به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

امام خامنه ای تاجرانمقام معظم رهبری در دیدار با هیئت دولت با اشاره به ظرفیّت بخش خصوصی درمقابله با مشکلات اقتصادی تاکید کردند دولت های مختلف از این ظرفیت استفاده نکردند. آیت الله خامنه ای با اشاره به مطالبات و توصیه های بخش خصوصی، خواستار توجه جدی دولت به حرف های اتاق بازرگانی شدند. سوال اینجاست که چرا حتی با توصیه های مقام معظم رهبری، توجه لازم به بخش خصوصی و راهکارهای ارائه شده از سوی اتاق نمی شود؟

معضلات اقتصادی کشور ناشی از سالیان سال سیاستگذاری های غلط اقتصادی است و طبعا برای رفع این مشکلات باید سیاستگذاری های گذشته را تغییر داد. در این راستا توجه به بخش خصوصی واقعی به اندازه مبارزه با فساد اهمیت پیدا می کند زیرا که این دو لازم و ملزوم یکدیگرند. در واقع گذار از بسیاری از مشکلات اقتصادی که ناشی از تصدی گری حکومتی و فساد سیستمی است با خصوصی سازی واقعی امکان پذیر خواهد شد.

مقام معظم رهبری به اهمیت صحبت های فعالان بخش خصوصی با دبیر شورای عالی امنیت ملی اشاره کرده اند. این صحبت ها چه بوده؟ «کاهش سیطره دولت بر اقتصاد»، «اتخاذ تصمیمات ثبات آفرین و بلندمدت»، «عدم اتخاذ تصمیمات  غیر کارشناسی» و «برخورد علمی، اصولی و سیستمی با مشکلات شبکه‌ای» از جمله مطالبات همیشگی بخش خصوصی واقعی بوده و اکنون که رهبری نیز به طور خاص به مجموعه اتاق های بازرگانی اشاره کرده اند، جا دارد حمایت از بخش خصوصی از حد حرف فراتر برود.

شریعتمداری شافعی تاجرانعلاوه بر جدی گرفتن خصوصی سازی واقعی که باید به یک غایت اقتصادی بدل شود، دولت باید با جدیت بیشتری به تعامل با بخش خصوصی واقعی بپردازد و نمایندگان این بخش را در تیم اقتصادی  دولت و معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه به کار گیرد. متاسفانه سیاست های چند ماه گذشته دولت حکایت از این همراهی نداشته. اکنون هم که غلامحسن شافعی، رئیس اتاق ایران بر لزوم حذف ارز 4200 تومانی تاکید کرده، وزارت صمت، 75 قلم کالای دیگر را نیز مشمول دریافت ارز دولتی دانسته!

ما فعالان بخش خصوصی بارها گفته ایم که توجه به بخش خصوصی واقعی مستلزم تغییر پارادایمی است که طی آن حاکمیت، بخش خصوصی را نامحرم و غیرخودی تلقی نکند و بداند که تصدی گری حکومتی در شکلی حداقلی، و آزادی بازار در شکلی حداکثری به سود اقتصاد است. ولی باید اضافه کرد که به طور خاص در این مرحله، علاوه بر تغییر ذهنیت حاکمیت نسبت به بخش خصوصی، مبارزه با فساد و رانت خواری باید به طور جدی در دستور کار قرار گیرد. سالهاست که برخی گروه ها، از اقتصاد دولتی و خصولتی بهره برده و فربه شده اند و به راحتی از پای این سفره بلند نخواهند شد. متاسفانه ساز و کارهای لازم هم برای حفظ رانت ها تعبیه کرده اند و از همین روست که ما با یک فساد سیستمی روبرو هستیم.

مبارزه با فساد سیستمی تنها با چند ابلاغیه مسیر نخواهد شد بلکه درمان بیمار اقتصادی کشور تنها با جراحی اقتصادی عملی می شود. حتی شاید بکارگیری جراحی هم در اینجا تعبیر درستی نباشد زیرا این ذهنیت را ایجاد می کند که در یک اقدام فوری و کوتاه مدت، امکان خارج کردن غده بدخیم فساد وجود دارد. ولی به هر حال اگر مسئولان عالی رتبه به عمق بحران اقتصادی و تهدیدهای حیاتی ناشی از آن آگاه باشند، اراده سیاسی لازم برای برداشتن غده بدخیم فساد مهیا خواهد شد و در این راه همراهی بخش خصوصی واقعی و اتاق های بازرگانی بسیار کارساز خواهدبود.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: