به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

تحولات و اعتراضات اخیر در چندین شهر کشور هشداری جدی است که سیاستگذاران کشور باید به دور از فرافکنی و با شفافیت، صراحت و صداقت به ریشه یابی آن بپردازند و همراه و همزبان با مردم برای حل این معضل بزرگ گام هایی استوار بردارند.

روحانی، اعتراضات مردمی سایت تاجرانخوشبختانه ریاست جمهوری در نخستین واکنش خود به این اعتراضات گفت: انتقاد در همه امور کشور حق مردم است و ما معتقدیم حکومت و کشور متعلق به مردم است و مردم باید آنچه می‌خواهند را بخوبی بیان کنند.

در عین حال با توجه به نوع شعارها و مطالبات به نظر می رسد امیدواری مردم، یا دست کم آنهایی که اعتراضات خود را علناً بیان کرده اند، به توانایی دولت و یا بهتر بگوییم حکومت و نظام برای بهبود وضعیت معیشتی آنان کاهش یافته است. گستردگی و پراکندگی این تظاهرات می تواند نشانی از خودجوشی آن باشد و نوع شعارها هم به طور کلی بیانگر نارضایتی از وضعیت معیشتی موجود و سرخوردگی آنان از دولت و حکومت است. این اعتراضات را نمی توان به گروه و جناح خاصی وابسته دانست. مشکلات معیشتی مردم نه توسط اصولگرایان حل شد و نه اصلاح طلبان و نه میانه روها. 

در حالی که بسیاری از اقتصاددانان و فعالان اقتصادی سیاست های دولت یازدهم و دوازدهم را تأیید می کنند و آن را برای پاسخ به چالش های اقتصادی مناسب ارزیابی می کنند، چرا شاهد رضایت مردم نیستیم؟ آمارهای اقتصاد کلان نیز نسبت به زمان تحریم ها پیشرفتی چشمگیر داشته و به یمن توافق تاریخی برجام و آغاز دوران پساتحریم اقتصاد در ریل درستی حرکت کرده است. پس چه شد؟ چرا پس از اینکه به پوپولیسم نه گفتیم، هنوز امیدهای ما به تدبیر دولت و تحقق اقتصاد مقاومتی به واقعیت نپیوسته؟

به اعتقاد کارشناسان تاجران نقطه عطف این ماجرا را باید در عدم تحقق برجام دو جست و جو کرد. در بهمن ماه 1394 بسیاری از ناظران تحقق برجام را تحقق اراده ملی و سیاسی مردم و نظام برای بازتعریف سیاست های کلان و تجلی آرمانگرایی واقعبینانه در مسیر صیانت از منافع ملی و منافع نظام تعبیر کردند و انتظار داشتند تا با توجه به سرمایه اجتماعی و اعتماد مردم در رفع مشکلات معیشتی در دوران پساتحریم گام برداریم. در آن زمان کارشناسان تاجران هشدار دادند که وقتی رئیس جمهوری از برجام دو سخن گفت عده ای آن را چنان اشتباه تعبیر کردند که مقام معظم رهبری هم تحت تأثیر آن نوع برداشت ها سخنانی ایراد کردند که به نوعی به مخالفت ایشان با «برجام دو» تعبیر شد. در حالی که برجام دو در واقع تجدید میثاق و تقوید اعتماد در میان آحاد مردم و رابطه آنها با نهادها و سازمان ها در داخل و خارج دولت و رابطه بین نهادها و سازمان ها بود.  به هر تقدیر رسیدن به اهداف برنامه ششم یا چشم انداز بیست ساله یا هر هدفی که برای امسال یا سالهای آینده در دوران پساتحریم تعریف می کنیم منوط به افزایش شاخص اعتماد و افزایش سرمایه اجتماعی است.  باید از کوتاه بینی جناحی به بلند نظری ملی و منافع بلند مدت نظام هجرت کنیم.

در همان زمان، دکتر روحانی تأکید کرد اگر اعتماد مردم به نظام حاصل نشود و یا تضعیف گردد، بی‌تردید بزرگترین سرمایه خود را که همان سرمایه اجتماعی است، از دست خواهیم داد.

در طول این چند سال، اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی نیز تأکید کرده بودند که در این بزنگاه تاریخی سیاست باید در خدمت اقتصاد باشد اما چنین نشد و هنوز شاهدیم که اقتصاد در میان دعواهای جناحی قربانی می شود و مردم هم بهره ای از آن نمی برند. اتاق بازرگانی نیز در این مدت با وجود فعالیت های بسیار مفیدش چندان در پیگیری مطالبات خود موفق نبود و به نوعی با قبول وضعیت موجود همچنان در میانه بحران مشروعیت و بحران اعتبار ماند.

کارشناسان تاجران امیدوارند که مسئولین قوا و مقام معظم رهبری این زنگ خطر را جدی بگیرند و بدور از برخوردهای امنیتی با بازتر کردن فضا برای تبادل افکار و مشارکت سیاسی همه جناح ها اعتماد مردم به نظام و دولت را تجدید کنند. اگر نیازی به بازبینی و یا بازتعریف ساختارهای کلی حاکمیت است، از آن ترسی نداشته باشیم.  اگر گلوگاه هایی در مسیر کارهای اجرایی وجود دارد بدون تعارف آن ها را با مردم در میان بگذاریم. به طور نمونه، لایحه اصلاحات بانکی در چه وضعی است؟ چه کسی یا نهادی مانع انجام آن است؟ فساد تنها اختلاس نیست و مانع تراشی ها و کم کاری ها نیز نوعی از فساد است. روند خصوصی سازی چرا حرکتی لاکپشتی دارد؟ اگر نیازمند سرمایه خارجی هستیم، چه عوامل بازدارنده ای در این مسیر وجود دارد؟ به مردم اعتماد کنیم تا اقتصادی مردمی داشته باشیم.

امیدواریم در این روزهای تعیین کنند، آزادی قربانی امنیت نشود و بتوانیم با مشارکت و همدلی مشکلات را از میان برداریم.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: