به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

سلاخ ورزیبرگزاری پنجاه و نهمین نمایشگاه بین المللی دمشق پس از 6 سال وقفه نشانه خوبی از روند صلح و آغاز دوران بازسازی در این کشور دارد. با ادامه این روند امید است بخش خصوصی کشورمان حضور پررنگتری در سوریه و بازسازی این کشور داشته باشند. در این راستا سفر اخیر حسین سلاح‌ ورزی، نایب ‌رئیس اتاق ایران و هیات تجاری همراه به سوریه حائز اهمیت بود. این سفر به دعوت حمد سامر الخلیل، وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه انجام شد.

به گفته حسین سلاح ورزی، نمایشگاه بین المللی دمشق در بهترین شرایط برگزار شد و 30 شرکت بزرگ ایرانی در زمینی به مساحت هزار مترمربع در نمایشگاه حضور داشتند. سلاح ورزی افزود با توجه به ظرفیت های بازار سوریه برای بخش خصوصی، از ماههای قبل «ستاد توسعه همکاری‌ها و بازسازی سوریه» در اتاق ایران تشکیل شد تا زمینه حضور شرکت‌های ایرانی در سوریه و نقش آن‌ها در بازسازی سوریه موردبررسی قرار می‌گیرد.

سلاح ورزی تاجرلنبه گفته آقای سلاح ورزی، حجم صادرات ایران به سوریه 250 میلیون دلار است. این در حالیست که ایران یک خط اعتباری یک میلیارد دلاری در اختیار کشور سوریه قرار داده بود. بستر همکاری برای رسیدن به سطح یک میلیار دلار فراهم بوده ولی در عمل یک‌ چهارم آن انجام‌ شده است. به گفته آقای سلاح ورزی یکی از موانع موجود جنگ در سوریه است. سلاح ورزی می گوید قرار است مقامات سوریه لیست اقلام نیازهای فوری و کوتاه ‌مدت و فهرستی از پروژهها و طرحهایی که نیاز به کمکهای فنی، مهندسی و سرمایه گذاری و احداث دارد را در اختیار اتاق بازرگانی ایران قرار دهد تا ایران بتواند این لیست را بررسی کند و در مبادلات اقتصادی خود مورد توجه قرار دهد. ولی فعلا این فهرست مشخص نیست که در گام اول باید از سوی سوریه ارائه شود.

به اعتقاد سلاح ورزی، گام دوم انجام اصلاحاتی در مقررات گمرک، حمل و نقل، و مبادلات بانکی می باشد. آقای سلاح ورزی گفت هنوز اختلالاتی در اعمال مقررات گمرکی در این کشور وجود دارد یا به دلیل نبود زیرساخت‌ها و مشکلات ناشی از جنگ، آنها هنوز نتوانسته‌اند به وضعیت خودسامان دهند.

آیا سوریه شریک تجاری مناسبی برای ایران است؟ جدا از مشکلاتی که فعالان اقتصادی مطرح می کنند، آیا ما می توانیم در رقابت با دیگر کشوهای فعال در بازار سوریه همچون چین و روسیه و یا رقبای بالقوه ای چون مصر و لبنان موفق شویم؟

اسد تاجراندر ماه ژانویه، بشار اسد رئیس جمهور سوریه طی مصاحبه ای با سرویس خبری توکیو (تی بی اس) گفته بود ژاپن به دلیل الحاق به تحریم های اقتصادی علیه سوریه هیچ نقشی در بازسازی کشورش نخواهد داشت.  اسد در توصیف فعالیت های بازسازی که در دمشق و حوالی حلب در حال انجام بود گفت کمک های مالی دوستان و زحمات نیروهای سوریه ای قوه محرکه این تلاش ها خواهد بود. اسد این دوستان را به ترتیب روسیه، چین و ایران دانست. اگر بازسازی سوریه همانطور که اسد می خواهد پیش رود، شاید با دو سناریوی محتمل روبرو باشیم: اول اینکه سوریه به کسب و کارهای خارجی برای بازسازی فرصت های چندانی ندهد، و دوم اینکه در فهرست دوستان سوریه، ایران در اولویت قرار نگیرد و دیگر رقبا بازارهای سوریه را از آن  خود کنند.

ما برای حضور نظامی و یا حمایت از بشار اسد همواره توجیه استراتژیک و امنیتی داشته ایم و این حمایت ها لزوما توجیه اقتصادی، دستکم در کوتاه مدت و میان مدت، نداشته است. ولی به هر حال مسئله بازگشت سرمایه گذاری ها و  فداکاری های ما در سوریه هم موضوعی است که باید مورد بازبینی فعالان اقتصادی و مسئولین نظام باشد. با توجه به اینکه اسد نام چین و روسیه را پیش از ایران ذکر کرده، این سوال پیش می آید که ما در رقابت با این دو کشور، چه سهمی در بازسازی سوریه خواهیم داشت؟ البته با اینکه اسد بطور خاص از چین به عنوان کشوری که در بازسازی سوریه نقش دارد نام برده، اما هیچگونه توضیحی در این مورد نداده است. ولی باید در نظر داشت که چین ذخایر مالی فراوانی دارد و بزرگترین تولید کننده سیمان و فولاد در دنیاست. این ظرفیت ها چین را در رقابت مستقیم با صنایع ایران در بازار سوریه قرار می دهد.

سوریه تاجرانسوای رقابتی که میان ایران با دیگر کشورها خواهد داشت، زمینه های خوبی برای حضور اقتصادی ایران در آینده سوریه وجود دارد. عماد خمیس، نخست وزیر سوریه از نگاه این کشور به شرق و تعمیق همکاری های اقتصادی با روسیه و چین و ایران سخن گفته است. زمستان گذشته هم آقای خمیس به همراه ادیب میاله وزیر اقتصاد و تجارت خارجی آن کشور پنج قرارداد تجاری با ایران امضا کردند. واگذاری معدن فسفر در الشرقیه، واگذاری پنج هزارهکتار زمین کشاورزی، واگذاری پروانه اپراتور تلفن همراه، واگذاری پنج هزار هکتار زمین برای مخازن و پایانه نفتی و واگذاری گاوداری زاهد و اراضی اطراف آن جزء برنامه های همکاری اقتصادی طرفین است. چندی پیش هم، ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی با همتای سوری خود دورید درغام ملاقات نمود و طرفین تاکید کردند که برای تسریع در فعالیتهای تجاری باید روابط بانکی نزدیکتری میان ایران و سوریه برقرار شود.

برخلاف روسیه و چین، چشم انداز حضور بسیاری از کشورهای عرب منطقه در سوریه چندان روشن نیست ولی باید توجه داشت که وضعیت لزوما به همین شکل ادامه پیدا نخواهد کرد و با کاهش درگیری ها در سوریه، کشورهای عربی حضور پررنگ تری در سوریه خواهند داشت. به هر حال سوای رقابتی که میان ایران با دیگر کشورها برای بازسازی سوریه وجود دارد، برقراری امنیت پایدار در سوریه، شرط اول آغاز جدی سازندگی در این کشور است. همانگونه که آقای سلاح ورزی هم اشاره کرده اند، یکی از موانع موجود بر سر راه تجارت با سوریه تداوم وضعیت امنیتی و جنگ داخلی است که آسیب های جبران ناپذیری هم به اقتصاد سوریه وارد کرده است. پیشتر نیز اشاره شده که فروپاشی اقتصادی سوریه بدتر از وضعیت آلمان پس از جنگ دوم جهانی است و این امر تلاش های بازسازی در سوریه را دشوار می کند.

به نظر می رسد روسیه و چین از حضور کنونی ایران در سوریه استقبال کنند ولی معلوم نیست چه عکس العملی در رابطه همکاری های آتی تجاری و مالی ایران با سوریه داشته باشند. بهترین راهی که پیش روی ماست ارائه محصولات و خدمات رقابت پذیر توسط بخش خصوصی در بازارهای سوریه است. شرکت های خصوصی ما تجربه فعالیت های رقابتی و شفاف را بیشتر از خصولتی ها دارند و می توانند سطح رقابتی محصولات ایرانی را بهتر حفظ کنند.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: