به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

رفراندوم استقلال کردستان عراق این روزها به یکی از مهمترین مسائل منطقه تبدیل شده است. هرچند این رفراندوم فعلا در حد یک نظرسنجی است ولی کشورهای منطقه به طور عام و همسایگان اقلیم به طور خاص نگران عواقب این همه پرسی هستند. هر چند ما هم در بسیاری از نگرانی هایی که ترکیه و عراق دارند شریک هستیم ولی نباید در بحث رفراندوم اقلیم، دنباله رو بغداد و آنکارا باشیم و در عوض باید با ابتکار عمل، از تهدیدها فرصت بسازیم.

حسینی تاجرانحمید حسینی، دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق که در نشست رفراندوم کردستان عراق و تاثیر آن بر روابط اقتصادی و سیاسی با ایران سخن می گفت تاکید کرده، تلاش ها باید به گونه ای پیش برود که کمترین تاثیرات از رفراندوم در روابط اقتصادی ما با اقلیم ایجاد کند. همانطور که پیشتر هم یادآور شدیم، آمار تعاملات تجاری با اقلیم حکایت از منافع اقتصادی ما در این منطقه دارد و این امر را نباید با اقدامات عجولانه و عاطفی به خطر اندازیم.

در شش ماه اول امسال، صادرات ما به عراق سه میلیارد و ۲۷۷ میلیون دلار بوده و حدود یک سوم این صادرات به اقلیم کردستان است. این میزان صادرات به اقلیم بالغ بر دو میلیارد دلار است که معادل صادرات ما به آسیای میانه می باشد.

کارشناسان تاجران با ارزیابی سید حمید حسینی موافقند که اگر تحولات اقلیم برای ترکیه و عراق معضل یک است، برای ایران فقط یک مسئله است. در این راستا، لازم است ما با استقلال رای عمل کنیم و منفعلانه دنباله رو ترکیه نباشیم. البته باید رایزنی های نزدیکی با آنکارا و بغداد داشته باشیم ولی نباید منافع ترکیه را با منافع خودمان اشتباه بگیریم. البته جامعه کسب و کار ترکیه هم سعی در آرام کردن دولت این کشور دارند و با توجه به اینکه دست کم 40 میلیارد دلار در اقلیم سرمایه گذاری کرده اند و بیش از 1300 شرکت ترک در این منطقه فعالند، خواهان آنانند که اضطرابهای سیاسی، بر منافع درازمدت اقتصادی سایه نیافکند.  در این برهه حساس ما باید ابتکار عمل نشان دهیم و با برخوردی اعتدالی و عقلگرایانه، نقش خود را به عنوان میانجی تثبیت کنیم. همانطور که حمید حسینی گفته ما در این قضیه نباید جلوتر از دولت مرکزی عراق حرکت کنیم. دولت عراق روابطش را با اقلیم قطع نکرده و ما هم نباید پیش‌دستی و تندروی کنیم.

دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق در یادداشت خود در روزنامه خراسان با توجه به سفر اخیر اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به کشورمان و تغییر احتمالی سیاست منطقه ای ترکیه، یادآور شده که ترکیه به رغم هیاهوی بسیار درباره تحریم اقلیم کردستان تاکنون فقط مرز هوایی خود را به روی اقلیم بسته و گذرگاه ابراهیم خلیل به عنوان مهم ترین مرز مبادله کالای ترکیه با اقلیم مانند قبل فعال است. این در حالی است که ایران اقدامات تاثیر گذار تری در قبال اقدام اقلیم برای تجزیه عراق انجام داده است.

آل اسحاق تاجرانیحیی آل اسحاق، رئیس اتاق مشترک ایران و عراق هم با یادآوری این نکته که طی  شش ماه گذشته یک میلیارد دلار صادرات به کردستان عراق داشته ایم، گفته به عنوان فعال اقتصادی تابع سیاستهای کشور و نظام هستیم و امیدواریم روابط با کردستان عراق توسعه پیدا کند. البته سخن آل اسحاق از جهت قانونی کاملا درست است و نهایتا جامعه کسب و کار از چهارچوب هایی که دولت و قوه قضائیه تعیین می کند خارج نخواهند شد. ولی در پروسه سیاسی و در مرحله تصمیم سازی لازم است فعالان حوزه تجارت و اتاق مشترک ایران و عراق اهمیت ادامه مراودات اقتصادی با اقلیم را به مقامات کشور گوش زد کنند و منافع و مضار سناریوهای مختلف را برای مردم و مسئولین تشریح نمایند.

جامعه کسب و کار همیشه خواهان صلح و امنیت است و می داند بهترین راه تضمین امنیت و جلوگیری از درگیری، تعمیق روابط تجاری و اقتصادی است. ضمن اینکه تعاملات تجاری ما با اقلیم بر اساس منافع اقتصادی ما تعریف می شود، ولی این تعاملات ضمنا راهی برای حضور و تاثیرگذاری ما در اقلیم است. در دوران پساداعش نباید بگذاریم مسیری که منطقه از فاز امنیتی به فاز دیپلماتیک می رود معکوس شود. مسئله سیاست خارجی اقتصاد محور که در دولت دوازدهم مورد تاکید قرار گرفته در تعامل با اقلیم کردستان هم باید مد نظر باشد. در این راستا واکنشهای ما به تحولاتی که پس از همه پرسی استقلال اقلیم کردستان رخ داده و خواهد داد، باید بسیار سنجیده باشد تا از هرگونه اشتباه محاسبه جلوگیری شود و روند امور به فشارگذاشتن روی مردم اقلیم و یا مداخله نظامی نیانجامد.

ملت ایران همواره با حسن نیت خود، نشان داده اند که دوست مردم کردستان عراق هستند. ما باید با ادامه روابط تجاری خود با اقلیم، اعتمادسازی را تقویت کنیم و از حضور گروه هایی که دشمن صلح منطقه هستند جلوگیری نمائیم.  همانگونه که محمد جواد ظریف در مناسبات مختلف و برنامه وزارت متبوعش در خصوص سیاست خارجی تأکید کرده است، ما باید به عنوان «کنشگری مستقل» در رابطه با اقلیم کردستان و کشورهای همجوار تصمیم بگیریم. هرگونه اشتباه محاسبه و یا تعجیل در هم سویی با ترکیه و عراق ممکن است منافع درازمدت ما در منطقه را به مخاطره بیاندازد.

روحانی اوردغان تاجران

این هفته دکتر روحانی در نشست خبری مشترکی که با رجب طیب اردوغان داشت با تفکیک قائل شدن میان مردم و رهبران اقلیم گفت مردم کردستان عراق به عنوان همسایگان خوب و برادران عزیز ما هستند و ما نمی خواهیم فشاری به آنها وارد کنیم، اما تصمیمات اشتباهی که بعضی از سران این اقلیم اتخاذ کردند باید جبران شود. تمایز میان مردم و رهبران اقلیم عامل مهمی است که باید در محاسبات ما مد نظر قرار گیرد. در این راستا باید توجه داشت تحریم اقتصادی کردستان عراق بیش از هر کس، روی مردم اقلیم اثر خواهد گذاشت و مقدمه سودجویی گروه ها و کشورهایی را فراهم خواهد کرد که در پی جدایی میان مردم مسلمان منطقه هستند.

تاثیرات اقتصادی رفراندم اقلیم کردستان

گسترش روابط منطقه ای، نظامی یا اقتصادی؟

مخاطرات جبران ناپدیر اشتباهات محاسبه در منطقه

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: