به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

لحظه ای چشمانتان را ببندید و دمی به تلاطمات و تنش های چند ماهه اخیر در عرصه های اقتصادی و سیاسی و اجتماعی کشور فکر نکنید. ببینید آیا صدای اندیشه های سازنده ای که در جهان جاری است را می شنوید؟ اگر می شنوید، از خودتان بپرسید ما کجای این تحولات جهانی ایستاده ایم؟ برای همراهی با تفکرات، اقدامات و یا جریان های سازنده چه می توانیم بکنیم؟

روحانی تاجرانامیدواری دکتر روحانی نسبت به آینده صلح در منطقه و تمایل دولت به حداقل رساندن تنش های منطقه ای و بین المللی، طنین انداز خواسته ای است که فعالان بخش خصوصی واقعی و دلسوزان توسعه واقعی کشور داشته اند. جنگ و جنگ طلبی جریان سازنده نیست و توسعه پایدار اقتصادی از طریق تنش زدایی به دست نمی آید. اهداف برنامه ها و سیاست های توسعه محور داخلی بدون امتزاج با سیاست های تعاملگرایانه خارجی قابل دستیابی نیست. به یاد داریم که ریاست جمهوری در مراسم تحلیف خود نیز تأکید کرده بود تعامل سازنده نه فقط یک انتخاب آگاهانه، بلکه ضرورتی است که صلح و امنیت بین المللی در گرو آن است. به رغم این ادبیات، سوال این است که چه شده که این روزها عملا صدای جنگ طلبی و تهدید و زورآزمایی بلندتر از ترانه زیبای صلح و توسعه و رفاه شده؟ چرا وحدت ما در گرو مقابله با جنگ اقتصادی است و نه برای توسعه اقتصادی و رفاه اجتماعی؟

کمتر از دو ماه به روز جهانی صلح مانده است. این روز نمادین که در سراسر جهان گرامی داشته می شود هدف تقویت ایده صلح در درون کشورها و میان کشورها و ملت ها را دنبال می کند. ایران نیز به عنوان یکی از اعضای سازمان ملل متحد در سال 2015 م، آرمان های هفده گانه توسعه پایدار سازمان ملل را پذیرفت. شانزدهمین هدف این برنامه صلح، عدالت و نهادهای توانمند است. روز جهانی صلح امسال مصادف است با هفتادمین سال تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر که نتیجه بیداری جوامع بشری در پس فجایع جنگ جهانی دوم بود و برای نخستین بار حقوقی که تمام انسان ها مستحق آن هستند را به صورت جهانی بیان کرد.

بخش خصوصی برای صلح تاجرانجا دارد به آرمان شانزدهم صلح، عدالت و نهادهای توانمند توجه بیشتری کنیم و در راستای ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح حرکت کنیم. در این راستا یاری گرفتن از بخش خصوصی واقعی به عنوان یک نهاد توانمند برای تحقق آرمان صلح و توسعه ضروری است.

سال گذشته، کارشناسان تاجران مقالاتی در خصوص مفهوم صلح مثبت و اکوسیستم صلح از دیدگاه یوهان گالتونگ جامعه شناس نروژی ارائه کردند و شباهت های بالقوه آن را با نگاه برونگرایانه و مفهوم دیپلماسی اقتصادمحور دولت و وزارت امور خارجه برشمردند. دکتر ظریف در جلسه رای اعتماد خود گفته بود، با دیپلماسی اقتصادمحور، ایران ضمن توجه به درونزایی اقتصادی، به دنبال منطقه‌ای امن، قدرتمند، پیشرفته و با ثبات است و همکاری منطقه‌ای را ضرورتی اجتناب ناپذیر و مبنای صلح و ثبات قلمداد می کند. هر چند این دیدگاه با سطح انتظارات و مطالبات مردم همخوانی داشته و دارد، اما در عمل برخی گروه ها با اعمال سیاست ها و رویکردهای موازی و خارج از محدوده نظارت و یا کنترل وزارت امور خارجه دست به اقداماتی زدند با اهداف توسعه پایدار و صلح منطقه ای همخوانی نداشت.

پدرام سلطانی تاجراندر همان زمان و با تلاش های برخی از فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی به خصوص جناب سلطانی در مقام نائب رئیس اتاق، موضوع بخش خصوصی و جامعه مدنی برای صلح مطرح شد. وی با توجه به جامعه محور شدن اتاق های بازرگانی و ورود این نهادها به حوزه توسعه پایدار تأکید کرد: وقت آن است که جامعه مدنی و بخش خصوصی در کشورهای منطقه، در همین حد و اندازه ای که هستند، به غیبت جبری و تاریخی خود پایان دهند و برای حفظ صلح و توقف واگرایی و خصومت در این منطقه پا پیش نهند. مردم خاورمیانه، اعم از جامعه مدنی و بخش خصوصی، می توانند قواعد کهنه و تکراری بازی را در این منطقه بهم بزنند و طرحی نو در اندازند...

متاسفانه التهابات اقتصادی و اجتماعی مجال لازم را به بخش خصوصی نداده که فعالانه با جامعه مدنی وارد تعامل شود و در پروسه ای از پائین به بالا، در روند تنش زدایی و توسعه شرکت کند. ولی فعالان بخش خصوصی واقعی باید متوجه باشند که در میدان صلح و توسعه باید با ابتکار عمل پیش قدم شوند و در ارتباط مستقیم با مردم عادی، به آموزش و روشنگری بپردازند.

این روزها اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی بیشتر مورد توجه سیاستمداران و دولتمردان قرار گرفته اند اما متاسفانه دعوت از آنها برای مشارکت در جنگ اقتصادی است و نه توسعه پایدار! حال ما فعالان اقتصادی باید تصمیم بگیریم که آیا می خواهیم صلح آفرین باشیم یا در خدمت جنگ؟ یادمان نرود که جنگ تنها راه صیانت از نظام یا تمامیت ارضی نیست...

صلح مثبت

بخش خصوصی و صلح

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: