیث در صورت مسولیت پذیری فرد مطلع نه از جنس مشاور و مجلس، امکان امید به آینده مطلوب ساختاری هست. اما در خصوص چرایی تشکیل این وزارتخانه که از سوی قوه قانون گذار کشور مورد استناد قرارگرفت، با کمال تاسف باید گفت وقتی تشخیص نمیدهند که مشکلات فعلی قیمت کالا متاثر از تورم مزمن نظام پولی بانکی است و با بگیر و ببندهای تعزیراتی ۴۰ سال نتوانستیم کنترلی داشته باشیم، نگران میشویم که دوباره دنبال غضنفر رفته ایم نه رونالدو.

علیپورمهدی علیپور، عضو هيات رئيسه اتحاديه صادركنندگان كالاهای صنعتی و معدنی

اگر قرار است اتفاق مثبتی در اقتصاد بیافتد، بايد كوچك سازی شود. واگذاری كارها به بخش خصوصی بهترين راهكار است

مهدی علیپور در پاسخ به سوال وبسایت تاجران می گوید: بسياری از مشكلاتی كه اكنون در حوزه صنعت و تجارت ديده می شود محصول ناكارآمدی در تصميمات غير كارشناسی است، يك زمان به اشتباه دو وزارتخانه يكی شد، اما اشتباه فاحش تر می تواند جداسازی مجدد باشد. تازه بعد از سالها يك ذره فهميدند كه بايد چه كار انجام بدهند فكر می كنند كه با كنترل قيمت می توان بازار را كنترل كرد و از اين رو علاقه به جداسازی وزارتخانه دارند، اگر قرار است اتفاق مثبتی در اقتصاد بیافتد، بايد كوچك سازی شود. واگذاری كارها به بخش خصوصی بهترين راهكار است حتی بعضی از كارهای وزارتخانه جداسازی وزارتخانه سر درگمی مجددی برای بخش خصوصی و توليد و تجارت تا سالها درست خواهد كرد. تكليف بسياری از كارها تا مشخص شود زمان زيادی از دست می دهيم، آن هم در شرايط حساس كنونی و تحريم ها كه به چابكی احتياج داريم و زمان اهميت زيادی دارد.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: