به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

ستاری استارت آپسورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفته که فعالان اقتصادی نباید در تقابل با استارت آپ ها قرار بگیرند زیرا این تلاش ها محکوم به شکست است و در عوض تنها کار اینست که روی این نسل استارت آپی جوان سرمایه گذاری کنند. ولی آیا واقعا فعالان بخش خصوصی در مقابل ایجاد و رشد استارتاپ ها مقاومت می کنند؟ اگر استارت آپ ها با قوانین و مقرارت دست و پاگیر مواجه نبودند، و اگر امنیت سرمایه گذاری با تصدی گری های دولتی به خطر نمی افتاد، آیا باز هم سرمایه گذاران خطرپذیر از ورود به بازار استارت آپ ها خودداری می کردند؟

بروکراسی اداری، قوانین کار و ورشکستکی که تناسبی با شرکتهای دانش بنیان ندارد، و تصدی گری های دولتی عاملی بوده که مانع از رشد اکوسیستم استارت آپی کشور شده.استارت آپی های دره سیلیکان شعاری دارند که میگوید «از شکست سریع نترس و سعی کن شکست برایت ارزان تمام شود.» این شجاعت در کار البته مستلزم وجود شرایط لازم برای ریسک کردن است و نبود فضای مناسب کسب و کار در کشور، مانع از استفاده حداکثری از ظرفیت های کارآفرینی کشور شده. البته برغم این موانع، از لحاظ تعداد استارت آپ ها، ما در رتبه 28 جهان هستیم که از این لحاظ از بیشتر همسایگان خود پیشتاز هستیم.

استارت آپ

سال گذشته، افشین کلاهی، رئیس مجمع تشکل های دانش بنیان ایران با اشاره به این موانع در حوزه فناوری گفت بروکراسی و تصدی گری باعث ایجاد چالش در حوزه استارت‌آپ‌ها شده است ولی متأسفانه گاهی شاهد تمجید فعالیت‌های استارت ازسوی کسانی هستیم که خود مانع از رشد شرکت‌های استارت‌آپی مانع‌تراشی می‌کنند. کلاهی با بیان اینکه متأسفانه بازار استارت‌آپی کشور در انحصار شرکت‌های خصولتی است، افزوده بود: این شرکت ها نقشی برای بخش خصوصی قائل نیستند و عرصه را برای فعالیت شرکت‌های نوپا دشوار کرده‌اند.

سورنا ستاری گفته باید اکوسیستمی درست کنیم که بخش خصوصی روی جوان‌ها به عنوان نیروهای اقتصاد دانش بنیان سرمایه‌گذاری کند. ولی باید توجه داشت که ایجاد این اکوسیستم مستلزم بهبود کلی فضای کسب و کار است. با توجه به اینکه عنصر کارآفرینی مهمترین موتور محرکه حوزه اقتصاد دانش بینان می باشد، اهمیت بهبود فضای کسب و کار برای استارتاپ ها مهمتر هم می شود. معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفته که اولویت دولت، سرمایه‌گذاری روی استارتاپ‌های حوزه تکنولوژی است، ولی باید یادآور شد که سرمایه گذاری بدون بهبود فضای کسب و کار و کوتاه کردن دست خصولتی به جایی نخواهد رسید. به یاد داریم که در گذشته، برخی از خصولتی ها با پوشش شرکت های دانش بنیان، از منابع صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کردند و این امر متاسفانه در ابعاد جدیدی قابل تکرار است.

آذری جهرمی استارت آپخوشبختانه طرح نوآفرین یا همان سند توسعه اقتصاد دیجیتالی با هدف حمایت از کسب و کارهای نوپا آغاز به کار کرده است و امید است که سایه دولت در این طرح کمتر سنگینی کند. طرح  نوآفرین با هدف تشویق و حمایت از کسب و کارهای نوپا در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است که بر اساس آن، هر شرکت خصوصی و تعاونی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات که کمتر از سه سال از تاریخ ثبت آن گذشته باشد با شرایطی مانند سرمایه حداکثری ۲۵۰ میلیون تومانی و درآمد کمتر از ۵۰۰ میلیون تومانی تا زمان سودآوری مورد حمایت قرار می‌گیرند. به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، قرار بر این است که در طرح نوآفرین، تسهیلاتی همچون معافیت مالیات و بیمه برای استارت آپ ها ایجاد شود و با احداث پارک اقتصاد دیجیتال، استارتاپ هایی که درآمد سالانه آنها به ۵۰۰ میلیون تومان برسد، بتوانند با استفاده از امکانات این پارک‌ها درآمد خود را به پنج میلیارد تومان برسانند.

همانطور که امیر ناظمی ، رئیس سازمان فناوری اطلاعات، یادآور شده، دولت همواره دوست دارد در امور کسب و کارها به شکل مستقیم ورود کند، به همین دلیل نیاز به سازوکارهایی است که میزان این دخالت را کنترل کند. وی با اشاره به اینکه در کشورهای دیگر نیز از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد استفاده می‌کنند اما با وضعیت فعلی ما فاصله دارد، افزود: زمانی که سایت ایران نوآفرین را ایجاد کردیم آن را به نظام صنفی واگذار کردیم که کمتر دولتی شود. ما حداکثر سهامی که برای دولت در نظر گرفتیم ۴۰ درصد بود و ادعا نداریم که این کار ۱۰۰ درصد به نتیجه می‌رسد اما به آن امیدوار هستیم.

حال باید منتظر ماند و دید وعده های دولت در خصوص عدم دخالت در طرح نوآفرین چقدر عملی می شود. مخلص کلام آنکه، روند حرکت سرمایه به طور ذاتی در پی امنیت است و از همین رو در حوزه ای همچون استارت آپ ها که نیازمند سرمایه گذاری های مخاطره آمیز هستیم، باید دولت در مقام تسهیل گر عمل کند و دستکم به خطرات موجود در این بازار نیافزاید.

بیشتر بخوانید:

ورشکستگی در قاموس استارت آپ ها نیست

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: