به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

ارومیه وان تاجرانپویایی جامعه و اقتصاد کشور تنها در قدرت اقتصادی و سیاسی پایتخت و دولت مرکزی تعریف نمی شود، بلکه توان تصمیم گیری و اجرایی نهادها و سازمانهای منطقه ای و محلی، یکی از اصلی ترین شاخص های مقاومت و قدرت سیاسی و اقتصادی کشور است. بحث پارادیپلماسی هم در این چهارچوب قابل تعریف می باشد زیرا هرچند تصمیمات کلان سیاست خارجی توسط تیم دیپلماتیک رئیس جمهوری در مشاوره با رهبری اتخاذ می شود، ولی تعاملات با شرکای خارجی باید از این محدوده فراتر رود و ارتباطات فرهنگی و تجاری و مدنی نهادهای شهری و استانی با شرکای خارجی را نیز شامل شود. ارتباط مقامات شهرداری ها با دیگر شهرهای جهان از یک سو و نیز همکاری های نزدیک اتاق های بازرگانی استانی با استان های دیگر کشورها، ظرفیتهای فرهنگی و اقتصادی مناطق مختلف کشور را شکوفا خواهد کرد.

بحث پارادیپلماسی و تاثیر آن در تجارت و جذب سرمایه گذاری خارجی ارتباطی تنگاتنگ با اقتصاد مقاومتی و مقاوم سازی اقتصادی دارد. در واقع تکثرگرایی مثبتی که پارادیپلماسی برای اقتصاد و فرهنگ کشور فراهم می کند، از شکنندگی های ناشی از تمرکز گرایی می کاهد و به ثبات پایدار می انجامد. به طور کلی می توان گفت پارادیپلماسی یکی از نمونه های مهم در کاهش تمرکزگرایی مدیریتی و تجاری است. در این چهارچوب، در وهله اول تخصیص منابع به گونه ای واقعگرایانه تر صورت می گیرد زیرا تصمیم گیری ها، بر اساس دانش و تجربه مدیران استانی و شهری است که درک عمیقتری از وضعیت منطقه خود دارند. در ضمن مشارکت کنشگرایانه در سطح محلی، کارآیی را بالا می برد و اصراف و فساد را کاهش می دهد. توانمندسازی مسئولان استانی و نیز فعالان تجاری محلی و منطقه ای هم به تصمیم گیری های واقعگرایانه تر می انجامد و هم مسئولیت پذیری و پاسخگویی را افزایش می دهد.

شافعی تاجرانمقام های پارلمان بخش خصوصی کشور همواره به لزوم تمرکز زدایی و اهمیت دادن به نقش اتاق های استانی تاکید داشته اند. غلامحسن شافعی پیشتر هشدار داده بود، اینکه در تهران نسخه‌ای برای توسعه تمام استان‌ها بدون توجه به ظرفیت‌های منطقه‌ای آنها نوشته شود اشتباهی است که دائماً تکرار می‌شود. به گفته رئیس اتاق ایران، در فضای جدید بعد از برجام استانهای کشور در رفت و آمد هیات های تجاری مغفول بوده اند زیرا در جریان مذاکرات مشارکتی قرار نداشته و از ظرفیت‌ آنها استفاده نشده است. در واقع در یک نگاه کلی تر، در برنامه‌ ریزی کشور برای توسعه، خلاء توجه به توسعه منطقه‌ای و استانی وجود دارد و این مسئله موجب بی‌توجهی به امکانات مناطق کشور می‌شود.

بحث آمایش سرزمین که اکنون چند سالی است مطرح شده در واقع در راستای پاسخگویی به معضل فوق است. در بحث آمایش، تنها همجواری استان ها نباید عامل قرارگرفتن در یک منطقه باشد و سنخیت های اقتصادی و فرهنگی و سیاسی نیز باید در نظر گرفته شود. در همین راستا هرچند منطقه بندی کشور منطقی به نظر می رسد ولی این امر نباید به طور دستوری و از مرکز به استان باشد بلکه باید در تعامل نزدیک با استان ها صورت بگیرد. در ضمن همانطور که یلدا راهدار یادآور شده، اتاق ایران پیش از اجرای منطقه‌بندی اتاق‌های کشور،باید نسبت به شفاف‌سازی نقشه راه اقدام نماید و انجام طرح منطقه‌بندی صرفاً از طریق ابلاغ و بدون لحاظ نمودن شرح وظایف، اختیارات، چشم‌انداز، مأموریت و استراتژی مشخص نمی‌تواند باعث همگرایی بیشتر اتاقها شود.

ولی فارغ از بحث منطقه بندی، استفاده از ظرفیت های اتاق های استانی و افزایش این ظرفیت ها باید در دستور کار دولت و اتاق ایران باشد. مقایسه ترکیب درآمد اتاق های استانی ایران با اتاق های استانی دیگر کشورها موید لزوم توجه بیشتر به ظرفیت های اتاق هاست. به گفته احسان جنتی فرد، مدیر عامل شبکه بهینه کاوی ایران، فعالیت اتاق‌ها با عضوگیری بیشتر و خدمات بهتر به اعضا می‌تواند خود اتاق‌ها را به توسعه همکاری‌های دو جانبه و حتی چندجانبه در جهت ارائه خدمات بهتر به اعضای خود ترغیب کند و قطعاً چنین همکاری‌های خودجوش و داوطلبانه‌ای که نفع طرفین در آن دیده شده است، پایدارتر و اثربخش‌تر خواهد بود.

اتاق های استانی تاجران

پارادیپلماسی تجاری در تعامل اتاق های استانی با شرکای خارجی قابل تحقق است. شهلا عموری، رئیس اتاق اهواز با اشاره به ارتباط معنادار بحث توسعه منطقه با بحث رابطه استان با دیگر استان ها در داخل و خارج از کشور یادآور شده، در طرح منطقه‌ای باید به طور صحیحی از ظرفیت‌ استان‌ها استفاده شود و در این راستا، اگر طرح در درون مرزها به شناخت استعداد کمک می‌کند، باید دامنه آن در روابط تجاری بین‌المللی هم خود را نشان دهد. مثلا در رابطه با استان خوزستان، علاوه بر همجواری این استان با پنج استان دیگر و بهره مندی از راه آهن جنوب و خطوط هوایی بین المللی، این استان به بنادر بزرگ دسترسی دارد و ضمن همجواری با عراق، به برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس هم دسترسی آسانی دارد.

مهاجر تاجرانهرچند اتاق های استانی در بسیاری از تعاملات هیات های تجاری خارجی با ایران مغفول بوده اند، ولی تلاش های مثبتی که در جهت ارتباطات مستقل اتاق ها با شرکای خارجی شده قابل تقدیر است. هفته گذشته اجلاس اقتصادی اتاق‌های بازرگانی ارومیه و وان ترکیه برگزار شد که متاسفانه مسئولین عالی‌رتبه استانی در نشست حضور نداشتند. تابستان امسال هم برای اولین بار با همت اتاق بازرگانی مازندران و مقام های ولگاگراد، نمایشگاه تخصصی توانمندی‌های مازندران در این استان روسیه برگزار شد. عبدالله مهاجر، رئیس اتاق بازرگانی مازندران گفت با توجه به اینکه یکی از بسته‌های پنج‌گانه تقویت و رونق تولید، توسعه صادرات غیرنفتی است، استان مازندران می تواند مازاد محصول را به کشورهای هدف صادر کند و متقابلا نیازهای مازندران توسط تولیدات ولگاگراد قابل تامین خواهد بود.

از دیگر موارد قابل توجه در پارادیپلماسی تجاری می توان به نشست سال گذشته اتاق آذربایجان شرقی با مقام های ایالت نوردراین-وستفالن آلمان اشاره کرد. صمد حسن زاده، رئیس اتاق تبریز گفته بود، مشارکت با شرکت های آلمانی  و تولید مشترک می تواند از جهت کیفیت و قیمت تمام شده در مصرف داخلی و صادرات به کشورهای همسایه و آسیای میانه نقش بسزایی داشته باشد. در همین حال گریت اشمیتر، نماینده وزارت اقتصاد ایالت نوردراین-وستفالن نیز اظهار کرده بود که شرکت هایی که در ایران حضور دارند مثل زیمنس از طرف وزارت اقتصادی ماموریت دارند که کار را برای شرکت های متوسط و کوچک آلمانی مساعد کنند.

علاوه بر همکاری های تجاری، پارادیپلماسی در راستای توانمندسازی نهادهای شهری و مدنی نیز موثر خواهد بود. همکاری شهرداری ها با هم و استفاده از تجربیات طرفین و بروز تبادلات فرهنگی، در راستای بهبود مدیریت شهری عمل خواهد کرد. از جمله نمونه های موفق پارادیپلماسی در دیگر کشورها، می توان به کبک کانادا، سائوپائولو برزیل، بنگال غربی و تامیل نادو هندوستان اشاره کرد. همکاری و ارتباط مستقیم نهادهای شهری و استانی ما با مقام های محلی این کشورها می تواند راهگشای تلاش های فراگیرتر در این حوزه باشد. نباید فراموش کرد که تعاملات خارجی موسسات و نهادهای محلی به هیچ وجه به معنی تضعیف نهادهای ملی نیست بلکه این روند در راستای بالفعل شدن ظرفیت های منطقه ای و نهایتا حرکت در جهت اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

سیاست خارجی اقتصادمحور و امنیت پایدار منطقه ای

کلید رقابت پذیری اقتصاد ایران در دست کیست؟

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: