به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

کاشفی خوانساری شافعی تاجراندر میان گزارشهای ناخوشایندی که از وضعیت زلزله زدگان غرب کشور به گوش می رسد، خبر همکاری اتاق ایران برای ساخت مدرسه در کرمانشاه باعث دلگرمی بود. هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه می گوید در جریان زلزله 136 مدرسه آسیب دید و اکنون اتاق ایران، بازسازی 39 مدرسه را تقبل کرده است. این اقدام اتاق، ضمن ابعاد انسان دوستانه و خیریه، نشان از چالاکی بخش خصوصی و جامعه مدنی برای اقدامات بازسازی و زیرساختی دارد. کیوان کاشفی، رئیس اتاق کرمانشاه گفته در جریان زلزله، اتاقهای بازرگانی سراسر  کشور بالغ بر ۴.۸ میلیارد تومان به مناطق زلزله زده کمک کردند.

متاسفانه روند خدمات رسانی و بازسازی در مناطق زلزله زده با کندی پیش می رود. عبدالرضا مصری نماینده مردم کرمانشاه با انتقاد از وضعیت کنونی زلزله ‌زدگان کرمانشاه اظهار کرده که اکنون دو ماه است 30 تا 40 درصد از مردم زیر چادر هستند. در حالی که در کوتاه مدت، دولت و نیروهای امنیتی باید با جدیت بیشتری به حال زلزله زدگان برسند، ولی راه حل اصلی در درازمدت این است که نهادهای مدنی و خیریه را تقویت کنیم و در ضمن پیگیری اقدامات زیر ساختی را به بخش خصوصی واگذار نمائیم.

جلیلی زلزله کرمانشاه تاجراناخیرا سعید جلیلی در بازدید از مناطق زلزله زده گفته، اینکه در کمتر از 3 ماه سپاه 8 هزار کانکس در اختیار مردم قرارداد قابل افتخار است (نقل از حساب توئیتر دکتر جلیلی). وقتی کشور در شرایط اضطراری است، واگذاری مسئولیت کمک های اضطراری به نیروهای مسلح منطقی به نظر می رسد و همه ما باید قدردان تلاش های عزیزانمان در این حوزه ها باشیم. ولی باید توجه داشت که این تلاش ها باید محدود به ماموریت های خدماتی ضربتی و اضطراری باشد و باید به سرعت از فاز عملیات اضطراری و حمایتی به فاز برنامه ریزی و کارهای زیرساختی درازمدت حرکت کرد و در این مسیر، تمرکز بر بخش خصوصی و واگذاری مسئولیت ها به این بخش بسیار حیاتی است.

تجربه ما و همه کشورها نشان داده که بخش دولتی، اعم از بازوی بروکراتیک یا بازوی نظامی، نمی تواند نقش چندان موفقی در تلاش های زیرساختی داشته باشد. البته این امر بسیار طبیعی است زیرا مسئولیت و تعریف این نهادها، پیگیری پروژه های زیرساختی در شکل عمومی نبوده و نیست. در ضمن این نهادها با درآمدهای دولت است که پروژه ها را به انجام می رسانند و از همین رو، وارد رقابت واقعی نمی شوند. در پی اخباری که پس از لزلزله کرمانشاه درباره ویرانی واحدهای مسکن مهر منتشر شد، رئیس جمهوری گفت ثابت شد که مردم بهتر از دولت برای خود خانه می سازند. واقعیت این است که لازم نیست منتظر لزلزله و بلایای طبیعی باشیم تا معترف این واقعیت شویم که در حوزه مسکن، دولت نمی تواند دایه دلسوزتر از مادر باشد. نهایتا وجود رقابت میان بازیگران یک حوزه اقتصادی است که باعث کارآیی و بهبود کیفیت تولیدات و خدمات می شود و دولت و نیروهای مسلح هیچگاه وارد این نوع رقابت نمی شوند و به همین علت است که تولیداتشان کیفیت نازلی دارد.

اتاق کرمانشاه تاجرانبارها تاکید کرده ایم که نظام باید به بخش خصوصی اعتماد کند و تنها پس از این تغییر پارادایم است که می توان به اجرایی شدن اصل 44 امیدوار بود. ولی به هر حال بخش خصوصی هم باید در پی اثبات قابلیت های خود باشد و با اطلاع رسانی، زمینه فرهنگی اعتماد به خود را فراهم نماید. خوشبختانه اتاق بازرگانی کرمانشان اقدامات مثبتی پس از زلزله انجام داد و ارائه تسهیلات 100 میلیون تومانی به تاجران آسیب دیده از نمونه های خوب این علمکرد بود.

تقویت بخش خصوصی، در ذیل بحث کلی تر جامعه مدنی طرح می شود. پدرام سلطانی در یادداشت اخیر خود به درستی یادآور شده که ما در کشورمان جامعه مدنی بزرگ و موثر نداریم و از همین رو بخش خصوصی هم حضور قدرتمندی ندارد. اهمیت وجود نهادهای قدرتمند مردم نهاد در زمان وقوع بلایای طبیعی بیشتر نمایان می شود. اقدام اتاق در ساخت مدرسه یکی از گام های خوب و نمادین در این راستاست. مرزبان نظری مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمانشاه با اشاره به ورود خوب خیرین در موضوع ساخت و ساز مدارس در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه گفته، خیرین کشور ساخت 50 مدرسه را در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه به عهده گرفتند و یازده مدرسه دیگر نیز توسط پویش «ایران من» و موسسه «نیکوکاران» در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه ساخته خواهد شد.

جامعه نیکوکاری ابرار

تفاهمنامه ساخت مدارس در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه به امضای رئیس اتاق کرمانشاه، رئیس جامعه نیکوکاری ابرار، رئیس اداره کل نوسازی مدارس استان کرمانشاه، رئیس مجمع خیرین مدرسه سازاستان کرمانشاه و رئیس اداره کل آموزش و پرورش استان رسید. این تفاهمنامه نمونه خوبی از همکاری های بخش خصوصی و جامعه مدنی است که امید است با اعتماد و التفات بیشتر نظام به بخش خصوصی و جامعه مدنی، چنین اقداماتی از استثنا به قاعده تبدیل شود. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: