به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

پنجمین دوره نمایشگاه بازسازی سوریه که اخیرا در دمشق برگزار شد، بار دیگر فرصتی برای تاکید بر روابط اقتصادی و تجاری با سوریه و استقبال از حضور شرکت های ایرانی در این نمایشگاه بود. در این رویداد، سفیر و رایزن اقتصادی ایران در سوریه با اشاره به همکاری های دو کشور، بر ضرورت سامان دهی تعاملات تجاری و اقتصادی بین تهران و دمشق تاکید کرد. همزمان، نشست روسای جمهور ایران، ترکیه و روسیه در آنکارا نیز فرصتی برای بررسی تحولات سیاسی سوریه و به گفته رئیس جمهورمان اتفاق نظر در نیاز به یکپارچگی و تمامیت ارضی سوریه و پایان دادن به مداخله نیروهای خارجی در آن کشور بود.

کاشفی سوریهبا فروکش کردن تدریجی شعله های جنگ در سوریه، رقابت کشورها برای حضور در بازسازی این کشور افزایش یافته. ما هم به حق، باید بازیگر مهمی در این رقابت ها باشیم. کیوان کاشفی، رئیس کمیته مشترک اقتصادی ایران و سوریه با اشاره به لزوم همکاری های ایران و سوریه در شرایط دشوار کنونی گفت مسائلی مانند ایجاد ارتباطات بانکی و مسیر ترانزیت زمینی کالا می‌تواند نقطه عطفی در رونق تبادلات تجاری دو کشور باشد...اما برغم این تاکیدها، سهم ایران از بازار سوریه تنها سه درصد است، درحالی که سهم ترکیه تقریبا سه برابر سهم ماست. ایران با سهم حدود سه درصدی از بازار سوریه، پس از ترکیه، چین، امارات، مصر، لبنان، کره‌جنوبی و روسیه در رتبه هشتم قرار دارد. 

با عنایت به لزوم حضور پر رنگ بخش خصوصی در همکاری های دوجانبه اقتصادی، بخش خصوصی ایران با اعزام هیات های متعدد تجاری به سوریه و ارائه راهکارها و پیشنهادات سازنده همواره تمایل خود را برای تعمیق روابط اقتصادی و مناسبات تجاری با سوریه اعلام نموده است. ماه گذشته، محمد رضا مودودی، سرپرست سازمان توسعه تجارت با ابراز امیدواری از ایفای نقش ایران به عنوان اصلی ترین بازیگر بازسازی سوریه گفت سازمان توسعه و تجارت به کمک مقامات مسئول در بازسازی سوریه تلاش می کند تا بهترین فرصت های سرمایه گذاری و تجارت را در اختیار سرمایه گذاران قرار دهد تا بتوانیم از سوریه برای تامین نیازهای داخلی کشور حداکثر استفاده را ببریم و این بازار به عنوان بازار تجارت همیشگی ایران باشد. عبدالناصر همتی نیز در ملاقات اخیرش با همتای سوری خود بر عزم و اراده سیاسی ایران در گسترش روابط اقتصادی و تجاری با سوریه تاکید نمود.

حضور 74 شرکت ایرانی و از آن میان 38 شرکت دانش بنیان در نمایشگاه اخیر بازسازی سوریه، تحول بسیار مثبتی بود. البته هرچند امیدهایی برای حضور بخش خصوصی واقعی ایران در بازارهای سوریه ایجاد شده، ولی تا وضعیت ایده آل، فاصله زیادی داریم. برای این منظور، تاکید بر رقابت واقعی اقتصادی باید در دستور کار باشد، تا بخش دولتی و خصولتی، حق بخش خصوصی را نخورند. هرچند قرارگاه خاتم الانبیا در کلان پروژه های زیرساختی تجربه زیادی دارد، ولی زمان آن فرا رسیده که شرایط حضور و کسب تجربه برای شرکت های خصوصی نیز در این حوزه فراهم شود. تسهیل حضور بخش خصوصی واقعی ما در سوریه می تواند آغاز خوبی برای این ظرفیت سازی ها باشد.

سوریه

باید توجه داشت که میزان صادرات غیرنفتی ایران به سوریه طی 10 سال اخیر روند نزولی طی کرده و بررسی ها نشان میدهد بیشتر صادرکنندگان کالا به سوریه کشورهای منطقه هستند، اما ما جایگاه قبلی خود را نیز از دست داده‌ایم. برخی از دلائل این روند نزولی را میتوان در مشکلات بانکی، حمل و نقل، بازاریابی و عدم شناخت از فرصت های سرمایه گذاری کشور مقابل دانست. در ضمن، اشکال کار در یک مشکل عمیق تر سیاست گذاری نیز هست. در واقع، ما توجه چندانی به برنامه درازمدت تجاری و حضور در زمان صلح در سوریه نداشته ایم و گویی که فقط توان کمک و مشاوره نظامی به کشورها را داریم و پس از پایان درگیری هم، دیگر بازیگران منطقه ای و بین المللی جای ما را می گیرند.

برای قدرت بخشیدن به حضور بخش خصوصی واقعی در بازارهای سوریه، تلاش ها برای تشکیل اتاق مشترک ایران و سوریه باید افزایش یابد. خوشبختانه کمیته مشترک اقتصادی ایران و سوریه تلاش های خوبی برای احداث مرکز تجاری ایرانیان در دمشق و ایجاد ارتباط تجاری با شهرهای مهم سوریه مانند حلب و رازقیه داشته و قدم بعدی تشکیل اتاق مشترک ایران و سوریه است. به گفته کیوان کاشفی،  رسیدن به سطح مبادلات تجاری تا یک میلیارد دلار در فاز نخست، از اهداف کمیته مشترک اقتصادی ایران و سوریه است. شایسته است در این راستا، اجرایی شدن توافق تعرفه آزاد ایران و سوریه نیز باید به سرعت پیگیری شود.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: