به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در یکسالگی اجرایی شدن توافق تاریخی برجام که فصل مشترک منافع ملی و منافع نظام است باید بیش از پیش از این روند درازمدت اعتمادسازی حمایت کنیم و از این الگوی حل مناقشات برای پیشبرد اهداف عالی نظام چه در داخل، چه در منطقه و چه در تعاملات بین المللی استفاده کنیم. برجام را پاس بداریم. برجام متعلق به همه ایران و ایرانیان است.

تجربه برجام به عنوان انقلابی ترین اقدام ما ایرانیان باید الهام بخش تلاش های ما برای دستیابی به اهداف سند چشم انداز و توسعه در چارچوب سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی باشد تا بتوانیم ثمره این تجربه تاریخی و با ارزش را در دوران پساتحریم ببینیم و بچشیم.

در مقاله ای به مناسبت سالگرد توافق برجام تأکید کردیم که: اولویت ما در مسیر پیش رو و مدیریت دوران پساتحریم، باید همفکری و هم افزایی باشد. پیام برجام، پیام انسجام است و ما باید در مسیر اجرای برجام که یک پروژه اعتمادسازی چند ساله است با انتظاراتی واقعبینانه در مسیر تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و برنامه های توسعه گام برداریم. 

وضعیت اقتصادی یک شبه خراب نشد که یک شبه درست شود. و به قول حمید بعیدی نژاد برجام یک تفاهم اقتصادی نیست و نباید نگاه ما به برجام نگاه به یک تفاهم تجاری باشد.  کارشناسان تاجران هم با این دیدگاه موافقند و امیدوارند توافق سیاسی برجام زمینه ساز اصلاحات اقتصادی باشد مشروط به اینکه همه ما فعالان اقتصادی در گفتمان ملی پساتحریم مشارکت کنیم و نگذاریم عده ای معدود، این فرصت محدود را به خاطر بازی های جناحی بسوزانند.  

رئیس جمهوری در نشست خبری اخیر خود با خبرنگاران داخلی و بین المللی و همچنین در گفت و گوی زنده تلویزیونی اخیر خود از کارآفرینان و فعالان اقتصادی در کنار خدمتگزاران مردم و همه مقامات، کارگزاران و قوا برای حرکت کشور در مسیر ثبات و آرامش اقتصادی، سیاسی و اجتماعی تشکر کرد.  این همدلی و همراهی از ماه های پیش از توافق لوزان آغاز شد و با درایات و هدایات مقام معظم رهبری هر روز بر این انسجام و عقلانیت و هم افزایی افزوده شد. شرایط به نسبت مناسب پسابرجام مدیون توافق برجام است و این مهم نباید فراموش شود.  وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برجام به دولت یازدهم یا به شخص خاصی تعلق ندارد. برجام ازآن ملت بزرگ ایران است و از آن رهبری مقتدر، شهیدان و شهدای هسته‌ای و دیگر فداکاران کشور است. برجام به استقامت یک ملت تعلق دارد و یک دستاورد بزرگ ملی است.

دستاوردهای برجام بسیار فراتر از دستاوردهای هسته ای آن است. شاید در وهله اول موضوع حل مناقشه اتمی مطرح بود اما دامنه این دستاوردها بسیار وسیع تر از آن است. ارتباط تحریم ها با برنامه اتمی باعث بالا رفتن انتظارات ما از فضای پسابرجام شد اما همانگونه که دکتر روحانی و بسیاری دیگر از کارشناسان هم تأکید کرده اند، برجام موانع سیاسی را رفع کرده است و امروز شرایطی فراهم شده که بتوان اصلاحات زیرساختی و اساسی را با همکاری و همفکری میان مردم، مجلس و قوا اعمال کنیم. بخش خصوصی و نهادهایی چون اتاق تعاون، اتاق اصناف و اتاق بازرگانی به عنوان تشکل های بخش خصوصی باید در این مسیر فعالتر عمل کنند و از این فرصت نهایت استفاده را ببرند.  همانگونه که پیشتر تأکید کردیم، فرصتی که برجام برای وحدت، پیشرفت و تعامل آفرید، دائمی و ابدی نیست.

اجازه بدهید نگاهی بیاندازیم به اظهارات برخی از نمایندگان بخش خصوصی به مناسبت سالگرد اجرای برجام:  

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران در بخش از یادداشتی به این مناسبت می نویسد: اجرای برجام فصل جدیدی برای اقتصاد ایران محسوب می‌شود اما عادی شدن مناسبات بین‌المللی همچنان چالشی پیش روی فعالان اقتصادی است. عدم همراهی مناسب بانک‌های بزرگ اروپایی با بانک‌های داخلی، مانع بزرگی سد راه بهره‌گیری از ثمرات برجام است. حرکت رو به جلو در مناسبات اقتصادی بین‌المللی در پسابرجام غیرقابل انکار است. انعقاد قراردادهای بزرگ که به تازگی تبلور آن در ورود هواپیمای ایرباس به کشورمان بود، بسیار حائز اهمیت و از ثمرات برجام است اما انعقاد قرارداد در سطح بنگاه‌های کوچک و متوسط و پیوند اینگونه بنگاه‌ها با شرکای خارجی از جمله مهمترین الزامات برای تقویت بنگاه‌های اشتغال‌زا در کشور است. تسهیل در انعقاد قرارداد و همکاری مشترک اقتصادی میان بخش‌خصوصی ایران و بخش‌خصوصی سایر کشورها، مهمترین خواسته بخش خصوصی است که با موانعی همچمون ارتباطات بانکی مواجه است. به همین دلیل از اهالی سیاست بخصوص مردان پرتلاش در سیاست‌خارجی کشورمان انتظار داریم که عملیات دیپلماتیک خود را که از مذاکرات هسته‌ای، آغاز کرده‌اند، همچنان ادامه دهند و امضای برجام را پایان ماموریت خود تلقی نکنند. پاسداری از اهداف برجام و لغو کامل تحریم‌ها که در برجام مورد تاکید قرار گرفته، همچنان نیاز به پیگیری دستگاه دیپلماسی کشور دارد. نگاه مثبت و تلاشگرانه وزارت امور خارجه در مسیر ایجاد پیوند میان بخش خصوصی ایران و بخش خصوصی سایر کشورها قابل ستایش است. در دوره یک سال گذشته برای اولین بار بخش خصوصی به پای ثابت سفرهای خارجی ریاست محترم جمهوری و وزیر امور خارجه تبدیل شده است که اتفاق مبارکی است. اینکه سیاست‌مداران رده بالای کشورمان به اهمیت جایگاه بخش خصوصی پی برده‌اند و در سفرهای خود ترجیح می‌دهند فعالان اقتصادی را برای مذاکرات با کشورهای خارجی همراه خود داشته باشند، قابل تقدیر است.

پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق ایران معتقد است در پسابرجام اعتماد و امید به بخش خصوصی بازگشته است. وی برجام را مهم ترین اتفاق مثبت دوازده سال گذشته در کشور خواند و از جمله گفت: با اجرایی شدن برجام چالش‌های اصلی بخش خصوصی در انجام فعالیت‌هایش یک به یک در مسیر اصلاح قرارگرفت. برخی از مسائل با سرعت حل شد و برخی دیگر به دلیل شرایط خاصی که ایران گرفتار آن بود مشمول زمان طولانی تری شد.یکی از حوزه‌ها که بیشترین انعکاس را در فعالیت بخش خصوصی داشت مسائل بانکی بود.

مسعود خوانساری، رئیس اتاق تهران توافق هسته ای را یک اجبار غیرقابل تردید می داند و معتقد است برجام مانع خسارت های بیشتر اقتصاد ایران شد. وی در خصوص عملکرد بخش خصوصی برای استفاده از فرصت های پساتحریم گفت: بخش‌ خصوصی ایران هم یک دهه از تعامل درست و منطقی با اقتصاد جهان محروم بوده‌ است. بنابراین برخی اصول مانند مذاکرات تجاری و دیپلماسی رفتار را باید در بخش‌ خصوصی تقویت کرد. با وجود این بخش‌ خصوصی ایران از دل و جان مایه گذاشت و نشان داد که برای پیشرفت اقتصاد کشور تا هرنقطه‌ای پیش می‌رود. به هرحال در سال‌های سخت تحریم‌ها همین بخش‌ خصوصی، اقتصاد ایران را حفظ کرد و همین بخش‌ خصوصی بود که زمینه‌ساز ادامه حیات اقتصاد ایران شد. بعد از برجام هم نهایت تلاش به کار گرفته شد تا  بخش‌ خصوصی بیشترین تمرکز را برای احیای روابط با کشورهای دیگر بگذارد. اما بخش‌ خصوصی هم اختیارات محدودی دارد. به هرحال سرمایه‌گذار خارجی نیاز به تضمین‌هایی دارد که در اختیار بخش‌ خصوصی نیست یا در مورد مشکلات ساختاری که به آنها اشاره شد، بخش‌ خصوصی تنها می‌تواند راهکار ارائه دهد که به طور خاص این اتفاق در اتاق بازرگانی تهران هم رخ داده‌ است.

یحیی آل اسحاق، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران، که در سال 93 و در مقام ریاست این اتاق از فعالان اقتصادی خواسته بود برای دوران پساتحریم آماده شوند در یکسالگی اجرایی شدن برجام با اشاره به باز شدن بازارهای منطقه ای، آسیایی و اروپایی به روی کالاهای ایرانی در پسابرجام گفت: با برجام مسیر حرکت اقتصاد، روابط اقتصادی و بانکی ایران به سمت درستی کانالیزه شد.

نظرات کارشناسان و فعالان اقتصادی متعدد و متکثر است. برای نمونه می توانید برداشت های اقتصادی در یکسالگی پسابرجام را مطالعه کنید. بسیاری از کارشناسان نیز در تلاشند تا انتظارات دوران پساتحریم را مدیریت کنند.  برای نمونه، حسین پیرموذن، عضو هیات رئیسه اتاق ایران با دیدی واقعبینانه می گوید: بنیان‌ها و ساختار اقتصادی ایران در دوران تحریم با مسایلی رو به رو شده است که برای بازگشت به دوران اقتصادی  قبل از تحریم باید عامه مردم و فعالین بخش خصوصی صبور باشند. کیوان کاشفی، دیگر عضو هیات رئیسه اتاق ایران مشکلات فضای کسب و کار داخلی را عاملی بازدارنده برای استفاده جهشی از اثرات برجام می داند.  به اعتقاد کارشناسان تاجران نیز با توافق برجام و ورود به دوران پساتحریم موانع سیاسی از سر راه برداشته شده و سیاستمداران و فعالان بخش خصوصی و دولتی دیگر بهانه ای برای اعمال اصلاحات ساختاری ندارند اما در این میان وحدت نظر و همت جمعی لازم است.

اگر برجام نبود. در حالی که بسیاری از رسانه ها و موافقین و منتقدان در تلاشند تا بگویند برجام چه کرد و یا چه نکرد، ریاست چمهوری سوال خوبی را مطرح کرد. اگر برجام نبود، چه؟  جدا از عواقب دهشتناک سیاسی و اجتماعی عدم توافق اجازه بدهید به سخنان خود رئیس جمهور بازگردیم. وی در گفت و گوی تلویزیونی خود گفت اگر برجام نبود، ما حداکثر می توانستیم حقوق کارمندان را بدهیم و کار دیگری نمی توانستیم بکنیم.  العاقل یکفی بالاشاره!

اجازه بدهید در پایان با یادی از کلام تاریخی امام راحل (ره) این مطلب را به پایان ببرم. اگر سپاه نبود، کشور هم نبود. این جمله که در بیان رشادت ها، شهادت ها و مجموع افتخارآفرینی های سپاه در عرصه های جهاد و سازندگی در راستای پاسداری از ارزش های این نظام مقدس ایراد شد، امروز به شکل دیگری متجلی است.  همچنان که سپاه پاسدارن در انجام رسالت خود با درایت و فراست کوشاست، باید بدانیم که پاسداری و حفظ ارزش های انقلاب به دوش همه ماست و تنها در یک نهاد خلاصه نمی شود.  از این منظر و با درنظر گرفتن اهمیت تاریخی برجام در صیانت از منافع ملی و منافع نظام و درک این واقعیت که برجام ما را از یک امتحان الهی دیگر سربلند بیرون آورد می توان گفت که اگر برجام نبود، کشور هم نبود. درست است که بار سنگین مذاکرات به دوش دستگاه دیپلماسی بوده و هست اما اگر همدلی و همراهی مردم، مسئولین و درایات و هدایات مقام معظم رهبری نبود این حماسه هرگز متحقق نمی شد. برجام را پاس بداریم چرا که برجام نقطه اوج عقلانیت در نظام و تجلی انسجام و وحدت ملی است. فرصت پسابرجام را دریابیم.  

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: