به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

جهانگیری تاجراندر حالی که خطر افزایش فشارهای بین المللی علیه ایران عزیز بیشتر می شود، مقام های کشور می گویند برای تحریم های احتمالی برنامه دارند و در این راستا از کمک ها و همکاری های بخش خصوصی سخن می گویند. قسمتی از این اظهارات برای آرام کردن جامعه و بازار است که عملکردی منطقی است ولی وقتی پس از یک دوره طولانی بی توجهی به بخش خصوصی واقعی، اکنون از همراهی این بخش برای مقابله با تحریمها سخن گفته می شود، باید به مسئولان یادآوری کرد که استفاده ابزاری از بخش خصوصی، جز قلب ماهیت کردن بیشتر این بخش و فربه تر کردن کاسبان تحریم نیست.

معاون اول رئیس جمهوری در همایش روز ملی صنعت و معدن اظهار کرد نفت خام ایران در بورس داخلی عرضه خواهد شد و بخش خصوصی می تواند به طور شفاف نفت بخرد و صادر کند. آقای جهانگیری تاکید کرده دولت برای ادامه فروش نفت در بازارهای جهانی برنامه ریزی های دقیقی کرده است. ولی دقیقا معلوم نیست اشاره جناب جهانگیری به کدام لایه از بخش خصوصی است زیرا همانطور که همکار محترم دکتر سلطانی هم یادآوری کرده، بخش خصوصی واقعى امكانات صادرات نفت خام را ندارد و دولت باید مراقب باشد باز به نام بخش خصوصى تجربه بدهكاران نفتى دولت دهم تكرار نشود.

رضا زندی تاجرانرضا زندی در مقاله «بورس و نفت صادراتی» به درستی اشاره کرده که تحريم فروش نفت ايران سه حوزه را تحت تاثير مستقيم قرار مي‌دهد. اول: علاوه بر شركت ملي نفت، فروش نفت خام ايران تحريم است. بنابراين اصل جنس زير تحريم است و نه فقط صادركننده آن، و بخش خصوصی هم امکان صدور نفت را نخواهد داشت. دوم: تحريم‌ها بر بيمه و حمل و نقل نفتكش‌ها تاثير مي‌گذارد و بخش خصوصي در این زمینه چالش های بیشتری از شركت ملي نفت خواهد داشت. سوم: تحريم، كانال پرداخت و انتقال پول نفت را مسدود مي‌كند. هر چند در اين حوزه شايد بخش خصوصي بتواند از طريق دور زدن برخی پروتكل‌ها، چابك‌تر از شركت ملی نفت ايران حركت كند ولی سابقه این موضوع، یادآور عملکرد شفاف بخش خصوصی واقعی نیست و عملا شرایط را برای کاسبی تحریم فراهم می کند.

سعید خوشرو، مدیر بین الملل شرکت ملی نفت ایران در گفتگو با رضا زندی گفته، بدلیل افزایش تقاضای داخلی میعانات گازی و باهمکاری شرکت پالایش و پخش،عرضه میعانات گازی در بورس انرژی را افزایش داده ایم و در هفته های آینده نیز چندبرابر می کنیم. البته این عرضه نباید با بحث فروش نفت برای صادرات اشتباه شود. خوشرو افزده عرضه میعانات گازی در رینگ صادراتی با تسویه ارزی از مدتها قبل انجام می شده که استقبالی نشده و هیچ معامله ای هم انجام نشده است.

شرکت ملی نفت تاجران

با توجه به وضعیت کنونی، سوال اینجاست که آیا اشاره آقای جهانگیری به شفافیت این است که عواید فروش نفت در سیستم بانکی رسمی و شفاف جریان داشته باشد و مبادله شود؟ ولی باید توجه به اینکه ارزش هر محموله نفت صادراتی (با احتساب یک میلیون بشکه نفت در هر نفتکش) دستکم چیزی بین 50 تا 70 میلیون دلار خواهد شد، آیا بخش خصوصی واقعی از توانایی لازم برای انتقال این میزان پول برخوردار است و آیا سازوکارهای بانکی لازم در این زمینه در دست است؟ بخش خصوصی چطور می تواند با چالش های فروش نفت در خارج مقابله کند و پول حاصل را به داخل منتقل کند؟ این تجربه ای بوده که ما در گذشته داشته ایم و به علت نبود سازوکارهای لازم، چیزی جز زنجانی ها دستگیرمان نشده.

بخش خصوصی باید با صدای بلندتری استقلال خود را از دولت اعلام کند و نسبت به بحث فروش و صادرات نفت شفاف سازی کند. در شرایط تحریم و  شدت گرفتن مشکلات معیشتی مردم، اتاق بازرگانی و بخش خصوصی واقعی باید مراقب باشند قربانی بازی های سیاسی نشوند و خود را هدف شایعات و حملات مردم عادی که از تحریم ها آسیب خواهند دید قرار ندهند.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: